PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 29 December 1939 tot 6 Januari 1940 Vrijdag 29 December Hoewel tot nu toe de Finnen met veel succes hebben gestreden en zij ook voornamelijk uit de Scandinavische landen veel hulp ontvangen, zien zij met bezorgdheid het volgend offensief der Russen, dat binnen eenige dagen verwacht wordt, tegemoet. Zonder nu bepaald nijpend gebrek aan oorlogsmateriaal te hebben, beschikken de Finnen toch niet over voldoende munitie en zwaar geschut om een feilen aanval te doorstaan. Alle berichten uit Finland handelen dan ook over het offensief, dat aan het front van Karelië verwacht wordt. Generaal Stem is uit het verre oosten vertrokken om de leiding der Russische operaties op zich te nemen. Aan het front in Karelië hebben de Russen thans versterkin gen gekregen. Neg meer troepen zullen volgen. Het zullen ten deele Siberische divisies zijn en pok divisies uit den Kaukasus, allen uitstekende skiloopers. Het betreft hier vermoedelijk de befaam de Siberische stoottroepen, die in den Russisch- