L Langs tie MididelburgscKe Kaden Er is nog iets over van den vroegeren trots, waarmee de statige oude huizen met hun hooge vensters uitzien over het woelige havenbedrijf. Vooral Donderdags, op marktdag, heerscht er levendig vertier aan den Kinderdijk en liggen er de schepen en staan er de wagens zij aan zij. En wat deert het, wanneer de velerlei waar den doorgang langs de kade soms verspert hoe grooter drukte, hoe meer gewin ]\fog altijd staan er langs de Middelburgsche kaden de trotsche gevels van koopmanswoningen en pakhuizen, die, beter dan de oude, overvlcedige welvaart en de bloeiende overzeesche handel, de eeuwen hebben getrotseerd. Maar het zijn nu de statige, machtige drie- en viermasters van de Compagnie niet meer, die de havens stoffeeren, geen scheepsvolk uit verre landen stroomt er meer uit over de oude handelsstad; Middelburg heeft het leeren stellen met een nering van minder pretentie en van minder profijt. Maar ook al zijn dan nu handel en bedrijf van bescheidener omvang en voorkomen, nog altijd leveren de oude kaden een levendigen, ge- zelligen aanblik, wanneer de schepen meren en de velerlei goederen worden gelost, opgeslagen en ver voerd, of van alle zijden worden aangereden om verladen te worden. We leeren er, dat de Middel burgers niet bij de pakken zijn gaan neerzitten, maar dat ze moed genoeg over hielden na den tegenslag om te profiteeren van wat het aloude havenbedrijf nog aan winstmogelijk heden overliet. En dat er waarlijk nog wel gedanst kan worden al is het dan niet met de bruid. En als 's avonds de rust weerkeert langs de kade, droomen de stille, oude gevels van de vervlogen, rijke tijden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 24