Het landwaar oost en west I elkaar ontmoeten van Joego-Slai noemd. Onder: Een boeren meisje uit Bosnië in nationale dracht. Sta Hocuf" Wat, zoekt u? Ik zoek Krain, Kroatië, Dalmatië, Bosnië, Herzego- wina, Montenegro, Servië, Slavo- nië, de bergen van Macedonië en een stukje van de Banaat. En ik vind. Joego-Slavië! Ik vind een land, dat omsloten is door Italië, Duitscliland, Hon garije, Roemenië, Bulgarije, Grie kenland en Albanië, dat zelfs niet geheel op de Dalmatische kust aanspraak kan maken, want daar ligt Zara, de haven, in handen der Italianen. „Sta Hocuf" Drie rassen in één land: Slovenen, Kroaten en Ser- ven. Drie religies: Roomsch- katholieken, Grieksch -orthodoxen en Mohammedanen. Ik vind een door allerlei vredes verdragen samengevoegde men- schenmassa, waaruit na veel in- wendigen strijd nu een vastbe raden eenheid is gegroeid, door het wijs beleid van één man, prins-regent Paul, oom van den zestienjarigen koning Peter. De jongste koning van Europa Op 18 Juni 1921 werd de nieuwe Zuid-Slavische staat gevormd, met grondwet en parlement, een erfe lijke monarchie, door de zooge naamde „Kleine Entente" ver bonden met Roemenië, Polen en Tsjecho-Slowakije. Koning was toen Peter I, voordien koning van Servië. Zijn opvolger, Alexander Karageorgovic, werd in 193+ in Marseille vermoord, waarop prins Paul, die in Oxford om zijn kunstzinnig heid en hooge ontwikkeling den titel van „Master of Arts" gekregen had, het regentschap voor den toen elfjarigen koning Peter II op zich nam. Deze werd uit Engeland teruggeroepen, waar ook hij werd opge voed, en krijgt nu thuis in Dedinje onderricht van acht professoren. Peter II is een sportieve jongen, die verzot is op zeilen, kampeeren en boksen. Zijn moeder, koningin Maria, een zuster van koning Carol van Roemenië, voedt hem op in allen eenvoud tot een krachtig man en wijs koning. Intusschen heeft prins-regent Paul in waarheid „het heft in handen". Door zijn bemiddeling is de strijd tusschen Kroaten en Serven bijgelegd, en is Matchek, de leider der ge vreesde Boerenpartij, nu als vice-president tot het kabinet toegetreden. Kaast deze binnenland - sche rust heeft Joego- Slavië aan zijn prins-re gent ook een opbloei der kunsten te danken. In den wereldoorlog en geduren de de jaren daarna werd veel van de Joego-Slavi- sche kunst vernield en Onherstelbaar beschadigd. Prins Paul stond een ge deelte van 't winterpaleis in Belgrado af en richtte daar het prachtige „Musée d'Art Contemporain Prin ce Paul" in. Hierin bevin den zich naast. Engelsehe, Fransche,Duitscheen Ita- liaansche kunstvoorwer pen en schilderijen, ook Koningin Maria van Joego-Slavië, de moeder van koning Peter. De vorstin is een zuster van koning Carol van Roe-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2