Een sigarettenfabriek te Eindhoven heeft voor de gemobiliseerden een millioen sigaretten disponibel gesteld. Deze sigaretten zullen bij wijze van Kerst- verrassing op de stations worden uitgereikt. RUSSEN VEROVEREN NOORD-FINLAND De Russische troepen, die gisteren in Noord- Finland het gebied der nikkelmijnen bezetten, zijn vanmorgen in zuidelijke richting opgedrongen en begonnen de Finsche defensielinies aan te vallen, die ten zuiden van Salmijarvi liggen. De aanvallen werden ondernomen door de infanterie, die samen werkte met tankafdeelingen, terwijl de omgeving van Salmijarvi en de Finsche linies door de bommen werpers bestookt werden. De Finsche minister van buitenlandsc-he zaken heeft zich hedenavond via de radio in het Russisch tot Molotof gericht en zich bereid verklaard, ondanks al wat geschied is, de onderhandelingen te hervatten, ten einde een voor beide partijen bevredigende oplossing te bereiken. De rede werd ook in het Finsch en Zweedscli uitgesproken. De uitzending van de rede werd door een Russisch station gestoord en was nauwelijks hoorbaar. Zaterdag 16 December voldoende, dat Italië zich nog steeds met Duitsch- land verbonden voelt. Reeds voor 1 September was het de Duitsehe regeering bekend, dat Italië geen initiatief tot mili taire operaties zou nemen. DE „GR AF VON SPEE" NOG STEEDS IN MONTEVIDEO De spanning te Montevideo stijgt. Men neemt aan, dat het slagschip weldra een besluit moet nemen om te vertrekken of geïnterneerd te worden. Waar schijnlijk zal het vertrekken. Vannacht is het Nederlandsche kustvaartuig Brinda in de haven van Rotterdam aangekomen met elf geredden van het Zweedsche s.s. „Ursus", dat op de Noordzee door een explosie is vergaan, bij welke ramp negen man om het leven zijn gekomen. Van de Finsche fronten wordt medegedeeld, dat ?en aanval op de Karelische landengte door de Finnen werd afgeslagen. Zondag 17 December De regeeringspersdienst meldt In den loop van Zondagochtend zijn op verschillende tijdstippen boven het midden en oosten des lands enkele ver spreide vreemde vliegtuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waargenomen. De vliegtuigen heb ben ons rechtsgebied verlaten, nadat enkele patrouil- De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft besloten, de steunuitkeering aan de werkloozen en de loonen in de werkverschaf fing, gedurende den termijn van Maandag 18 Decem ber a.s. tot Zaterdag 2 Maart a.s., met vijf procent te verhoogen. Door deze verhooging zullen in het algemeen niet overschreden mogen worden de thans in verband met de in het vrije bedrijf geldende loonen gestelde maxima. Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, hield vanochtend 'n grocte rede, waarin hij een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling der verhouding tusschen Duitschland en Italië; liierbij zei hij o.a. MANNING TOT ZINKEN GEBRACHT Vanavond omstreeks half acht pl. tijd is de „Graf von Spee" door de eigen bemanning eenige mijlen buiten de kust tot zinken gebracht. Voor de Duitsehe oorlogsbodem zijn laatsten tocht begon, waren 700 man, de ouderen en gehuwden, van boord gegaan en opgenomen door het Duitsehe vrachtschip „Taeoma", dat in de haven van Monte video lag en de „Graf von Spee" volgde. De kapitein van dit schip zou in hechtenis zijn genomen, omdat hij zonder verlof van de havenautoriteiten is uitge varen. De manschappen van de „Graf von Spee", die zich aan boord van de „Tacoma" bevonden, zijn geïnterneerd. Voordat de ontploffingen plaats vonden, waardoor de „Graf von Spee" tot zinken werd gebracht, was ook de rest van de bemanning van boord gegaan, met Inbegrip van den commandant Langsdorff, hoewel eerst gemeld was, dat deze met zijn schip onder was gegaan. Het Duitsehe Nieuwsbureau deelt mede, dat de Führer en opperbevelhebber van leger en vloot het bevel om het schip in de lucht te laten vliegen heeft gegeven, omdat de regeering van Uruguay geweigerd heeft, den noodigen tijd toe te staan om het schip zeewaardig te maken. ACTIVITEIT VAN DUITSCHE VLIEGTUIGEN OP DE NOORDZEE De Britsche admiraliteit deelde mede: „Vijande lijke vliegtuigen hebben op de Noordzee Britsche en neutrale koopvaardij- en visschersschepen aange vallen. Des morgens werden het kleine motorschip „Serenity" (487 ton) en de treilers „New Choice" (236 ton), „Benclair" (219 ton) en „Craigielea" (213 ton) aangevallen. In den loop van den namiddag werden aanvallen ondernomen op het Britsche motorschip „Tuscan Star" (11.149 ton) en op de treilers Dervish" (346 ton), „Sheldon" (288 ton), .Arnold Bennett" (353 ton), „Dromio" (380 ton) en het Italiaansche vrachtschip „Valentino Coda" (4486 ton). Vervolgens werden nog vier andere treilers aangevallen, nl. de „Eileen Wray", de „Compagnus", de „Pearl" en de „Craigielea". Verder zijn de „Evelina" en de „Sedge- fly" over tijd, zoodat men veronderstelt, dat ze ge zonken zijn." De Italiaansche 'minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, hield Zaterdag eeu, rede, waarin hij een uit eenzetting gaf over de verhouding tus schen Italië en Duitschland. Op de bijeenkomst van 6 en 7 Mei te Milaan bleken beide landen over den toestand gelijkelijk te oordeelen en ook dezelfde bedoelingen te hebben voor de toekomst. Vastbesloten eiken vijandelij ken aaval met de wapens te keeren, waren zij het eens over de nood zakelijkheid van samenwerking tot be houd en bescherming van den vrede in Europa voor een langen duur, dien zij noodig hadden om het werk van binnen- landschen opbouw te volmaken en hun militaire voorbereiding af te werken. Deze periode werd door Italië vastgesteld op drie, door Duitschland op vier vijf jaar. Hoewel in de rede de verbazing van Italië tot uiting kwam aangaande de Russisch-Duitsche toenadering, bleek Admiraal dr. II. C. Raeder is de reorgunisator van de Duitsehe vloot. De admiraal na de inspectie van 'n Dtiitschen oorlogsbodem. les jachtvliegtuigen waren opgestegen en zij ook herhaalde malen van den grond af onder vuur waren genomen. „GRAF VON SPEE" DOOR BE- Honderdnegentig visschers uit New Foundland zijn in Engeland aangekomen om dienst te nemen bij de Engelsehe vloot. Zij arriveerden op 15 December in de beste stemming.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15