In Europa's grootste KREEFTENPARK Het Zeeuwsche kreeftenpark te Ierseke, waar duizenden kreeften in een door planken afgedekt bassin worden gekweekt. v -A Met schepnetten worden de kreeften opgehaald. Een der manden icoidt gevuld met levende kreeften. Ons land geniet, te recht, in menig op zicht groote be kendheid door bijzondere feiten en omstandigheden, Tt midden van dieren, ware kannibalen zijn wetenswaardigheden en roode kleur eerst, als men gevenwel herinnert men zich het gezegde „zoo rood als een kreeft". Maar le vende kreeft is groenach tig grijs't dier krijgt die zaken, welke men elders in Europa niet zal aantref fen. Herinneren wijslechts aan de positie, welke onze K.L.M. inneemt. Maar weet u ook, dat b.v. op een totaal ander gebied, ons land aan den top staat, dat men hier het grootste kreeften/park van Europa heeft U zou het waarschijnlijk in ons kleine landje niet gezocht hebben: ge behoeft ech ter uw reis slechts uit te strekken naar een Zeeuwsck dorp, dat in ander opzicht zekere ver maardheid bezit door de oestercultuur Ierseke. In dit vriendelijke dorpje, met zijn typisch Zeeuw sche sfeer, waar de jeugd u met 'n aardigen, schalk- srhen blik en een goedmoedig lachje een goeden dag wenscht, ligt, in de nabijheid van de kom der gemeen te, door hooge dijken omgeven, Europa's grootste kreeftenpark van de N.V. Oestercultuur-Maatschap pij voorheen J. Mieras-A driaanse. Een bedrijf, door de eigenaren in enkele jaren tijds tot groote hoogte gebracht, een onderneming, waar wij een middag gastvrijheid genoten, ten einde er in beeld en woord een en ander te. kunnen vastleggen. Allereerst: wat is eigenlijk een kreeft? Velen zullen hierop niet aanstonds een juist antwoord weten te Een zeldzame bewoner van het kreeftenpark. DU reusachtige exemplaar is vermoedelijk vijftig jaar oud 't kookt. Een kreeft dan, is een altijd in beweging zijnd, tienpootig schaal dier, beschermd door een prachtig pantser. Zoo eenvoudig als het eten van kreeft is, zoo moeilijk is de cultuur ervan, wijl allerlei maat regelen genomen moeten worden, opdat het zeer riskante bedrijf niet tot mislukking gedoemd is. Kreeften zijn nu niet be paald eikaars vrienden, eerder meestal eikaars vijanden. Kannibalen zijn het! aldus de heer Mieras op onze rondwandeling kijkt u maar eens goed er zijn er vele in het park dat 'n oppervlakte van 17.000 m.2 beslaat die één of meer ledematen missen. Vechtersbazen op en top! Als voorzorgsmaat regel worden ze daarom „geboeid"de scharen worden van gummibandjes of ijzerdraadjes voorzien, waardoor hun sterk aanvals- en verdedigingsmiddel buiten gevecht gesteld wordt en waardoor het „elkaar een poot uitdraaien" niet meer kan voorkomen. Een kreeft is echter'een wonderlijk heer: als hij te lang geboeid zou zijn, dan stelt hij zich liever met één poot tevreden: ze steken dan een poot ergens tusschen en breken hem eenvoudig en zonder meer af Van een groot, voormalig oesterbassin, achter den

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 28