PAS OP EUMATIEK KRUSCHEN SALTS KOERSEN-1930/1939 Er is een\5l in de maand de van LAAGSTE en HOOGSTE GENEESMIDDELEN EN GENEESWIJZEN Hei gebod zijns vaders. ARNOLD GILISSEN's BANK n AMSTERDAM ROTTERDAM Vervolg van bladz. 32 den president-commissaris der Coezewi- wine Culture Maatschappij, wist maar al te goed, hoe het op Suriname toeging. De in Afrika gekochte slaven en slavin nen werden gelijk vee bij elkaar gedre ven. De plantage-bezitters vroegen er niet naar, of zoo'n zwarte man en zoo'n zwarte vrouw welgevallen aan elkaar hadden; ze hielden zelfs geen rekening met verschil in leeftijd. Voor hen was het hoofdzaak, dat de slavinnen kinderen kregen, die dan op hun beurt goedkoope arbeidskrachten waren. En hij, Alexander van Heust) en, dankte er voor om als slaaf behandeld te worden. „Of anders?" herhaalde hij. De vader stond op en liep naar de deur. Op het laatste moment keerde hij zich om. „Alexander, een half uur geleden sprak je over den hrief, dien ik je naar Parijs heh gestuurd. Ik gaf toe, dat de brief een beetje scherp gesteld was. Ik herhaal wat ik toen zei: de inhoud van den brief was scherp, wijl ik vreesde, dat je anders den ernst van mijn bedoeling niet zoudt beseffen. Alexander, jongen, ik meen het goed met je. Je doet dus precies wat ik verlang of zult anders de gevolgen ondervinden, die ik in mijn brief heb omschreven." Hij verliet de kamer. IV. De heeren Van Heusden waren altijd kerels uit één stuk geweestharde knapen, mannen die aan geen buigen of wijken dachten. Dat bewees al de Alexander van Heusden, die 't indertijd tot gouverneur-generaal van Oost-Indië bracht. Dat werd bewezen door den Pieter Engelbert van Heusden, die bij Waterloo als een dolle aanstormde op de chargeerende eskadrons van maar schalk Ney. Dat bewees ook Willem Everhout Georg van Heusden, die onder de moeilijkste omstandigheden de Coe- zewine Culture Maatschappij oprichtte en de onderneming tot grooten bloei bracht. Ja, standvastige mannen waren het, de Van Heusdens. Ze verloren slechts één waarheid uit het oog, namelijk: dat andere mannen even hard konden zijn als zij. Willem Everhout George merkte er voorloopig niet veel van. Toen hij den volgenden ochtend aan het ontbijt kwam, was hij in de vaste overtuiging, dat Alexander zijn wil reeds had geaccep teerd. (Maar wat de zoon dien nacht had doorworsteld, kon hij onmogelijk gissen.) „Vader, u stelde me gisteravond voor, de aangelegenheid nuchter en zakelijk te bespreken. Ik heb er over nagedacht en ingezien, dat u gelijk had. Als u het goed vindt, zal ik enkele zakelijke vragen stellen." De vader knikte. „Heel goed, m'n jongen." De rustige toon van zijn zoon beviel hem best. „Alexander, wat wou je weten?" „Vader, welke finaneieele termen stelt u aan dat geprojecteerde huwelijk?" Dat is de toon van een koopman, dacht vader vergenoegd. Die onstui mige jeugdgrappen zijn dus gelukkig voorhij." Hij dronk zijn kopje koffie leeg en leunde achterover in zijn stoel. „Alexander, op den dag van je huwelijk stel ik jou en je vrouw een kapitaal van honderdduizend gulden ter beschikking. Versta me goed: het geld is niet voor jou, ook niet voor je aanstaande vrouw, het is voor jullie beiden. Mocht jij eerder sterven dan je vrouw, dan erft zij alles. Mochten jullie beiden, wat God ver hoede, vroegtijdig sterven, dan komt het kapitaal ten goede aan de kinderen, die uit het huwelijk geboren worden. Je weet dat ik als hoofd der familie geheel naar eigen believen over het familie kapitaal kan beschikken. „Ja, vader, het oude privilegie van keizer Karei," merkte Alexander be daard op. „Precies. Het geld, dat ik je ten huwe lijk mee geef, wordt dus volgens mijn wenschen belegd. De zaak wordt na tuurlijk anders bij mijn dood: jij bent dan familiehoofd en mijn natuurlijke erfgenaam. Mocht jij echter, wat God verhoede, eerder sterven dan ik, dan wordt je vrouw erfgename. Ik wil niet ingaan op alle bijzonderheden; notaris Lankhout in Arnhem zal je wel de rest vertellen." „Heel goed, vader." „Wat nu het meisje betreft," ging Willem van Heusden verder, „of schoon