PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 14 Deeemhev tot 20 December 1939 14 Donderdag 14 Decemher Het schijnt thans wel definitief vast te staan, dat de Finnen, ondanks verwoeden tegenstand, in het noorden het onderspit hebben moeten delven tegen de Russische overmacht en het nikkelmijnengebied bij Salmijarvi hebben moeten ontruimen. De Russen zijn vanmiddag om 4 uur 50 in Salmijarvi binnen gerukt. De Finnen hebben zich tot binnen drie km. van de Noorsche grens teruggetrokken. Rusland was eigenlijk reeds door de Assemblee uit den Volkenbond gestooten, doch de eigenlijke Raad moest hiertoe het besluit nemen. Dit geschied de ook vandaag: van de veertien leden onthielden zich Griekenland, Joego-Slavië, China en Finland (als betrokken partij) van de stemming, Sovjet-Unie, Peru en Iran waren niet verschenen, de anderen: Frankrijk, Engeland, Egypte, Zuid-Afrika, België, Bolivia en de Dominicaansche republiek stemden zonder voorbehoud voor. LUCHTGEVECHTEN BOVEN OOST- FRIESCHE EILANDEN Een luchtgevecht van tot dusver in dezen oorlog ongekenden omvang en hevigheid is vandaag boven de Duitsche eilanden Spiekeroog en Wangeroog geleverd. Het communiqué van de Britsche admira liteit deelde hierover het volgende mede: ,,0nze toe stellen hebben boven N oord - West-D uitschland. Hel goland en enkele waddeneilanden gevlogen en daar de gangen van Duitsche duikbooten, watervlieg tuigen enz. gadegeslagen. Boven de eilanden is het tot een succesvollen strijd gekomen. Daarbij zijn tijdens een der gevechten vier Duitsche moderne toestellen vernield. Drie Britsche vliegtuigen zijn tot dalen gedwongen. Alle andere formaties zijn van haar verrichtingen behouden teruggekeerd." Het opperbevel van de Duitsche weermacht maak te bekend: „Een afzonderlijk Britsch bombarde mentsvliegtuig. dat gisteren vloog in de omstreken van de luchtbasis Borkum, doch geen bommen uit wierp. werd door ons luchtdoelgeschut verdreven. Twee andere Britsche. gevechtsvliegtuigen probeerden het eiland Sylt aan te vallen. Vier neergeworpen bommen vielen buiten het eiland in zee. Grooteren omvang nam in de namiddaguren een luchtgevecht Wij behoeven u natuurlijk niet meer te wijzen op het groote belang de num mers, waarin onze oorlogskroniek ver schijnt, zorgvuldig te bewaren. Het best kunt u dit doen in den prachtigen ver zamelband, welken de Administratie van Panorama voor dit doel verkrijgbaar stelt Deze band kan 26 nummers be vatten en wordt u bij bestelling aan ons hoofdkantoor te Haarlem (postreke ning 142700) ot aan onze bijkantoren, na ontvangst f 1.50, franco thuisbezorgd. aan, dat zich ontwikkelde uit den aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen in het gebied van de Noord- Friesche eilanden. Duitsche jagers hebben van twin tig aanvallers er tien neergeschoten. Een Duitsch toestel moest op zee dalen." Naar eerst heel veel later vernomen wordt, is op dezen dag nog veel meer gebeurd. Terwijl reeds de Britsche vliegtuigen rapporteerden dat een deel van de Duitsche oorlogsvloot op zee kruiste, kwamen vier dagen later twee Engelsche duikbooten binnen, die deze berichten indirect bevestigden. ENGELSCHE DUIKBOOTEN VALLEN DUITSCHE KRUISERS AAN De volgende communique's werden op 18 Decem ber door de Engelsche admiraliteit uitgegeven: „Z.M.'s duikboot „Ursula" rapporteert, dat zij Donderdag 14 December om 14 u. 12 jl. een Duit- schen kruiser van de „Köln-"klasse aan de monding van de Elbe tot zinken heeft gebracht. De kruiser werd beschermd door zes Duitsche torpedojagers." Dit bericht werd van Duitsche zijde tegengespro ken. Een tweede Engelsch communiqué heeft, betrek king op-de „Salmon": „De commandant van deze duikboot, die ook eerst op 18 December naar haar basis terugkeerde, heeft gerapporteerd, dat