f) van betrekkelijk weinig beteekenis. Toch heb ben onze voorouders op kreeftengebied naam gemaakthet waren Hollanders, die de kreeftenbanken voor de Noorsche kust ont dekten, de dieren vischten en exporteerden. Zoo ging in 1674 een tiental Hollandsche schepen, waarschijnlijk houtvaarders, voor het eerst bij Flekkef jord op kreeftenvangst uit. Zijn eerste jeugd voorbij Een knecht met groote waterlaarzen aan stapt te midden der duizenden water-wande laars. Met 'n stok, waaraan een kromme spijker bevestigd is, haalt hij een heerschap op, naar schatting veertig a vijftig jaar, dat ongeveer vijf kilo weegt. Het lichaam is wel een halven meter lang en z'n scharen zijn navenant. Heftig klappend met zijn staart, komt hij aan de oppervlakte, bedekt met kleine witte dieren, zg. zeepokken, die zich ook op zijn oogen afgezet hebben. Deze .knaap", die zijn eerste jeugd gepasseerd is, behoort wel tot de oudste bewoners van dit park. Ruim twintig personen vinden in dit inte ressante bedrijf geregeld arbeid. De grootste afzet is aan België, Frankrijk, eigenlijk (tot voor kort) geheel Europa, terwijl er ook veel naar de steden in ons land verzonden wordt. De verzending geschiedt in kisten met een laag ijs op den bodem. Hierop worden de dieren gelegd, zij kunnen desnoods twee etmalen zonder water, dat altijd zout moet zijn. Op die kisten leest men steeds in drie talen, wat zij inhoudenhoniards vivants, live lobsters, lebende Hummer. Hei inpakken der kreeften. In deze met ijs gekoelde verpakking kunnen ze nog ettelijke dagen blijven leven. Scheldedijk, is een gedeelte door planken afgedekt: daaronder huizen de kreeften. Als een dier planken opgelicht wordt, ziet men een ongeveer twee meter diepe, groote ruimte met een bodem van roode steenen, waarover gestadig en langzaam het binnen komende, zeer heldere zeewater stroomt, dat aan de andere zijde weer wordt afgevoerd. Kreeften hebben nl. behoefte aan immer stroomend zeewater, ze zijn er in geboren en getogen; dit water moet op juiste temperatuur en van juist zoutgehalte zijn. Onder het plankier bevinden zich in totaal tweeëndertig, onder ling door gaas gescheiden kamers, waar in het volle seizoen bijna honderdduizend kreeften rondwandelen. Door een aantal sluizen kan men, al naar het getij, den stroom regelen. Bij hoog water staat 't bassin vol, tot plm. twee meter ('t verschil tusschen eb en vloed bedraagt zes meter).Zonder natuurlijkenstroom gaan de dieren absoluut dood. Hier leven zij precies op dezelfde wijze als in den natuur staat. Zeekreeft wordt geboren uit de eitjes van de vrouwelijke kreef ten. welke ongeveer tien a elf jaar oud moeten zijn om zaad te kunnen dragen. Telkens, als de kreeft groeit, moet hij Van schaal veranderendan kruipt hij daar uit, verlaat zijn oude gedaante als een weeke en papachtige massa, die langzaam hard wordt. Dit afwerpen, van 't pantser, zoo is wel eens gezegd, doet 't dier met de behendigheid, waarmee de moderne vrouw haar knoopjesloos gewaad uittrekt. En feite lijk is hij daarbij nóg knapper dan de hypermoderne Eva! F.lken keer groeit hij dan ongeveer zestien mm. teder jaar heeft verandering van schaal plaats, op lateren leeftijd minder. Als er dieren in de kamers gevonden worden, die hun schaal verloren heb ben. brengt men ze in andere kamers over, welke met heel fijn gaas omge ven zijn, waardoor zij geen prooi kun nen worden van kleine, in het zeewater Vooral in de laatste weken werden er heel wat kreeften voorkomende vissollen. verpakt en verzonden. Het wegen van het zeebanket. De kreeften worden gekocht van de visscherg in binnen- en buitenland. I)e geslonken voorraad wordt voortdurend aange- want de teelt ervan is te duur. De vuld met uit Nooncegen aangevoerde exemplaren. visschers vangen de dieren in zg. „korven", een soort gazen fuiken, welke op den bodem der zee neer gelaten worden, en waarin aas bevestigd is. Zijn ze op deze wijze gevangen, dan worden ze zoo spoedig mogelijk naar een kreeftenpark ge bracht, waar ze geacclimatiseerd en gevoederd worden. Het menu dezer lieeren en dames? Fijngemalen levende krabben, en als die er in den winter niet zijn. dan versclie zeevisch. F.ens per dag, des avonds, worden ze ge voerd; het meest eten ze des nachts. In het algemeen kan gezegd worden, dat de Nederlandsche kusten weinig geschikt zijn voor den kreeftenstand men vindt ze meer langs de Scandina vische kusten en langs die van Enge land, Ierland, Bretagne en Helgoland. In ons land is de kreeftencultuur dus Geboeid kunnen de kreeften niet veel kwaad doen en durft zelfs een kind de overigens niet aantrekkelijk uitziende beesten te kantoeren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 29