- Myron Taylor, die als per soonlijk afgevaardigdevan president Roosevelt bij den H. Stoel benoemd werd. President Roosevelt beeft bij den Heiligen Stoel een persoonlijken vertegenwoordiger be- uoemd, nl. Myron C. Taylor, oud-president van de United Steel. Zondag 24 December Op den vooravond van het Kerstfeest hebben generaal von Brauchitsch en generaal Gatnelin, Ru- dolf Hess, de plaatsver vanger van den Führer, koning George VI en Daladier, minister-president van Frankrijk, een rede gehouden. Zij zeiden o.a. Generaal von Brauchitsch: Hetgeen wij gezamen lijk beleven heeft ons tot een onwrikbare, staalharde en vastbesloten strijdgemeenschap aanééngesmeed, een gemeenschap vervuld van den wil tot de zege en van het vaste vertrouwen in eigen kracht en het eigen overwicht. Generaal Gamelin: Op het slagveld zoowel als in de kwartieren, hoe de manoeuvres van den vijand ook mogen zijn, in den moreelen zoowel als in den militairen oorlog, wij zullen eens te meer standhouden en overwinnen. Rudolf Hess: Onder de slagen, die hen troffen, hebben onze doodsvijanden als uiting van haat hun oorlogsdoel bekendgemaaktverdeeling van nog meer Duitsche landen onder zijn vijanden, de ver snippering van de rest in zwakke kleine staten, de vernietiging van de Duitschers tot in het derde en vierde geslacht en wij weten, wat de oorlogsstokers het liefst willen, maar niet zeggen: vernietiging van alle sociale veroveringen in Duitschland, welke zij als een aanklacht tegen zichzelf beschouwen. Zij willen de slavernij van het geheele Duitsche volk. Maar sterker dan hun wil tot vernietiging van het Duitsche volk is Duitschlands wil om te overwinnen. Koning George VI: In onze harten voelen wij, dat wij tegen het kwaad strijden, en deze overtuiging zal ons van dag tot dag kracht geven om vol te houden, tot de overwinning verzekerd is. Thuis zetten wij ons schrap om voorbereid te zijn op hetgeen vóór ons kan liggen, vastbesloten en vol vertrouwen. Daladier: Mogen alle volken begrijpen, dat men Duitsche pioniers bezig met het opgraven werd aan een overval niet verhindert door te beven voor den aanvaller, maar door integendeel een vaste borst wering te maken van wilskracht en van moed. Wij Franschen hebben ons besluit geno men. Wij vechten zonder een oogen- blik te verflauwen tegen de afschu welijke tirannie en voor de moreele waarden die den mensch van een bruut onderschei den. Tegenover deze vijf strijdlustige uitlatingen uit de oorlogvoerende landen stond de rede van den Paus, waarin een vredesprogram ontvouwd de hand van vijf punten: VREDESPROGRAM VAK DEIN' PAUS 1. Voor een rechtvaardigen en eerzamen vrede is het een fundamenteel vereischte aan alle mogend heden het recht op eigen leven en onafhankelijk heid te verzekeren. De levenswil van een bepaalde natie mag nooit neerkomen op het doodvonnis over een anderen staat. Indien deze gelijkheid van rechten zou verdwijnen of in gevaar gebracht wordt, dan eischt de rechtsorde een herstel van die rechtsgelijkheid, niet met het zwaard, maar door het toepassen van de normen van rechtvaardigheid en wederkeerige billijkheid. 2. Opdat zulk een orde van langen duur kan zijn, moeten de landen bevrijd worden van den druk van den wapeningswedioop en van het gevaar der uaterieeie macht als tirannieke rechtschendster. Vredesvoorstellen, welke geen fundamenteele be- teekenis zouden toekennen aan een ontwapening met wederzijdsche instemming, zouden vroeg of laat geen levensvatbaarheid blijken te bezitten. 3. Bij het herstel van het leven der internationale gemeenschap dienen alle betrokken partijen zich rekenschap te geven van de leemten en gebreken van het verleden. En bij de vorming en bij het her- niem andsland in den grond verborgen liggen Fransche landmijnen, die overal in stel van Internationale Instellingen dient men reke ning te houden met de ervaring, die bij vroegere soortgelijke initiatieven is opgedaan. De oprichting van juridische instellingen, ter waarborging van een getrouwe en loyale toepassing der overeen komsten, is van beslissende beteekenls voor de aan vaarding van een vredesverdrag en voor het ver mijden van willekeurige en eenzijdige interpreta ties der verdragsbepalingen. 4. Een punt, dat heel bijzonder de aandacht ver dient, indien men 'n betere organisatie van Europa verlangt, betreft de nooden en billijke eischen der landen en volkeren, alsmede der ethnische min derheden, welke eischen langs vreedzamen weg dienen te worden voldaan, en zoo noodig door middel van een wijze en rechtvaardige herziening der verdragen. Heel wat aansporingen tot geweld zouden verdwijnen na de vestiging van een wer kelijk evenwicht tusschen de volkeren en het her stel der grondslagen van wederzijdsch vertrouwen. 5. Maar zelfs de beste regelingen zullen onvol maakt zijn en tot mislukking gedoemd blijken, indien zij, die de volken besturen, en de volken zelf zich niet steeds meer laten doordringen van dien geest van verantwoordelijkheid, die de men- schelijke instellingen regelt en afmeet naar de eenvoudige en onwrikbare normen van het god delijk recht, van dien dorst naar rechtvaardigheid, welke voortvloeit uit de zedelijke gerechtigheid, door die universeele naastenliefde, die een brug slaat naar hen, die niet het geluk hebben, ons geloof te belijden. Maandag 25 December Behalve de Russen en een enkelen duikbootkapitein heeft niemand den Kerstvrede, voor zoover men van „Vrede" kan spreken, verstoord; voor een ondeelbaar oogenblik werd de oorlog vergeten, een seconde wellicht of een minuut aan de fronten, iets langer in de groote steden achter het front in de -neutrale staten. Men maakte zelfs plezierzeer rustig, met zeer veel over leg (het zal wel goed voor ons zijn, zoo'n verzetje). Velen ook zochten inkeer onder geestelijke leiding. Ongeveer honderd vliegtuigen van de Sovjet-Unie namen deel aan de lucht aanvallen op Finlandvoornamelijk de omgeving van Helsinki en Viborg moesten het ontgelden. Op zee zat het grootste deel van de bemanning van het Britsche s.s. „Stankolme" aan het Kerstmaal, toen Talrijke Finsche dorpen werden tijdens de Kerstdagen door de roodt luchtmacht gebombardeerd. Deze luchtaanvallen, op het feest van den vrede bij uitstek, hebben in Finland groote beroering teweeg ge bracht. Minstens 40 Russische vlieg tuigen werden door het afweergeschut omlaag gehaald. Een der uit houten woningen bestaande dorpjes in vlammen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16