■■■■■mil Het luchtafweergeschut is eveneens in verschil lende gebieden in het noorden van het land in wer king gekomen. Te Brugge is een Duitseh vliegtuig op 10.000 meter hoogte door Belgische jagers onder vuur genomen en verdreven. Op zijn vlucht naar het noorden heeft hèt Duitsche toestel het vuur op de Belgische jagers geopend, zonder hen echter te raken. De Belgische regeering heeft naar aanleiding van dit feit een protest bij de Duitsche regeering ingediend. Om kwart over zes is het Italiaansche s.s. Comitas in de Wielingen op een mijn geloopen. Een hevige ontploffing volgde. De ketels sprongen, doch het schip bleef drijven. Onmiddellijk werden S.O.S.- seinen uitgezonden en van alle kanten kwam hulp opdagen. De geheele bemanning is aan boord gebleven tot het schip op de reede van Vlissingen was aangekomen. Het maakte veel water. Intusschen kwamen in Rotterdam vijf hout booten aan, die door de Duitsche autoriteiten zijn vrijgegeven. Na soortgelijke publicaties van Duitschland en Engeland heeft de Fransche regeering een geelboek uitgegeven over den oorsprong van den tegenwoor- digen oorlog. Uit Londen wordt bericht, dat de Siegfriedlinie aan de Zwitserschè grens tot aan het meer van Constanz wordt doorgetrokken. De lengte van deze nieuwe linie bedraagt 160 km. Tussclien de Nederlandscbe en de Duitsche onder handelingscommissies is overeenstemming verkregen over de verlenging, van het op 31 December a.s. afloopende Nederlandsch-Duitsche Clearingverdrag. Voorts zijn voor het eerste kwartaal van 1940 betalingscontingenten voor den uitvoer naar Duitsch land vastgesteld. Vandaag werd het Italiaansche koningspaar door den Paus ontvangen; het bezoek duurde tamelijk lang en men is in sommige kringen van meening, dat beide vorsten van gedachten gewisseld hebben over de mogelijkheden om het sluiten van een spoe- digen vrede te bevorderen. Vrijdag 22 December Na een uiteenzetting van minister-president Daladier heeft de Fransche Kamer hedenochtend met algemeene stemmen (536) de gevraagde militaire crclieten, ten bedrage van frs. 55 milliard, voor het eerste kwartaal van 1940 aangenomen. Dit bedrag vormt de eerste tranche van een totaal van frs. 249 milliard, voor de aanwending waarvan in het jaar 1940 en misschien later de Kamer heden tevens haar principieele goedkeuring verleend beeft. De minister-president gaf vervolgens enkele cijfers over de tot dusverre door de Franscken geleden verhezen. Hij deelde mede, dat van den 3en Septem ber tot en met den 30sten November de Franschen 1136 dooden te land, 256 ter zee en 42 dooden onder het personeel van de luchtmacht te betreuren hebben. De leiding der Congres-partij heeft een resolutie aangenomen, waarin opnieuw de eisch van een constitueerende vergadering voor lndië wordt ge steld en misnoegen wordt geuit wegens de jongste uitlating van Engelands minister voor indië; lord Zetland (die evenals de onderkoning betoogd had, dat pas na den oor log de herziening van Indië's status aan de orde kan komen). De beraadslagingen werden ook door Gandhi bij gewoond. In de resolutie wordt voorts gezegd, dat Enge land in gebreke is ge bleven zijn oorlogsdoel einden aan te geven, met name wat Indië's vrijheid betreft; en voorts dat Indië's duurzame eenheid slechts kan wor den bereikt, als de vreemde heerschappij volkomen verdwijnt. Het Italiaansche stoomschip „Comitas", dat Donderdagavond in de monding van de Westerschelde op een mijn hep en later door de sleepbooten „Maas" en „Seine" opgepikt en bij Rammekens aan den grond gezet werd, blijkt groote schade bekomen te hebben, waardoor de mogelijkheid van berging gering geacht wordt. Het Amerikaansche schip de „City of Flint", dat destijds door de Duitschers werd prijsgemaakt en naar Moermansk gebracht, doch ten slotte in een Noorsclie haven weer aan de reeders teruggegeven werd, is uit Bergen vertrokken om „ergens in Noor wegen" ballast in te nemen en vervolgens naar Amerika te stoomen. TERUGTOCHT PER RUSSEN l\ FINLAND De berichten van Donderdag, dat de Russen in het noorden gedwongen waren terug te trekken, worden bevestigd. De