PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 11 December tot 14 December 1030 16 45 naties. Re vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland ontbrak, evenals die van Italië, welk land sinds Zondagnacht 12 uur geen Volkenbondslid meer is. Re Noor Hambro is tot voorzitter gekozen. Re vergadering benoemde op voorstel van het bureau terstond een commissie van dertien, welke het Fin- sohe beroep zal behandelen. Re commissie zal be staan uit de gedelegeerden van Bolivia, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, Ierland, Britscli- Indië, Noorwegen. Portugal, Zweden, Siam, Uruguay en Venezuela. BEMIDDELINGSPOGING VAN DEN VOLKENBOND Deze commissie heeft onmiddellijk haar eerste bijeenkomst gehouden. Op voorstel van Zweden werd eenstemmig besloten eerst nog een laatste poging te doen tot herstel van den vrede. Voor acht uur vanavond werd een telegram aan de beide oorlog voerende partijen, Finland en Rusland, gericht, met de uitnoodiging de vijandelijkheden te staken en de bestaande geschillen op Vreedzame wijze te rege len. Tevens werd binnen 24 uur antwoord verzocht. Re Finsche gedelegeerde heeft zich tegenover de commissie van dertien reeds bereid verklaard, indien de Sovjet-Unie bevestigend antwoordt, zich zonder voorbehoud aan de bemiddeling van deu Volkenbond te onderwerpen en de vijandelijkheden te staken. Moskou is van deze houding van Finland op de hoogte gesteld. Re delegaties van België, Denemarken, Nederland, Luxemburg en Zweden hebben den voorzitter van de Volkenbondsvergadering een verklaring doen toekomen, waarin er de nadruk op gelegd wordt, dat de vergadering op verzoek van de Finsche regeering voor een bepaald doel is bijeengeroepen en dat zij zich er dus van zullen onthouden andere politieke kwesties te bespreken. Men neemt aan, dat de Nederlandsche delegatie het initiatief tot deze verklaring genomen heeft. Dinsdag 12 December Re Russen zijn nog steeds bezig. Finland in „tweeën te splitsen". Hoewel zij hier nog niet in geslaagd zijn, begint de toestand toch ernstig te worden in Midden-Finland. Aan twee parallel loopende fronten, rond Suo- mussalmi en ten noorden daarvan, rond Kuolajarvi, tracht het roode leger langs den kortsten weg de Botnische Golf te bereiken en zoodoende Finland in tweeën te snijden. Volgens aan de Zweedsch-Finsche grens ontvangen berichten zouden de Russische troepen nog slechts 100 km. verwijderd zijn van Rovanieini, het belang rijke kruispunt op den weg naar de Botnische Golf. ANTWOORD VAN RUSLAND AAN PEN VOLKENBOND Molotof heeft den voorzitter van de commissie van dertien, den Portugees Damatta, een tele gram van den volgenden inhoud doen toekomen: „De Sovjet-regeering dankt u voor de vriendelijke uitnoodiging om deel te nemen aan de bespre kingen over de Finsche kwestie. De Sovjet-regee ring acht het niet mogelijk, deze uitnoodiging aan te nemen. De redenen daarvoor zijn aangegeven in mijn schrijven van 5 December aan Avenol." In Zweden is een nieuwe regeering gevormd, die als „nationale" regeering beschouwd wordt. Sandler treedt af als minister van buitenlandsclie zaken. Sir John Simon heeft in 't Lagerhuis medegedeeld dat een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de F.ngelsche en Fransche departementen van finan ciën betreffende samenwerking op financieel gebied, zooals reeds op andere terreinen wordt samen gewerkt. Simon voegde hieraan toe, dat overeengekomen is, wijzigingen te vermijden in de bestaande verhouding tiisschen het pond sterling en den franc voor den duur van den oorlog. Ook zijn regelingen getroffen om de beide landen in staat te stellen, vrijelijk gebruik te maken van elkanders valuta, zonder dat het noodig is, goud te leveren. Geen van beide regeeringeri zal een buitenlandsche leening aangaan of een buitenlandsch crediet op nemen, zonder overeenstemming met de andere regeering. of te zamen met haar. Geen van beide regeeringen zal nieuwe bescher mende beperkingen opleggen