zoodat de opvarenden onmogelijk in open sloepen de kust hadden kunnen bereiken. Torpedeering zou dan in strijd met de internationale bepalingen omtrent oorlogvoering ter zee geweest zijn. Woenstlag 13 December Met toenemende bezorgdheid volgen de Finnen den Russischen opmarsch van het pas-bezette Salla, in de richting van Kexnijarvi, van waar een spoor weg naar de Bothnische Golf leidt. Het is nog niet duidelijk welke van dn twee evenwijdig aan elkaar oprukkende Russische legercorpsen de snelste vor deringen maakt, beide expedities krijgen voort durend nieuwe versterkingen. De afstand, dien de noordelijkste afdeeling moet afleggen om Finland in tweeën te snijden, is 250 km., de zuidelijke slechts 139 km. Dit gebied noemt men de „wespentaille" van Finland. Van de eene zijde hoort men, dat de troepen, die in de wespentaille opereeren, reeds meer dan de helft hebben bezet, van de andere zijde wordt bericht, dat de Finnen tot een tegenoffensief zijn overgegaan, en de Russen hebben teruggedreven. Volgens onbevestigde berichten zou den de Finnen ten noorden van het merengebied de Russische grens hebben overschreden en den Moer- manskspoorweg bedreigen, die voor de bevoorrading van het Russische leger van vitaal belang is. In de Volkenbondsvergaderingzijn heden drie nieuwe niet-permanente raadsleden gekozen, n.l. Zuid-Afrika, Bolivia en Finland. In een rede voor de Assemblee heeft de Argen- tijnsche afgevaardigde vandaag verklaard: ,,De Argentijnselie republiek kan zich niet langer als lid van den Volkenbond beschouwen, zoolang de Sovjet-Fnie zich eveneens Volkenbondslid noemt." RESOLUTIE VAN DE VOLKB- BO^DSCOMMISSIE De commissie van dertien uit de Assemblée heeft hedenavond de volgende resolutie aangenomen: 1. De Assemblée. vaststellende, dat de Sovjet-Unie door haar aanval op Finland in strijd gehandeld heeft met het speciale politieke accoord, dat met Finland gesloten werd, met het pact van Parijs en met artikel 12 van het Volkenbondspact, voorts vast stellende, dat de Sovjet-Unie, vlak voor zij tot dien aanval overging, zonder daartoe het recht te hebben, het met Finland in 1932 gesloten non-agressiepact opgezegd heeft, dat tot einde 1945 van kracht moest blijven, veroordeelt plechtig het optreden der Sovjet-Unie tegen den Finschen staat, doet een dringend beroep op elk lid van den Volkenbond om Finland elke mate- rieele en humanitaire hulp te verleenen, waartoe het in staat is en zich te onthouden van elke daad, welke het verzet van Finland kan verzwakken. De Assemblée machtigt den secretaris-generaal zijn technische diensten te laten medewerken voor de organisatie van de bovenbedoelde hulpverleening. De Assemblée machtigt haar secretaris-generaal, op grond van de resolutie der Assemblée van 4 Octo ber 1937, ook met niet-leden overleg te plegen om trent eventueele samenwerking. 2. Overwegende, dat de Sovjet-Unie, hoewel uit- <4 Koning George, president Lebrun, premier JJaladier en de Britsche opperbevelhebber generaal Gort, gefotografeerd bij een bezoek aan het westelijk front. genoodigd, geweigerd heeft voor den Raad en de Assemblée te ver schijnen ter bestudeering van zijn geschil met Finland, dat de Sovjet- Unie daardoor in strijd gehandeld heeft met een der voor den vrede en de veiligheid der naties belang rijkste verplichtingen, en gedaan heeft, alsof de Raad en de Assem blée en de hun bij artikel 15 van het pact opgedragen taak voor haar niet bestonden, voorts overwegende, dat de Sov jet-Unie vergeefs tracht haar wei gering te rechtvaardigen door te spreken over betrekkingen, die zij tot stand gebracht zou hebben met een beweerde regeering, welke erkend zou zijn door de Finsche bevolking, krachtens het vrijelijk fnnctionneeren van zijn instellingen, overwegende, dat de Sovjet-Unie zich niet alleen schuldig gemaakt heeft aan dc schending van een der uit liet pact voortvloeiende verplichtingen, maar zich ook, daardoor, buiten het pact geplaatst heeft, overwegende, dat de Raad, volgens artikel 16 van het pact, bevoegd is do consequenties uit deze situatie te trekken, beveelt den Raad aan zich over deze kwestie uit te spreken. Heden werd een nieuwe Nederlandselie staats- leening, groot nominaal driehonderd millioen, aan gekondigd, de directie der Nederlandsche spoor wegen heeft het publiek ontraden op den avond van Tweeden Kerstdag en Nieuwjaar te reizen en in Indië heeft inen een onderzoek ingesteld naar alle buitenlanders, die betrekkingen bekleeden, welke ondei' de huidige omstandigheden als vertrouwens- posten moeten worden beschouwd. Een Russische duikboot heeft een Duitsch schip in den grond geboord en de Britsche admiraliteit deelde mede. dat dezelfde duikboot, die de Bre men" op haar weg naar Duitsehland heeft waar genomen, op de Noordzee een Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht en een Duitschen kruiser heeft getorpedeerd Dit bericht wordt bevestigd door het Duitsche legerbericht, dat melding maakt van