ROMANTISCHE FIGUREN UIT HET LEVEN VAN BUFFALO BILL p een mooien dag in Maart van het jaar 1854 reed t een merkwaardig voertuig in galop den weg af, die J van den Amerikaansehen staat Iowa naar het westen voert. Het was een soort van diligence, die echter aan een staatsiekaros deed denken, want de wagen zelf was heelemaal verguld en de wielen waren prachtig bewerkt, terwijl de paarden van zijden dekkleeden voorzien waren en hun tuig versierd was met zilverbeslag. De menschen in de dorpen, waar men langs kwam en degenen die op de velden werkten, bleven staan om het rijtuig met de zes paarden na te kijken. „Wat is dat voor een prins of koning, die daar in al zijn glorie voorbijrijdt?" vroeg men elkaar. „Misschien is het de een of andere kwakzalver, die met zijn blinkende spullen indruk wil maken op eenvoudige lieden," veronderstelden sommigen, die zich niet gauw lieten overbluffen. Maar het rijtuig verdween snel in een stofwolk voor men na kon gaan wie gelijk had. Noch de een noch de ander had het echter bij het rechte eind. Het was geen koning en geen kiezentrekker, die daar in zoo n adembenemende vaart voorbijstoof. Het was mr. Cody, een eer zaam pachter, die zijn landerijen verlaten had, omdat hij daar al zijn geld verloren had en nu op weg was naar een andere streek in de hoop fortuin te maken. Zijn rijtuig was zoo mooi, omdat hij daar de rest van zijn kapitaal in gestoken had. Het was zoo groot, omdat het gezin van mr. Cody talrijk was. Behalve zijn vrouw, mrs. Cody, moest er plaats zijn voor vijf dochters: Martha, Julia. Eliza, Helen en May en voor zijn zoon William, den benjamin van de familie, dien men gewoonlijk Willy noemde of ook wel Will een vroolijken en flinken jongen, die een echte zoon van zijn vader beloofde, of als men wil, dreigde te worden. Mr. Cody was een eerlijk man, openhartig en joviaal, maar hij hield van pracht en praal, van volbloedpaarden en dure feesten. Zoo had hij het geheele vermogen van zichzelf en zijn vrouw op gemaakt en nu was hij op weg naar het westen om een nieuw leven aan te vangen. Hij maakte zich niet erg bezorgd om zijn verloren dubbeltjes en was er van overtuigd, dat hij binnen korten tijd zou slagen. De reis verliep vlot, maar natuurlijk moest men zoo nu en dan halt houden om -de paarden te laten rusten. Op een van de pleisterplaatsen kon inr. Cody zijn liefde voor mooie paarden niet bedwingen en hij kocht dus een pony, dien hij heelemaal niet uoodig had en die zoo duur was, dat hij door dien koop zijn laatste goudstukken kwijt raakte. Hij gaf den pony meteen cadeau aan den kleinen Will, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd al een voortreffelijk ruiter was. De jongen zette de reis nu niet langer in de koets voort, maar op zijn nieuwen pony. Op een dag, toen het rijtuig stilhield in de buurt van Indianen, kwam een oude Pawnie-vrouw op hen af en bood aan de heele familie de toekomst te voorspellen. Toen Will aan de beurt kwam riep ze in een vreemd mengelmoes van Indiaansch en Engelsch, V Tiel iedereen weet, dat Buffalo Bill, de „held van het Wilde Westen werkelijk bestaan leeft en zelfs eerst in de lente van 1917 gestorven Geen heler bewijs hoe legendarisch een figuur tan worden, zelfs tijdens zijn leven en zelfs nog in nzen modernen tijd. Kolonel Godv, want dat is Ie ware naam van dezen hij uitstek romantischen krijgs- ïan, heeft natuurlijk een buitengewoon avontuurlijk even gehad n hoewel hij geen figuur is, die uit iet brein van een beroemd schrijver ontsproot, maar een mensch is geweest van vleesch en bloed, kan men zijn naam zetten naast die van Gulliver, d Artag- an en Don Quichotte om te constateeren, dat de realiteit dikwijls even spannend en even phantastisch tan zijn als de verbeelding. Wij geven nu dus in nze serie „Romantische figuren" een biopraphie an dezen inerkwaardigen man, wiens belevenissen en teekenaar Jacques Liozu geïnspireerd hebben tot een serie voortreffelijke teekeningen. A V J

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 8