PANORAMA- OORLOGSKRONIEK WeeU van 21 December tot 28 December 1939 VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND EN BELGIË De regeeringspersdienst meldde: Hedenochtend kort na elf uur is een drietal vreemde vliegtuigen boven de Veluwe waargenomen. Deze zijn van den grond af beschoten en door pa trouilles jachtvliegtuigen achtervolgd, waarna zij ons rechtsgebied hebben verlaten. De Belgische Minister van Defensie deelde mede: „In den loop van den dag van 21 December is het Belgische grondgebied herhaaldelijk overvlogen door vreemde vliegtuigen. Hun aanwezigheid is gesig naleerd in Luxemburg en Luik, waar zij werden ver jaagd door jachtpatrouilles en afweergeschut. Een buitengewoon mooie opname van de Engelsche duikboot „Ursula", die eenige weken geleden rappor teerde, dat zij een kruiser van de „Köln"-klasse aan den mond van de Elbe tot zinken had gebracht. Dondertluf/ 21 December Langs de gelieele zuidkust van Finland hebben gisteren weer Sovjet-Russische vliegtuigen aanvallen gedaan, van Borgu, 50 km. ten oosten van Helsinki, tot Abo, 150 km. ten westen van de hoofdstad. Over de verrichtingen in de lucht berichten de Finnen „De vijandelijke luchtmacht zette haar aanvallen met groote aantallen vliegtuigen op het slagveld en tegen de burgerbevolking voort. Op het slagveld waren de gevolgen van deze aanvallen onbeteekenend. Het bombardeeren der burgerbevolking had ten gevolge, dat te Kontomiaki een vrouw werd gedood. Voorts werden elders nog 15 burgers, onder wie vrou wen en kinderen, gedood. Door onze jagers en ons luchtafweergeschut werden 6 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Voorts is nog bekend geworden, dat Dinsdag bij Viborg nog een bommenwerper is neer gehaald." De Finsche luchtmacht zou tevens den Moermansk- spoorweg, waarlangs de aanvoer van troepen en materiaal geschiedt, gebombardeerd hebben. Vanochtend is het eerste contingent Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. Het staat onder commando van Lt. Wilhelm Tamm, een van de Zweedsche officieren die in Abessinië tegen de Italianen gevochten hebben. Een groote. menigte deed hem onder het zingen van Zweedsche en Finsche volksliedereu en religieuze gezangen uitgeleide. De vertrekkenden riepen in koor uit de coupéraampjes terwijl de trein vertrok: „Finland roept, volgt ons!" De Führer heeft Stalin het volgende gelukwensch- telegram met zijn 60sten verjaardag gestuurd: Op dezen, uw 60sten verjaardag, verzoek ik u mijn oprechtste gelukwenschen te willen aanvaarden. Ik verbind hieraan mijn beste wenschen voor uw persoonlijk welzijn, alsmede voor een gelukkige toe komst der volken van de bevriende Sovjet-Unie. Adolf Hitler. Behalve Hitler heeft ook Von Ribbentrop, de Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, een tele gram gezonden, evenals maarschalk Tsjang Kai Tsjek (opperbevelhebber van het Cliineesche leger), mgr. Tiso (president van Slowakije), Saradzjogloe (Turksch minister van Buitenlandsche Zaken), Kuu- siuen (leider der door Rusland erkende volksregeering), de ministers van buitenlandsche zaken van Estland, Letland en Litauen. Op den 60sten verjaardag van Stalin hebben de Russen alles in het werk gesteld om hun dictator als verjaardags geschenk een doorbraak van de Manner- heimlinie op de Karelische landengte aan te bieden. Vier dagen lang werden steeds nieuwe troepen in het veld ge bracht. De doorbraak is echter niet gelukt. In hét noorden werden de Russen teruggedreven. Het telegram van den Führer en Von Ribbentrop aan Stalin wordt beschouwd als een teeken hoezeer de verhouding zich binnen korten tijd veranderd heeft. Streng naar het protocol gemeten kwam een officieel telegram van gelukwensch van het staatshoofd aan Stalin feitelijk niet te pas. Immers als gelijkstaand met een staatshoofd in Rusland is te be schouwen de heer Kalinin, terwijl Molotow de chef van de regeering is. Stalin is officieel niet anders dan secretaris van de partij. NADERE OVEREEN KOMST OMTRENT BOLZANO Op het westelijk front houdt een Duitsch soldaat de wacht tusschen de betonnen tankversperringen. Tusschen de Duitsche en Italiaansche regeering is de volgende overeenkomst tot stand gekomen be treffende het overbrengen van de Duitsche bevol king uit de provincie Bolzano en uit de betreffende gebieden van de provincies Udine, Trente en Belluno: „Op grond van de tusschen de regeering van het Duitsche rijk eu de fascistische regeering gesloten accoorden zullen de niet-Italianen uit de provincie Bolzano en de in aanmerking komende gebieden van de provincies Udine, Trente en Belluno kunnen kie zen, of zij het Duitsche of het Italiaansche staats burgerschap wenschen. De betrokken personen kunnen vrijelijk bij de ge meentelijke of bij de Duitsche bureau's hun wenseh te kennen geven door een wit (voor Italië) of geel (voor Duitscbland) biljet. De termijn, waarbinnen zulks mogelijk is, loopt af op 31 December 1939 te middernacht. De stembiljetten kunnen aan de ver melde bureau's zonder verdere formaliteiten verkre gen worden. De overeenkomst is onderteekend door den Ita- liaanschen onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, Buffarini Guidi, en den chef der Duitsche politie, Him mier. Vanavond is een overeenkomst geteekend door den leider der Duitsche handelsdelegatie, Clodius, en den onderstaatssecretaris van het Roemeensche ministe rie van Economische Zaken, Miriam, waarbij de koers van de Mark wordt verhoogd tot 49 Lei of met onge veer 22 Hierdoor zal het concurrentievermogen van de Duitsche industrie op de Roemeensche markt toenemen en zal Duitschland in staat zijn gemakke lijker te conéurreeren met Engeland en Frankrijk bij den aankoop van Roemeensche producten. Verder zal Duitschland maandelijks 130.000 ton petroleum uit Roemenië betrekken, hetgeen meer is dan een derde van de totale productie van dat land.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14