een ..ontplof fing onder water" bij een lichten Duitschen kruiser. Het schip heeft een Duitsche haven kunnen be reiken. ZEESLAG BIJ DE RIO DE LA PLATA Drie Britsche kruisers hebben ter hoogte van de Rio de la Plata, die de grens vormt tusschen Uruguay en Argentinië, slag geleverd tegen het Duitsche vest zakslagschip „Admiral Graf Spee." Dit laatste heeft eenige voltreffers ontvangen, speciaal van den Britsehen kruiser Exeter", welke zelf zwaar beschadigd werd. Ook de beide andere Britsche kruisers, de ..Ajax" en de „Achilles", zou den averij opgeloopen hebben. De „Exeter" meet 8390 ton en heeft 600 man aan boord. Het schip dateert van 1929. De „Achilles" en „Ajax" zijn twee kruisers van dezelfde klasse. Eerstgenoemde is 7030 ton groot en in 1932 voltooid, de „Ajax" meet 6840 ton en is ge bouwd in 1934. Beide oorlogsbodems hebben een bemanning van 550 koppen. De „Admiral Graf Spee" meet 10.000 ton. De zwaarste kanonnen van dit schip zijn 28 cm., de „Exeter" heeft 20 cm. kanonnenj de „Ajax" en „Achil les" 15 cm. kanonnen. Schootsafstand van de „Admiral Graf Spee" is 27 km., de „Exeter" 18 km., de „Ajax" en Achilles" 12 km. De Britsche kruisers hadden in de avonduren het voordeel van de onder gaande zon, waardoor de „Graf Spee" in silhouet werd geplaatst. Dit dwong het Duitsche schip zijn koers te wijzigen en naar het zuidoosten te stoomen. De Britsche schepen hervatten het vuur en het gevecht, dat zich nu ontwikkelde, duurde tot na donker. Dontlerrlag 14 December Kort na middernacht is het Duitsche vestzakslagschip met 36 dooden en 60 gewonden aan boord de binnenhaven otsige kust van het Finsche eiland Hangö, dat door Russische vliegtuigen reeds ettelijke malen gebombardeerd is. van Montevideo binnengevallen. De drie Britsche schepen liggen in de buitenhaven. Volgens enkele berichten moet de „Admiral Graf Spee" zwaar beschadigd zijn, in den romp zouden drie gaten geslagen zijn. terwijl ook de commando- toren geraakt is en het zware geschut buiten werking is gesteld. Dit wordt echter van Duitsche zijde ont kend. Men vraagt zich af, of het Duitsche oorlogs schip weer zee zal kiezen, aangezien het slechts 24 uur in de haven van Montevideo mag blijven of dat het zich zal laten interneeren voor den geheelen duur van den oorlog. De Duitschers beschuldigen de En- gelschen van 't gebruik van mosterdgasgranatendit werd door minister Chamberlain vandaag ontkend. De Britsche torpedojager Duchess" is, volgens Reuter, na botsing met een ander Britsch oorlogsschip verloren gegaan. Men vreest, dat van de bemanning, die in normale tijden 145 koppen telt. slechts 1 officier en 22 matrozen in leven zijn gebleven. RUSLAND UIT DEN VOLKENBOND GESTOOTEN De Volkenbondsvergadering heeft vandaag de resolutie der commissie van dertien inzake actieve hulpverleening aan Finland en de verwijdering van Sovjet-Rusland uit den Bond aangenomen. Alleen China en de Oostzeestaten, het eerste land omdat het bij zijn strijd tegen Japan door Rusland gesteund wordt, de andere, omdat zij bijstands verdragen met de Sovjet-Unie hebben gesloten, onthielden zich van de stemming. De drie Scandi navische landen hebben zich van de stemming onthouden bij dat deel van de resolutie, waarin van royeering van Rusland uit den Bond sprake was. Zij deden dit op grond van hun betrekkingen als nabuur der Sovjet-Unie. De Nederlandsche gedelegeerde legde namens onze regeering de volgende ver klaring af, waarbij eenige restricties ten aanzien van het genomen besluit gemaakt werden: De Nederlandsche delegatie heeft van haar regee ring opdracht gekregen te verklaren, dat zij de paragraaf in de resolutie met betrekking tot de aan den secretaris-generaal van den Volkenbond te geven bevoegdheid, om de medewerking der technische diensten van den Volkenbond te organiseeren, in dien zin opvat, dat deze medewerking op geenerlei wijze kan worden uitgelegd als zijnde een collectieve actie van den Volkenbond, doch uitsluitend als een mede werking der technische diensten van den Volken bond aan de individueele leden van den Bond, die Finland te hulp willen komen. Bij deze interpretatie is de Nederlandsche delegatie gemachtigd vóór de resolutie te stemmen. In het tweede deel der resolutie wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie zich buiten het Volkenbondspact heeft geplaatst. De Nederlandsche gedelegeerde heeft opdracht gekregen te verklaren, dat de Nederland sche regeering geen voorstandster is van deze bewoor ding, welke in de artikelen van het Volkenbonds verdrag geen motiveering vindt. Daar echter de bedoeling van de resolutie ook in dit opzicht duidelijk is, wenscht de Nederlandsche delegatie geen moeilijkheden in den weg te leggen. Onze oorlogskroniek heeft, in verband met de ko- mende feestdagen, in deze en in de twee volgende afleveringen niet de normale afmetingen't spreekt 1 vanzelf dat zij in alle opzichten compleet zal zijn.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17