,vrrt w;; tWTïïfiwi ^7, AV)( foto van Belgradode hoojdstal van Joego-Slavië. Links de universn teitop den achtergrond het beursgebouw I muil IIIIISII nog steeds den zangerigen tongval van't Italiaansch, al overheerscht er ook een mengsel van Kroatisch en Servisch. Het oudste stadsdeel voert ons naar den tijd van keizer Diocletianus. Hier stond eens diens zomerpaleis, de dikke muren zijn nog ten deele bewaard gebleven en in hun ommuring wonen heden 3000 menschen. De geur van het oosten Een boerenhoeve in de wijnbergen van Alexandrovae. Achter Dalmatië ligt Bosnië, een landstreek, welke meer dan alle andere gebiedsdeelen van Joego-Slavië den Turkschen invloed heeft ondervonden. Maar dat is lang geleden, de latere geschiedenis interesseert meer: in Serajewo, de toenmalige hoofdstad van Bosnië en Herzegowina, werd aartshertog Frans Kijkje in een Turksch koffiehuis te Serajewo. Split de belangrijkste haven van Joego-Slavië aan de Adriatisehe Zee. zeer kostbare collecties Nederlandsche beeldende kunst, aangeboden door een Nederlandsch comité, gevormd op initiatief van den Joego-Slavischen ccnsul-generaal te Amsterdam, den heer Merens. Westersche invloed in Joego-Slavië De Balkanlanden zeggen, dat in Joego-Slavië Europa begint, doch wij, westerlingen, zijn geneigd het tot den Balkan, d.w.z. tot het oosten te rekenen. In feite is het land een mengsel van beide, in het noorden meer op het westen gericht en in 't zuiden, door godsdienst en gebruiken, typisch oostersch. Ljubljana en Zagreb, de hoofdsteden van het vroegere Krain en Kroatië heden is Zagreb de tweede stad van Joego-Slavië zijn duidelijk wes- tersch, wel in beweeglijkheid en kleur deel van Zuid- Europa, maar toch van een vrijheid en vooruitstre vende ontwikkeling, die óns nader staat dan het oos ten. De stadsbewoners en ook de menschen van het platteland zijn beschaafd en belezen de schoen- Koning PeterII van Prins Paul van Joego-Slavië. Joego-Slavië, die die gedurende de minder jarig zijn vader in 1934 heid van koning Peter 11 als opvolgde. regent optreedt. De oude haven van Dubrovnik. poetsers leunen er met hun ruggen tegen de muren van universiteiten en bankgebouwen, en over wei- onderhouden pleinen en nette straten loopen rustige menschen in modieuze costuums en met jas en boord. Gelukkig wordt het nationale Kroatische costuum nog veel gedragen, versierd met ragfijn kantwerk en alle schakeeringen van rood, want rood is de Kroa tische lievelingskleur. Naar het westen liggen de vruchtbare met goudgele maïs bedekte vlakten van Slavonië en de Banaat. Overal ziet men groote boomgaarden, die de vruchten opleveren voor den Joego-Slavischen export van versch en gedroogd fruit. Joego-Slavië is in hoofd zaak een agrarisch land, met slechts een kleine industrie, wat houtzagerijen en mijnen, in hoofdzaak kopermijnen. Wijn wordt ook uitgevoerd, de erna vina, zwarte wijn, die een beetje op madera lijkt, is heel bekend; en ook nog tabak uit het schilder achtige .Macedonië. De Dalmatische kast Aan de oostzijde van deze wonderlijk mooie kust liggen de Dinarische Alpen, waar herders in ruige schaapspijen en grappige roode kapjes de koningen zijn in een land van krijtbergen en steen woestenijen; aan de westzijde de blauwe glorie der Adriatisehe zee. Daartusschen ligt de „tuin van Joego-Slavië", een smalle kuststrook en een paradijs van groenende, zonnige eilandjes, een ideaal vacantie- oord zoowel voor den Joego-Slaai als voor den vreemdeling. Kleine, omsloten haventjes, waar veel kleurige barkassen met bruine zeilen op het water dobberen; witte, heldere hotels, kleine villaatjes, bosschen en strand, en een heerlijke, zonnige lucht. Daar ligt Split (Spalato), een stad met een oeroude geschiedenis en een jonge toekomst, waar de be schavende invloeden van Romeinsche keizers en Venetiaansche dogen nog terug te vinden zijn. Een trotsche gevleugelde leeuw staat gebeiteld in de oude vestingmuren, de stad is vol bogen en typische, kromme straatjes, waardoor men zich bijna in Venetië zou wanen. Het gemeentehuis lijkt op een der prachtige „casa d'oro" langs de Canale Grande en in de taal, die hier gesproken wordt, onderscheidt men

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3