Rondom het koninklijke slot te Sinaia liggen prachtige hotels cn de kolossale villa's der rijksgrooten en grootgrondbezitters. Sinaia is een geliefd vacantie- oord voor de welgestelde bewoners van Boekarest. Op den achtergrond de met sneeuw bedekte toppen der Oriêntaalsche Karpaten. Het koninklijke lustslot Sinaia, genoemd naar den berg Sinai, gelegen ten noorden van Boeka rest, tegen de zuidelijke helling van de Karpaten. Het slot en het daarnaast gelegen klooster werden oorspronkelijk gebouwd ten tijde van de Kruistochten, later opnieuw opgetrokken. Aan den voet van het slot stroomt de Prahova, en vormt een vruchtbare vallei. Een weinig verder beginnen de rijke olie- gebieden van Walachije. gouddraad bestikte rokken, de man nen in grofgeweven costuums, versierd met zwarte tressen op borst en mou wen, op het hoofd de platte pastoors- hoedjes. De violen zingen, en men danst de „hora" een oud-Roemeen- schen rijdans onder den helderen hemel van het Roemeensche land. De zuiea Roemeensche jenever vloeit en de lucht is zwanger van den geur van rauw knoflook. De zuica verdient een extra-loflied: zij wordt gestookt uit wilde pruimen, die overal in Roemenië in dVerdaad groeien, dan wordt zij in eikenhouten vaten onder den grond bewaard en verkrijgt hier door haar dikkig gele kleur en haar kracht. Wij raden den vreemdeling in Roemenië aan voorzichtig met dit goedje om te springen,want heele volks stammen zjjn erdoor bedwelmd. Mijncrediet - terwijl de belangrijkste van alle de Astra Romana is, een dochtermaatschappij van de Bataafsche. De administratieve centra der Astra Romana zijn gevestigd in het plaatsje Campina. De arbeiders op de olievelden zijn voor het over- groote deel boeren, die soms uren ver loopen moeten om naar hun werk te komen. Zij zijn afkomstig uit Transsvlvanië en de Boekowina, een gehard, taai soort menschen, donker van uiterlijk, weinig ont wikkeld, en verslaafd aan den drank. Vrouwen doen het zware grondwerk, het graven en stutten. In hun aderen vloeit het nomadenbloed der Zigeuners, dat ontembare, trotsche, wilde, echt- Roemeensche volk. Zigeuners vormen een groot deel van de bevolking. Zij trekken vrij rond met hun violen op den rug, graag gezien in de dorpen niettegenstaande hun diefachtigheid, want zij brengen er de vroolijkheid in. Als de Zigeuners verschijnen, is er feest. Jong en oud, mannen en vrouwen uit den omtrek komen dan bij elkaar in hun mooiste kleeren. De vrouwen in zelf-geborduurde blouses en met De prachtige Donaubocht bij Orsova in de Dobroedsjain het midden het eiland Ada Kaleh, een bekend vakantieoord. Een bekende volksdrank is ook spuit water vermengd met wijn, en wat 't eten betreft is maïs, „mamalika", op honderd verscheiden wijzen bereid, het voornaamste volksvoedsel. Daarnaast komt de ons allen bekende salami, de knoflook - worst, die heel lekker smaakt als men er even aan gewend is. Verkeer en transport Als men Roemenië binnenkomt, beleeft men een opeenvol ging van schokken. Onze oude, dierbare eigenschappen van geduld en humor moeten we bliksem snel te voorschijn tooveren en in alle omstandigheden ge reed houden. Het snelle tempo der exprés- treinen, waarmee wij de laatste uren langs velden, bosschen en dorpen geschoten zijn, maakt plaats voor een bedachtzaam sukkelgangetje, waarbij zorgvuldig en nauwgezet elk dorpje bezocht wordt. Discussies tusschen stationsautoriteiten en reizigers komen niet zelden voor, waarbij ook de machinist een duit in het zakje doet en de trein voorloopig maar stil blijft staan. Dit is echter een voordeel, want hierdoor heeft de reiziger gelegenheid ten volle te genieten van het steeds afwisselende landschap van bergen en vlakten, en kan hij even een hartverster king gebruiken in den vorm van de bovenvermelde zuica en geroosterde hapjes vleesch. Op de meeste stations staan ijzeren bakken, gestookt met een houtskoolvuurtje, waarboven op kleine stokjes geprikte saucijsjes geroosterd worden. Een dankbaar vervoermiddel is verder de ossen- kar. Het zijn groote huifkarren, die op de wagens lijken, waarmee de Zuid-Afrikaansche boeren den grooten Trek in Transvaal ondernamen. Hierop worden vaten olie, zakken graan en men schen vervoerd. Waardig en langzaam trekken de ossen de wagens over het wijde land. 's Nachts bengelt een lampje langs de kar, en tot op verren afstand kan men 't zachte tok-tok, tok-tok der zware

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3