Ken Duitsche Messerschmidt, het type dat gebruikt wordt bij het eskader Schumacher, dat, naar de Duit schers meldden, met succes den strijd aanbond tegen de Engelschen op 14 en 19 December. Van Duitsche zijde wordt omtrent deze aanvallen medegedeeld: „Duitsche vliegtuigen hebben op den zeventienden November Britsche oorlogsschepen en gewapende vaartuigen met bommen en machinege- weervuur bestookt. Vier Britsche schepen werden tot zinken gebracht en drie oorlogsschepen werden ernstig beschadigd. Tot de tot zinken gebrachte schepen behooren de „Pearl" en het kustvaartuig „Sereninty". In weerwil van de onjuiste Britsche berichten zijn er binnen of buiten de Britsche terri toriale wateren geen alléén-varende stoomschepen van neutrale staten door Duitsche vliegtuigen aan- Maandag 18 December LUCHTSLAG BOVEN DE NOORDZEE Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Uit Berlijn: „In den middag van 18 December hebben de Engel schen een groote vlucht ondernomen met vierenveer tig moderne gevechtsvliegtuigen. Gepoogd werd verscheidene plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden echter reeds bij het naderen ten noorden van Helgoland door Duitsche jachttoestellen opgevangen en uiteengedreven. Er werden verschei dene verbitterde luchtgevechten boven het binnen- deel van de Duitsche bocht gevoerd. Daarbij werden, volgens tot dusverre ontvangen berichten, vieren dertig Engelschen neergeschoten. Aan Duitsche zijde zijn twee vliegtuigen, welker bemanningen met val schermen omlaag sprongen, neergestort. De zegevie rende Duitsche jachttoestellen zijn Messerschmidt- machines van het type 109. Zij behooren tot het jachteskader Schumacher, dat reeds op 14 December door het neerschieten van tien der twintig aanvallen de Engelschen den vijand met 50 pet. verlies naar huis zond. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde mede, dat Engelsche bombardementsvliegtuigen twaalf Messerschmidt-gevechtstoestellen hebben neergeschoten in een verwoeden luchtslag boven de Duitsche bocht. Zeven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. Bij de regeering is een officieele mededeeling van het Duitsche gezantschap ingekomen, waarin wordt kennis gegeven, dat de Duitsche grens langs Dene marken, Nederland, België, Luxemburg en Zwitser land met ingang van heden voor het grensverkeer, met uitzondering van het spoorwegverkeer, van 's avonds acht tot 's morgens zeven uur gesloten zal zijn. Deze maatregel was reeds aangekóhdigd. Dinsdag 19 December Van den Amerikaanschen kruiser „Tuscaloosa" kwam het bericht binnen, dat de Duitsche mailboot „Columbus" van 32.581 ton door de bemanning tot zinken is gebracht om zich aan inbeslagname door een Britsch oorlogsschip te onttrekken. Dit is het grootste vaartuig, dat de Duitschers tot nu hebben laten zinken. Terwijl van Finland gemeld werd, dat de Rus sische luchtaanvallen voortduren en Abo zelfs in brand zou staan, gaan ook de Duitschers door met luchtaanvallen op treilers in de Noordzee, naar de Britsche admiraliteit bericht. Over het aantal vliegmachines dat neergeschoten Volgens de berichten van het Amerikaansche oor logsschip „Tuscaloosa" heeft de bemanning van de Columbusdit schip tot zinken gebracht, toen 't in het nauw gebracht werd door een Britschen torpedojager. is in den luchtslag van Maandag, bestaat nog steeds bij beide partijen verschil van meerling. Minister de Geer deelde vanavond mede, dat op de vrijwillige staatsleening van nominaal 300 mil- lioen door de burgerij slechts voor 100 millioen is ingeschreven. Woensdag 2Q December De Koningin heeft vanmiddag om 1 uur door de radio de volgende advent-rede voor haar volk gehouden: Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerst boodschap, worden wij iederen keer opnieuw als het ware boven onszelf en boven ons dagelijksch leven uitgeheven: worden wij uit onzen mensche- lijken schemer overgezet in het licht, dat ons uit Bethlehem toestraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk. en ook ieder persoonlijk, zwaar beproefd worden. Sedert menschen- heugenis is er nimmer onbeschrijfelijker tegen stelling geweest tusschen de heerlijkheid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde wereld. Naarmate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestesoog verdicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat Ik vol ontroering en innerlijke blijdschap tot u allen het woord richt in dezen adventstijd. In de eerste plaats richt ik dit woord tot onze geheele weermacht, in alle deelen des rijks; tot allen, die aan onze grenzen en onze kusten de wacht houden; tot de bemanningen van onze oorlogs schepen, die onze wateren bewaken, zoowel hier als in Oost- en West-Indië; tot allen, die voor het vader land ook gedurende de komende feestdagen aan hun huiselijken haard onttrokken zijn; tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moeten missen. Ook denk ik hier aan de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen in de uitoefening van hun plicht, en aan hen, wien blijvend letsel in 's lands dienst werd toegebracht aan onze wakkere zeevaarders en visschers, die reeds zoo menig offer hebben moeten brengen; aan de tallooze anderen, wien eene bijzondere beproeving door de tijds omstandigheden is opgelegd. Al zijn voor u allen de uiterlijke omstandigheden, waaronder u het Kerstfeest herdenkt, ditmaal anders, voor sommigen smartelijk, het behoeft daarom niet minder u de vervulling te brengen van het diepste en het beste, dat in u leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit verband herinner Ik mij een onvergetelijk schoonen zomermorgen. Ik was vroeg naar buiten gegaan om indrukken met Mijn penseel vast te leggen van hooilandschap en boomen. De lucht was, jammer genoeg, bedekt en Ik vreesde, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van achter de boomen kwam een zonnestraal, die het gemaaide gras en de oppers in goud-rooden goed zette, en binnen enkele oogenblikken baadde het geheele landschap in overweldigende zonnepracht. Het was in den waren zin des woords eene beleving om dit alles in zich op te mogen nemen. Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan de kracht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en vol doening, dat Ik getuige ben van zooveel spontane toewijding en bereidwilligheid om alom in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te komen en het leed te verzachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieuwen om eensgezind en met taaie volharding de huidige nationale beproeving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek Ik de hoop uit, dat, ondanks de bewogen tijden, die wij beleven, de ver heven rust en kalmte van het komende feest ons deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in ons allen en de geheele menschheid indale. Ik zal veel aan u denken. SNEEUW IA NOORP-EINLANP Een sneeuwstorm van een hevigheid, welke zelfs in het hooge noorden van Finland ongewoon ge noemd kan worden, heeft de troepen aan het noord front tot rust gedwongen. De sneeuwval is zoo dik, dat het zicht niet meer dan l1/» a 2 meter bedraagt, waardoor elke poging tot het doen van een aanval uitgesloten is. De temperatuur bedraagt dertig graden onder nul. De commandant van de „Graf von Spee" heeft in een immigrantenhotel te Buenos Aires zelfmoord gepleegd door middel van een revolver. Men vond bij hem een brief, waarin hij schreef, dat hij besloten had het lot van zijn schip te deelen, doch dit uitge steld had tot hij wist, dat zijn mannen in veiligheid waren. De „Völkischer Beobachter" wijdde een hoofd artikel aan de houding der neutrale staten, waarvan de strekking was: Geen kleine buurman van Duitsch- land is in gevaar, mits de les aan Polen maar ter harte genomen wordt." ZWEEPSCH VRIJWILLIGERS- KORPS VOOR FINLAND Uit Stockholm wordt gemeld: Morgen wordt door middel van het Zweedsche telegraafbureau voor het eerst in alle dagbladen een openbare oproep gepu- bliceerd, betreffende de vorming van een vrijwilligerskorps voor Finland. Dit is wel de belangrijkste stap, wel ken men in Zweden sedert het uitbreken van de vijandelijkhe den gedaan heeft in de richting van een actieve hulp aan het broeder land, en kan be schouwd worden als een antwoord op het beroep van Finlands president, staatsminis ter en Rijksdag op het Zweedsche volk en tevens als antwoord op de critiek, welke in een aantal buitenlandsche bladen op de passieve houding van Zweden is uitgeoefend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16