ONZE KERSTPRIJSVRAAG *<£*4 26 Samcngesle ld mei de gewaardeerde mede werking! van oiiv 11 popwlairen O verst apple" Het is in den loop der jaren een goede traditie geworden, dat onze lezers elk jaar tegen Kerstmis een prijsvraag krijgen voorgezet, waarop zij hun beste krachten kunnen beproeven. Ook thans blijft Panorama niet achter en daar wij nu eenmaal in bijzondere tijden leven, is het dit jaar een puzzle geworden, die geheel afwijkt van de problemen, die we tot dusver onzen abonné's voor legden. Want toen we onze nieuwe opgaaf samenstelden, verzekerden we ons de medewerking ran een gemobiliseerden vaderlander, die gaandeweg een zekere populariteit gaat genieten in ons veldleger en daarbuiten dienstplichtig soldaat van der Beugel, J., meer bekend onder zijn militairen bijnaam „Overstappie" Overstappie heeft eerst eens „Hoe bestaot 't?" gezegd, doch toen is hij aan het werk gegaan. Dankbaar accepteerde hij de hulp van z'n slapie Jilles uit Tictjerksteradeel, van onzen nestor Opa, die nog van lichting 1924 is, van onzen sportleven motorordonnans Minus en, vooral niet te vergeten, van onzen aesthetischen adviseur Papkind, den corpulenten korporaal. Zooals te voorzien was, hebben de heeren er een soldatesk geval van gemaakt, 't lijkt welhaast op het beruchte uurtje theorie rangen en graden bij land- en zeemacht' Wil dit zeggen, dat 't oplossen van onze prijsvraag alleen mogelijk is voor militairen Weineen immers, nu honderdduizenden Nederlanders onder de wape nen zijnis de band tusschen volk en weermacht hechter dan ooit en wie zelf niet dient, heeft toch zeker een zoon, een broer, een verloofde of een collega, dit thans het veldgrijs draagt en dus volkomen deskundig is. En zoo niet, vraag dan eens een soldaat op de thee. Daar doet u een goed werk aan en 't moet al heel gek loopen, als hij u niet bij het oplossen van onze Kerstprijsvraag wil assistee- ren. Doch geven wij thans het woord aan onsen vriend Overstappie. Hieronder volgt 'n facsimile van '1 eigenhandig schrijven, waarin deze verdienstelijke landsverdediger ons in ongekunstelde bewoordingen z'n bedoelingen uiteenzet •trf-c&yt.j *6*7 yU-x#- ode. j£céi P* /rr&m a*. y>i Y fre-cr?. C&fmeY 6*2+ UlioTdAtlJ Hoe moet nu de prijsvraag worden opgelost? Wel, dat is heel eenvoudig. U vindt op deze bladzijden enkele grepen uit het soldatenleven. In die verhalen komen allerlei militairen voor, die rangen bekleeden in ons leger of bij de vloot. Zooals u weet, blijken die rangen vit de onderscheidingsteekeris, die op de uniform worden gedragen. De officieren en de adjudant-onderofficieren van de 'landmacht dragen die distinctieven op den kraag, zeeofficieren en de onderofficieren en korporaals van de landmacht zijn herkenbaar aan de onderscheidingsteekens o-p de mouw. Verder kennen we nog de verschillende emblemen op den kraag, waaruit blijkt tot welk wapen de drager behoort, zooals den vliegdienst, de grenadiers, de genie, de veldartillerie, enz. In onze verhalen zijn twintig woorden weggelaten, die aangegeven zijn door cijfers. V vindt op deze bladzijde ook twintig teekeningen, waarop de mouwen of kragen der bedoelde militairen zijn afgebeeld. Nu is het uw taak uit te zoeken op welk cijfer elke teekening betrekking heeft! Doe uw best: Overstappie ziet met belangstelling uw in zending tegemoet. Kerstmis is op komst. Bij onze compagnie zijn alle voorbereidingen reeds getroffen. De gelukkigen, die met verlof gaan. tellen de dagen af en de anderen hebben alvast 'n knaap van een Kerstboom omgehakt, die onze cantine zal sieren. Voor kaarsen heeft onze korporaal Papkind gezorgd en van ons Sin terklaasfeest hebben we nog wat contanten overge houden, zoodat 't niet aan slingers en andere ver sieringen zal ontbreken. Zaterdagmiddag gaan we den boom optuigen, doch eerst staat er nog iets anders op 't programma: een bezoek aan Mientje en haar ouders in het knusse vischwinkeltje van ons dorp. Natuurlijk is onze facteur Overstappie van de partij. Opa, Rinus en onze korporaal Pap kind moeten ook mee en vooral Jilles mag niet ontbreken. Want het is al lang geen geheim meer. dat de brave Fries meer dan gewone belangstelling koestert voor de be vallige dochter des huizes. „Jilles mot foorop," beslist Overstappie. „We benne maor freemde, maor Jilles is zoo goed as familie." Doch tot onze groote verbazing toont Jilles zich slechts matig en thousiast. 't Ziet er zelfs naar uit alsof hij lieelemaalgeen zin in 't bezoek heeft. „Angetrouwd blijft maar angetrouwd," meent Opa dan ook en korpo- „Da's allemaol niks," stelt Overstappie ons gerust. „Laot Jilles maor raose, jonges. Morge loope se weer saome in 't laontje. 'n Beetje mot hóórt nou eenmaol bij 'n goeie ferkeering." Maar wij zijn er niet erg gerust op, want Jilles kijkt verbazend nijdig. Met gemengde gevoelens aanvaarden we dan ook den tocht naar 't vischwinkeltje. Gelukkig is één ding alvast gewonnen: Jilles gaat met ons mee. 'n Verrassing wacht ons als we de huis kamer achter den winkel betreden. In volle glorie prijkt er een Kerstboom en onder den boom ligt 'n aardige berg pakjes. Hulst hangt er in overvloed en in een hoekje ont waart Overstappie zelfs een takje, dat hem met nieuwe hoop vervult. „Mistletoe, jonges," fluistert hij. „Daor motte we Jilles onder sien te krijge." Mientje en haar ouders ontvangen ons allerhartelijkst. Alleen Jilles doet wat ge reserveerd en zorgt angstvallig, dat hij niet raai Papkind gaat zelfs zoo ver te beweren, dat hij eerst nog zien moet, dat onze Jilles en de lieve Mientje 'n paar worden. Want Friesche Jilles is de laatste dagen zoo stil. Heeft hij soms gekibbeld met Mientje? „Niks. hoor!" beweert Overstappie. ,,'t Is an teges- woordig. Hebbe jullie die móórd-taort njet gesien, die Jilles op Sinterklaos an se meissie heb gegeve? 'n Reuse hart d'r op en de letters J. en M. „Jou moete goed begriepe, van die taart weet ik niks af!" zegt Jilles vinnig. Verbaasd kijkt de sectie op. 't Schijnt werkelijk uit 'te zijn met de yerkeering. Hoe moet het nu met onze mooie feestplannen?

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 26