Ben ik nu eigenlijk op een pleziertochtje uitgenoo- digd, of hoe zit dat Dit is wel het beste compliment, dat ik kan be denken voor den commandant der divisie mijnen vegers, Lt. ter Zee Bedeaux en zijn officieren en bemanningen. Prompt om half tien werd uitgevaren. En al dade lijk wachtte ons een verrassing. Liefst vijf schepen lagen aan de kade onder stoom. Wij zouden dus in de gelegenheid zijn, allerlei formaties mede te maken en die hebben wij dan ook bijgewoond. De schepen in kwestie zijn vroegere trawlers, door de marine opgevorderd, en door haar verbouwd en bewapend met licht geschut en mitrailleurs. Daar dit onderdeel een speciaal afgerichte bemanning vereischt, heeft men hiei een dankbaar gebruik ge maakt van het aanwezige materiaal, namelijk de vele visscherslui, die niet meer uit kunnen of willen varen op de visschersvloot. Zoo waren van de be manning van 15 koppen, die aan boord van het divisieschip was, slechts zes man miliciens, de rest bestond uit opgeleide visschers. Met een guren oostenwind verlieten wij, in kiel- formatie varend, de haven. Ofschoon het betrekkelijk kleine schepen zijn, was het - och een trotsch gezicht, deze flottielje van keurig achter elkaar stoomende schepen het ruime sop te zien kiezen. Nauwelijks buitengaats, geeft de commandant van het devisie- schip het sein „verzamelen". Dit geschiedt door middel van het hijschen van het vlaggesein „M". Met den naargeestig en onheilspellend klinkenden brultoon van den misthoorn op de uiterste punt van de zuidpier, mengen zich nu de korte en lange stooten op de stoomfluiten van de mijnenvegers, die alle het signaal van den commandant op hun beurt herhalen. Dan gaat het formatiesein in top. Met bepaalde Wij varen -wit in kiellinie, d.w.z. alle schepen van de divisie varen in eendenmarsch achter elkaar aan. I Wij voeren een groot aantal boeien mee, die tweeërlei doel hebben. Ten eerste wordt door zulk een boei de ..slag" gemarkeerd, die afgezocht is. Vervolgens wordt met deze boeien ook de plek aangeduid, waar een versperring is aangegeven door het zoektuig. vlaggen wordt aangegeven, welke formatie zal worden gevaren. Het is in de betrekkelijk nauwe stuurhut een druk beweeg: de schipper, die de stoomfluit met krachtige halen doet brommen, de roerganger, die nauwgezet naar de bevelen van den commandant luistert, en ze herhaalt, het oog onafgebroken op het kompas boven zijn hoofd gericht houdend, de seiner. Een der scheerborden, die op de hulpmijnenvegers de plaats innemen van de paravanes. Duidelijk is hier te zien waar de mijnenkabel in terecht komt en eveneens de sluitinrichting van de gleuf. Hierdoor wordt de mijn dan van zijn ankerkabel gerukt. Aan boord wordt een reddingsvlot meegevoerd, voor zien van pagaaien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3