slag bij Daglajarvi is vanavond geëindigd met een Russische nederlaag. Een deel der Russische strijdkrachten werd omsingeld, en na hevigen tegenstand, waarbij het gros van die afdeeling werd vernietigd, hebben de overigen zich overgegeven. Het slagveld bij Daglajarvi is thans volkomen in handen der Finnen, die hun opmarsch voortzetten. De buit omvat zes kanonnen, acht tanks, acht stuks anti-tank-geschut en een aantal geweren, machine geweren en ander materieel. De rollen schijnen zoozeer te zijn omgekeerd, dat de Finnen van achter hun zwaar verschanste linies op de Karelische landengte, waar de Russische aan vallen bloedig gestrand zijn, te voorschijn zijn ge komen en tot den tegenaanval overgaan. In het hooge noorden kwam het Finsche tegen offensief zoo fel en onverwacht, dat de Russen zich in de grootste wanorde op Petsamo moesten terug trekken, en dat zij Salmijarvi moesten opgeven. Alle pogingen van de roode luchtmacht, om den Fiuschen opmarsch te stuiten, waren vergeefscli. De Chamberlain, de Britsehe minister-president, bezocht hartelijk het jront in Frankrijk en werd door zijn landgenooten toegejuicht De Finsche skiloopers. onzichtbaar door hun witte kleedij, maken het den Russen bijzonder lastig. Door hun kennis van het terrein en de snelheid, waarmee ze manoeuvreerenzijn, ze in staat de oprukkende Sovjet-troepen veel afbreuk te doen. Russische verliezen tijdens dit Finsche tegenoffen sief beloopen tot op dit oogenblik 5000 dooden en krijgsgevangenen, waarbij nog komt, dat de Finnen een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal hebben buit gemaakt. Men acht het niet onmogelijk, dat de Russen nu alle gedachten aan een offensief in het noorden ge durende dezen winter zullen laten varen en misschien winterkwartieren zullen gaan inrichten. Zaterdag 23 December Duitschland heeft besloten de levering van cokes aan België te staken, omdat België zijn normale leveringen aan Duitschland niet heeft voortgezet. Het schijnt dat onder de leveringen, waarvan hier sprake is, de metalen de eerste plaats innemen. Aan gezien de oeconomische betrekkingen tusschen België en Duitschland gegrondvest zijn op weder- keerigheid, heeft Duitschland eveneens een deel van zijn leveringen gestaakt. In verband met den oorlogstoestand zijn voor de maanden Januari en Februari ingrijpende wijzigin gen in den opzet van de concerten van het Concert gebouw noodig gebleken. Jehudi Menuhin, Arthur Schnabel en Bruno Wal ter kunnen dit. seizoen niet in ons land komen en voor hen heeft men andere kunstenaars moeten uitnoodigen. PE RUSSEN VERKLAREN LANG- ZAMEN OPMARSCH IN HVI AVI) In een speciaal legerbericht wijten de Russen hun gebrek aan succes in Finland aan de gesteldheid van het land en aan de Mannerheim-linie: het zegt o.m.: Het Finsche grondgebied levert buitengewoon groote moeilijkheden voor de troepenbewegingen op. Gebrek aan wegen, oneffen terrein, ontelbare meren, verdeeld door ontelbare landengten en verbonden door verschillende defensie-linies, uit betonnen ver sterkingen bestaande, dat zijn de hinderpalen voor een snellen opmarsch in Finland. Finland was al vier jaar met. den bouw van deze fortificaties bezig, geholpen door drie buitenlandsche staten, die onderling streden om invloed in Finland te verkrijgen als basis voor een aanval op Leningrad en later op Moskou. Wat de defensieve kracht betreft, is dit systeem van kunstmatige versterkingen, als bijv. op de Karelische landengte, versterkt door Finlands natuurlijke omstandigheden, in het geheel niet inferieur aan de defensieve kracht van de Duitsche Siegfried-linie, waartegen de Britsch- Fransche troepen al vier maanden strijden zonder ook maar den geriugsten voortgang te maken. Het roode leger, zoo vervolgt het communiqué, kende deze moeilijkheden in Finland en heeft daarom nooit de verwachting gehad de Finsche troepen met een bliksemaanval te kunnen vernietigen. Het oorlogstooneel is echter intusschen gewijzigd. De Finnen vallen aan en hebben vandaag ae Russen bij het Ladoga-meer verslagen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15