Hef gebod zijns vaders, DEK?ON VAN HET cOUPO^ 32 De Zon van het Zuiden schijnt in Uw glas wanneer U het verrukkelijke aroma van Cinzano Vermouth geniet. De wijngaarden van Turijn zijn het neusje van den zalm van Italië's beroemden wijnbouw. Vraagt daarom de echte Cinzano Vermouth Torino TijdelijkCINZANO biedt Ueen prachtig glaasje bij elke Liter flescb CINZANO Vermouth. Wacht nietbel direct Uw leverancier op VERMOUTH TORINO Roode en witte Vermouth Fl. 1 AO p. Liter flesch. DAT SMAAKT NAAR MEER OP alle winkelramen, in alle kranten kunt U het lezen: 1 Januari beginnen de uitverkoopen. Dan kuntUweeropeen voordeelige manier een couponnetje be machtigen. Als vrouw zult U dal niet laten voorbijgaan. En als U dan een mooi stofje op den kop getikt hebt, maakt U daar snel nog even een fijne warme japon van, want we zitten nog midden in den winter en hebben nog heel wat koude maanden te goed. Hier is het model, dat U zoekt! Het knippatroon in Uw maat ligt al bij ons klaar. Zoudt U het maar niet meteen bestellen? Bestellingen kunnen als volgt geschieden: door bemiddeling van Uw agent of bezorger: door girostorting op no. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels aan PATRONENKANTOOR PANORA Nassauplein I Haarlem Postgiro 29363/ MODEL 204 W verkrijgbaar in de MATEN 40-42-44-46 35 cent Vervolg van bladz. 21 lialen. Maar iets anders kun je wel doen. Luister. Ik heb het besproken met Karei Bunschoten en nog een paar heeren van de maatschappij. Ik krijg ook hulp van aandeelhouders van andere West-Indische ondernemingen. Dat onze plantages niet renteloos kun nen blijven liggen, spreekt van zelf. Maar hoe komen we aan nieuwe ar beidskrachten? Heel eenvoudig: we halen ze bij de menschen, die ons hebben beroofd van onze arbeidskrachten." „Hè?" „Ja, jongen. Op Java. Sumatra en Celebes zijn meer dan voldoende in landers die je met een zoet lijntje mak kelijk naar de West kunt krijgen. Het moet een emigratie op groote schaal worden. We zullen die inlanders niet behandelen als slaven; we zullen hen betalen, net als gewone werklieden. Dat wil zeggenwe betalen hen in de West hetzelfde loon dat ze anders in de Oost kregen: een paar centen per dag. Het is de eenige manier om onze plantages weer productief en rendabel te maken. Je begrijpt echtervoor een regelmatig vervoer van inlanders uit de Oost naar de West is een bijzondere administratie noodig. Sterker nog: wat in het begin slecht het transport van enkele dozijnen inlanders is, kan later uitgroeien tot een groot bedrijf. En dat bedrijf, m'n jongen, moet jij in handen hebben: jij wordt de leider van de toekomstige inlanders-transportmaatschappij en alles wat er mee samen hangt. Daar is goud mee te verdienendaar zit perspectief in. Ik zal je opleiden. Ik heb relaties in Oost- en West-Indië; ik heb relaties in reeders-kringen. En vergeet vooral niet: pak je de zaak ernstig aan, dan help je meteen jezelf. Want je weet: mijn heele kapitaal is belegd in aandeelen van de Coezewine- sche, die vast en zeker opgedoekt wordt als we geen werklieden krijgen." De president-commissaris zweeg. Alexander van Heusden staarde naar den vloer. In verbeelding zag hij zijn vader, zooals slechts hij hem kende: voor de wereld een hoffelijk en beminnelijk edelman en thuis een koele, nuchtere cijferaar; een man, die urenlang aan zijn schrijftafel kon zit ten om rente en interest te berekenen. Alexander huiverde. „Vader, geef me nog anderhalf jaar uitstel. Ik wil mijn studies voltooien. Ik beloof plech tig: ik ga serieus studeeren en zoodra ik gepromoveerd ben, kom ik thuis om te werken." De vader schudde het hoofd. „Nee jongen, dat gaat niet. Ik heb je vol doende gelegenheid gegeven. Het is nu tijd dat je gaat werken en trouwen!" Het klonk als een geweerschot. Willem van Heusden schrok er zelf van. Eindelijk: het hooge woord was er uit! Veertien dagen