MM Ait vaartuig door een Duitschen onderzeeër zonder waarschuwing werd getorpedeerd. Veertien van de 24 opvarenden verdronken, de tien geredden wer den allen gewond. Dinsilag 26 December Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat tussehen Italië en den Heiligen Stoel een overeen komst is gesloten over een even wijdig loopende actie voor het bevorderen van den vrede en tegen het communisme. Op den 21sten dag van de ge vechten 0111 de Finsehe Manner- heimlinie waren de Russische kanonnen hijzonder actief. De Finnen handhaafden hun posities. Men hoorde het kanonvuur op 30 km. achter het front. Viborg werd met twintig-centimetergranaten beschoten. Woensdag 27 December Een vooruitgeschoven post aan liet Fransche front. en Mussolini geregeld, na welk aceoord de Paus zich niet meer als „gevangene van het Vaticaan" beschouwde) bestond groote belangstelling. Het koninklijk echtpaar had zonder bijzijn van anderen een onderhoud van een half uur met den hoogen Bezoeker. Vier weken lang duurt nu de strijd om de Manner - heimlinie en nog steeds zijn de Russen er niet in ge slaagd door te breken, hoewel zij zeker meer dan honderd aanvallen gedaan hebben. Van het binnen land van Rusland worden 270.000 man versche troe pen aangevoerd, waaronder keurtroepen, zooals drie Siberische divisies uit het Poolgebied, die gewend zijn aan groote koude en twaalf Kaukasische divisies, die eveneens gehard zijn tegen temperaturen onder het nulpunt. In de Sovjet-Unie zouden weer nieuwe lichtingen onder de wapenen geroepen zijn. KOOPVAARDIJVLOOT OP PEIL Het wordt meer en meer duide lijk, dat de vredesactie van den Paus en den koning van Italië den volledigen steun heeft van de Ver- eenigde Staten. De pauselijke ge delegeerde te New York, mgr. Cicognani, heeft, via den aartsbisschop van New York, Roosevelt zijn dank betuigd voor de benoeming van Myron Taylor tot „vredesambassadeur" bij het Vati caan .Naar aanleiding van de aanstaande jaarwisseling hebben koning Victor Emmanuel en president Roosevelt hartelijke telegrammen gewisseld, waarin eveneens het vredesverlangen tot uiting kwam. Voor velen onzer heeft de Fiseus een Kerstsurprise bereid. Op 26 Dec. 1939 is nl. in werking getreden de wet van 2 Dec. 1939 houdende tijdelijke voorzienin gen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, geplaatst in het Staatsblad van 6 Dec. 1939 no. 407. Dit is de z.g. Opcentenwet, waarbij op de aanslagen Gemeentefondsbelasting 1939'40 15 opcenten worden geheven en op de aan slagen 1940/41 50 opcenten. Het Roode leger heeft op de Karelische landengte zonder succes vier aanvallen gedaan. Hierbij zijn minstens 700 Russen gedood en werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. In het district Salla trekken de Russen nog steeds terug. Zij zijn in de drie afgeloopen dagen ruim 80 km. in de richting van de Finsch-Russische grens gereti- Jiezoek van het Italiaansehe koningspaar aan paus L'ias Alt. Aankomst van Hunne Majesteiten in het Yatieaan. reerd en de Finnen hopen, dat zij er in zullen slagen te beletten, dat de vijand ooit weer zoo diep op Finsch gebied doordringt. Van Finsehe zijde heeft men zelfs het stoutmoedige plan ontworpen om het Sovjet-grondgebied binnen te vallen en tot Kandalaksk door te dringen met het doel den spoor weg naar Moermansk af te snijden. Donderdag 28 December Vanochtend heeft de Paus een bezoek gebracht aan het Quirinaal. Voor dit eerste bezoek aan een staatshoofd en nog wel het Italiaan- sche staatshoofd na de oplossing van de Romeinsche kwestie (deze werd tussehen den voorganger van den tegenwoordigen Paus, Pius XI, De regeering is zich bewust, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot op peil dient te worden gehouden, aldus de Memorie van Antwoord over Economische Zaken aan de Eerste Kamer. Te dien einde zijn juist in den aanvang van deze maand faciliteiten verleend tot het. verkrijgen van bouwcredieten bij de „Maat- De grijze Finsehe president hallio heeft zijn soldaten in de ilaniierheini-linie hezoeht en hen bemoedigend schappij tot Behartiging van de Nationale Scheep- toegesprokenvaartbelangen".

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17