op importen van de ander gedurende den oorlog. Re overeenkomst zal van kracht blijven tot zes maanden na de onderteekening van het vredes verdrag. In onze Tweede Kamer deelde minister Dijxhoorn mede, dat in April en Juni van het volgend jaar buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940 zullen worden opgeroepen. De defensiebegrooting werd aangenomen, evenals het buitengewone crediet van 100 millioen gulden. Het Duitsche vestzakslagschip Admiral Qraf 8pee" raakte ter hoogte van Rio de la Plato, die de grens vormt tusschen Urugay en Argen tinië, slaags met drie Britsche kruisers. Met 36 dooden en 60 gewonden aan boord liep het zwaar beschadigde schip de haven van Montevideo binnen. Ook de Brits he oorlogs bodems bekwamen ernstige averij. „BREMEN" IN P1JITSCH- EAND TERUG Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt het volgende bekend: Het snelle stoomschip van den Lloyd, „Bremen", is hedenavond van over zee weer in het vaderland aangekomen. De marine had maatregelen genomen voor het veilig binnenbrengen van het schip. O.a. waren vliegtuigen uitgezonden, om het schip de noodige bescherming te geven. In de Noordzee trachtte een Britsche duikboot de „Breinen" aan te vallen. Een van de vliegtuigen, die uitgezonden waren ter bescherming van de „Bremen", dwong echter de Engelsclie duikboot onder te duiken en verhinderde den aanval. Van Engelsche zijde werd bericht, dat het schip een duikboot op zoo'n korten afstand was gepasseerd, dat men Niet had kunnen torpedeeren. Men liet dit na, omdat de boot ver van het land was verwijderd. Muttndag 11 December Met groote verbittering wordt de strijd aan de Finsche fronten voortgezet. In het noorden opereeren de Russen met tanks en vliegtuigen, terwijl de laatste vierentwintig uur bij Petsamo versterkingen aan wal zijn gezet. Volgens een officieele mededeeling van de Finnen zijn de Sovjet-troepen echter terug gedreven. In Centraal-Finland, waar de Russen pogingen doen om de Botnische Golf te bereiken, zouden de Sovjets eveneens over 'n afstand van tien tot twintig kilometer teruggedreven zijn. Re Finnen hebben een witboek gepubliceerd, dat documenten bevat, die betrekking hebben op de laatste phase van de Russisch-Finsobe crisis voor het uitbreken van de vijandelijkheden. Het witboek onthult, dat de eischen der Sovjet-Unie aan Finland op 14 October o.a. betroffen de verpachting van de zone om Hango met inbegrip van de haven zelf en gebieden, zich uitstrekkende tot 5 of 6 zeemijlen ten zuiden en ten oosten en 3 mijlen ten westen en ten noorden voor den duur van 30 jaar. Deze zone zou gebruikt worden voor de inrichting van een vlootbasis, van waaruit de Russische vloot in staat zou zijn, de Finsche Golf te blok- keeren te zamen met eenheden uit Baltiski. Voorts werd aan de Finsche regeering gevraagd, erin toe te stemmen, dat een regiment Sovjetinfanterie op dit gebied zou worden gestationneerd, evenals twee kustbatterijen, twee vliegtuigeskaders en een eenheid gemechaniseerde voertuigen, in het ge heel ter sterkte van 5000 man. Daarenboven eischte de Sovjetregeering de Golf van Lapvik en het recht haar schepen daar voor anker te laten gaan. Vandaag heeft Stalin generaal Laidoner, den opper bevelhebber van het Estlandsclie leger, in gezelschap van den Estlandschen gezant, ontvangen. Bij de ontvangst waren tegenwoordig Molotof en maar schalk Worosjilof. Het onderhoud duurde een uur. Men beweert, dat Rusland aan Estland gevraagd zou hebben, steun te verleenen in den strijd tegen Finland, in overeenstemming met het bijstaiidspact tusschen beide landen. Reze bewering wordt echter tegengesproken; men wijst er op, dat volgens de Russen geen oorlogstoestand tusschen Finland en Rusland bestaat. Om half twaalf hedenochtend is de Volkenbonds vergadering, bijeengeroepen ter behandeling van liet Finsche beroep, door den Belgischen baron Carton de Wiart geopend. Vertegenwoordigd waren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16