had hij met de gedachte rondgeloopen, veertien nachtep had de idee hem vervolgd in zijn droomen. Alexander moet met dat meisje trouwen, was het hem door de gedach ten geflitst toen hij Charlotte Bun schoten voor het eerst hoorde zingen Eigenlijk was het niet lieeleinaal juist. „Trouwen" en „Charlotte" was hem weliswaar door de gedachten geflitst, maar het daaraan verbonden beeld van zijn zoon Alexander was minder spon taan opgekomen. Het had hem aan vankelijk zelfs eenige moeite gekost om de beelden „Charlotte" „Alexander" en „trouwen" tot één geheel te vereenigen. Gelijk bij alle Van Heusdens, die in liun jeugd het leventje van vroolijken Frans hadden geleid, was ook bij Willem Everhout George één oorzaak voldoende geweest om hem den ernst van het leven te doen inzienhet was de dood van zijn vrouw, toen ze pas een jaartje getrouwd waren. Sindsdien werd hij nooit meer echt vroolrjk. Hij kon wel lachen, maar zooals een bezonnen, ernstig werkend man het doet. Vooral de eerste jaren dacht hij er niet aan, opnieuw in het huwelijk te treden. Hij wijdde zich ge heel aan zijn werk en de opvoeding van zijn zoon. Met één klank van haar betooverende stem, met één gebaar van haar feeën- handen. die strijkstok en viool hanteer den, met één blik uit haar prachtige, blauwe oogen, had Charlotte Bunschoten dezen levensernst verbroken. Toen Willem van Heusden haar dien middag zag spelen en hoorde zingen, ging het als een vloedgolf van een tweede jeugd door zijn gemoed. Hij voelde zich plotseling weer jong. hij had het meisje in de armen willen sluiten en keek onwillekeurig naar het portret van de overleden tante aan den muur. Dat was voldoende. Het portret stelde ook een Charlotte voor; een Charlotte die hij gekend had, toen ze beiden nog jong waren. En het was hem, alsof de oogen van het portret hem toeriepen „Willem, je bent nu te oud." De blik uit de portret-oogen verbrak de betoovering. Hij voelde zich weer oud. Achten veertig jaar! Was dat oud? Niet te oud om in een salon aangenaam te causeeren zelfs nog jong om aan het hoofd te staan van een cultuur-onderneming. Maar wél te oud voor een meisje van negen tien. Hij had haar vader kunnen wezen. Vader? Waarom niet „schoonvader"? Zou Charlotte geen pracht vrouw wezen voor Alexander? Waren de kinderen getrouwd, dan zou hij zich kunnen koesteren aan hup geluk. De idee liet hem niet meer los; ze werd een obsessie. Trouwens: welk be zwaar was er tegen? Was zijn aoon Alex ander geen goede partij? Was Charlote niet een meisje met een hart, dat iederen man kon veroveren? Waren beiden niet geschapen om elkaar te beminnen? Aldus dacht en redeneerde Willem van Heusden. En deze handelsheer, die gewend was zijn kansen te wegen en te wikken, deze man van de wereld, die de menschen meende te kennen, vergat slechts één ding: de liefde laat zich niet dwingen. Zelfs niet onder de gunstigste omstandigheden. „Trouwen, vader?" Alexander kwam glimlachend een stap naar voren. „Dan zal ik toch eerst een meisje moeten zoe ken! En dan is het nog de vraag, of zij van mij houdt en ik van haar houd." „Ik heb al een vrouw voor je ge vonden," antwoordde de vader. „De dochter van mijn vriend Karei Bunscho ten. Je hebt haar wel eens ontmoet, jaren geleden, eer ze naar kostschool ging. Dus kort en goed: jij zet je Iper aan het werk om de inlanders-transporten van de Oost naar de West te regelen en trouwt met de dochter van jonkheer Karei Bunschoten. Je hebt dan de prachtigste vooruitzichten. „Of anders?" vroeg de zoon, bevend van drift. De idee, door zijn vader be handeld te worden als een klerk dien men aan het werk zet, was al erg ge noeg; de gedachte, dat men hem, gelijk een negerslaaf, wilde laten trouwen met een vrouw, die hij niet kende, maakte hem dol van woede. O. hij, de zoon van Vervolg op blz. 35

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32