hij na een avontuurlijken tocht, waarop hij een Duitsche Op de Finsche lust zijn overal batterijen opgesteld om de Russische oorlogsschepen te beletten het land te naderen. duikboot tot zinken heeft gebracht en een ontmoe ting had met de „Bremen", Donderdag zes torpedo's heeft afgevuurd op een Duitsch eskader, bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau", een vestzakslagschip, vergezeld door de zware krui sers „Blücher" en „Admiral Hipper" en den lichten kruiser „Leipzig". Drie der afgevuurde torpedo's hebben doel getroffen. Volgens den commandant is de „Leipzig" geraakt en een der zware kruisers, ver moedelijk de „Blücher", eveneens zwaar getroffen. Te Londen wordt vernomen dat de Zuidafrikaan- sche pers vandaag heeft gemeld, dat het vliegtuig moederschip „Ark Royal" en de slagkruiser „Re nown" onlangs een bezoek aan Kaapstad hebben ge bracht. Een blad heeft een foto gepubliceerd van de „Ark Royal" naast een Duitsche teekening, waarop „het bombardement en het tot zinken brengen" van de „Ark Royal" wordt weergegeven. Vrijdag tS December Voor de vijftiende maal is vandaag een Duitsch schip bij de nadering van Britsche oorlogsschepen, die het in beslag wilden nemen, door de bemanning tot zinken gebracht. Ditmaal was liet het Duitsche ss. „Tenerife" van 2436 ton, dat door een vijandelijke patrouille op den oceaan werd opgevangen. De Britsche vaartuigen kregen evenwel geen gelegenheid tot een actie over te gaan. De bemanning van het Duitsche schip boorde gaten in de scheepshuid en liet de boot zinken. De „Graf von Spee" heeft overlevenden van door haar in den grond geboorde schepen aan land laten zettenzij behoorden tot devolgende schepenNewton Beach (4651 ton), Africa Shell (706 ton), Travenion (5350 ton), Huntsman (8196 ton), Clement (5051 ton), Doric Star (10.093 ton), Ashlea (422 ton). De gevangen zeelieden waren zeer tevreden over de behandeling aan boord van het Duitsche oorlogsschip en bestempelden den commandant Langsdorff als een „volmaakt gentleman". Men is den geheelen dag koortsachtig in de weer geweest met het uitvoeren van herstellingen aan boord van de „Graf von Spee". Verscheidene tonnen stalen platen zijn gebruikt om de gaten zoo goed mogelijk dicht te maken. Men veronderstelt algemeen, dat de „Graf von Spee" opnieuw slag zal gaan leveren. In de Noordzee liepen twee Britsche tankschepen, elk van bijna 9000 ton, op mijnen, ook een Noorsch scheepje (1674 ton) en een Britsche treiler gingen verloren. Tijdens de behandeling van de begrooting voor huitenlandsche zaken in de Belgische kamer kwam den geheelen middag de naam van Nederland in de toespraken voor en altijd opnieuw met betuigingen van genegenheid en het bewustzijn, dat België en Nederland in de neutraliteit hetzeifde lot deelen. De Nederlandsche minister van Waterstaat, ir. Albarda. heeft vanmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld dat naast de verbinding met West- Indië in ernstige overweging is een luchtverbinding tusscben Nederland en Noord-Amerika met Neder landsche vliegtuigen te onderhouden. Vooralsnog konden hierover geen mededeelingen worden gedaan. De regeeringspersdienst ineldt: Van 2 Januari 1940 af zal men bevoegd zijn om bedragen, verschuldigd wegens de Vermogensbelas ting, met inbegrip van alle daarop geheven opcenten, en wegens de Verdedigingsbelasting I, te betalen door middel van schuldbekentenissen, deel uitma kende van de a.s. staatsleening. Van officieuze zijde werd een toelichting gegeven op de reserves, die Nederland had gemaakt ten aan zien van de regeeringsresolutie betreffende Rusland. Hierin werden de motieven, reeds te berde gebracht in de verklaring .van den Nederlandschen gedelegeerden, herhaald.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14