ik nooit in de brandkast van Karei Bunschoten heb gekeken, geloof ik toch, dat hij er heel warmpjes bij zit. Wat hij zijn dochter ten huwelijk meegeeft, weet ik niet, maar ik ben er van overtuigd, dat het meisje bij den dood der ouders minstens een ton erft, Je ziet dus: het huwelijk kan beide partijen bevredigen." Praat maar verder, koopman, bedacht de zoon. Hij knikte. „Heel goed, vader; ik schik me naar uw wenschen." Willem van Heusden ging recht zitten. „Beste jongen, nu we het zakelijke besproken hebben,^komen we op een ander chapiter. Je zou me werkelijk een groot genoegen doen met een zoo kort mogelijke verloving. We schrijven nu half October. Wat zou je er van den ken om nog vóór Kerstmis te trouwen?" „Als u het zoo graag wilt, vader, waarom niet?" „Mooi. Maak een huwelijksreis van zes weken, twee maanden. Jij kent Parijs; de stad moet vooral in den win ter erg gezellig zijn. Je aanstaande vrouw zal er zich amuseeren. Ze kan er wat nieuwe japonnen en hoeden koo- pen en jullie kunt dan nog gemakkelijk een reisje naar de Riviera maken. Laat ons zeggen, dat je tegen half Februari, begin Maart terug bent. We beginnen dan dadelijk hier onze werkzaamheden." „Heel goed, vader, uw voorstel is prachtig. Maar ik ben hals over kop uit Parijs vertrokken, zonder te weten, wat me hier te wachten stond. Ik heb nog enkele zaken te regelen en. h'm. daarvoor is geld noodig." Wordi vervolgd PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der |>eriodieken De Stad Amsterdam. Groot Rotterdam, 'sGravenhage in Beeld, Ons Land. Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62% per kwartaal of f 0.12% per week. franco per post f 1.75 |ier kwartaal bij vooruitbetaling, koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau s HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM. N.Z. Voorburgwal 262. Telefoon lnierc. 33170. Giro nr. 97046. ROTTERDAM. Stationsweg 24 Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. 's GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Tel. Interc. 111666. Giro nr. 43141. I. IRKCH1Bibstraat 142 Telefoon Interc. 13473, Giro nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27. Telef. Interc. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Telef. Interc. 5851. Giro nr. 124690. VUSS1NGEN, Bad huisstraat 5. Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. .V. DAMRAK 80-81 ZUIDBLAAK 4 ZENDT DEN 32sten JAARGANG VAN HAAR BOEKJE OP AANVRAGE GRATIS TOE. De Heer C. S. te Noord-Schar- woude schrijft: .Ikheb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, handen en voeten en kon haast niet meer van de pijn. Eerst ge bruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gau w mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer huiten Probeer 't óók met Kru schen. Neem het geregeld en ge zult spoedig het resul taat aan den lijve onder vinden en U een ander mensch voelen, verlost van ongemak en pijn. liet koude, vochtige jaargetijde is weer aangebroken, de periode die U als lijder aan Rhenmatische pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf maken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, omdat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens tóch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van binnen uit bestreden worden 'n bloedzuiverende kuur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens na het opstaan de kleine beroemde dosis Kruschen te nemen, zult ge U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, Uw bloed gaat sneller stroomen en overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurlijke wijze afgevoerd. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.40, f0.75 en f 1.60 (extra groot pak). FabrikantenE. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Annonces betreffende worden in dit biad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commis sie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelenen Geneeswijzen, waarvan het Secretariaat is gevestigd: SEGBROEKLAAN 33 - 's-GRAVENHAGE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35