BEEFT DE WERELD t het noodlottige uur steeds dichter en dichter nabij komt, en zijn gezondheid nog niets te wenschen overlaat. Een cineast zou waarschijnlijk nog sterker de uitwerking van de voort snellende minuten op het slachtoffer hebben weerge geven, doch we gelooven, dat het zoo voor den door snee toeschouwer al meer dan welletjes is. Naast Yon Stroheim spelen Aimos, die als proefkonijn - inbreker fungeert, Claude Dauphin, als de jonge geni ale uitvinder, en Eoger Du chesne, als de dokter, de andere belangrijke rollen in dit vreemde, doch hoogst merkwaardige filmwerk. Het is in ieder geval eens wat anders dan we gewend zijn en nog in hooge mate boeiend op den koop toe. De uitvinder (Claude Dau phin) in zijn laboratorium met zijn vriend Roger Duchesnewien hij ervan verdenkt, zijn meisje te heb ben afgetroggeld. De machine wijst aan-, dat de uitvinder nog ruim. vijf dagen te leven heeft. Uit wraak suggereert hij zijn vriend, dat diens stervensuur na dezen termijn zal slaan. j Indien alle volgende films van deze nieuwe maatschappij, welke zich GOFILEX noemt, even goed zijn als deze, dan zien we met belangstelling haar andere films tegemoet. En j met ons waarschijnlijk iedereen, die een pittig, onder- houdend filmproduct op prijs weet te stellen. De toeschouwer kan zich inderdaad voorstellen dat de wereld beeft, wanneer de fantasie in deze film merkelijkheid werd. Het betreft niets meer of minder dan de uitvinding van een machine, welke in staat is het stervensuur van den menseh aan te geven. Hierop is de heele intrige gebouwd en we kunnen garandeeren, dat zij niet zal nalaten indruk te maken op ontvankelijke naturen. Wanneer we ons althans verplaatsen in den toestand van hen die heel nauwkeurig het oogenblik weten, waarop zij de dingen dezer aarde voor het laatst zullen zien, dan kunnen we ons zeer goed voorstellen welk een hopeloos gevoel zelfs de sterksten ouder hen zullen krijgen. De eerste, wien die eer te beurt valt, is een doortrapt materialist (een rol, met veel nadruk en door Erich von Stroheim op zijn bekende verkillende manier vertolkt). Hij weet het uur van zijn sterven: nog vijf dagen, zes uur en elf minuten. „Maar ik ben een man van granietdoor tien dokters voor kerngezond verklaard dat is dus waanzin!" luidt zijn conclusie. De machine blijkt echter niet gelogen te hebben en op het vastgestelde uur eindigt dit leven door een schot. Zoo zijn er nog meerderen, wien het uur is medegedeeld, en van elk worden de reacties onthuld. Ook de uitvinder zelf ondergaat de proef en beseft dan pas, wat zijn uitvinding voor ellende sticht, vooral wanneer Erich von Stroheim als de geslepen en weinig scrupuleuze zakenman en Madelaine Sologne als diens dochter. Zij is tegen den zin van haar vader op den uitvinder verliefd, doch keert hem naderhand den rug toe. Het proefkonijn. De achtervolgde inbreker, die het laboratorium was binnen gedrongen leverde het bewijsdat de machine goed functiohneerdeDen man (Aimos) was nag 20 minuten leven beschoren en inderdaad onderging hij na dien tijd een geweIddadigen dood

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 18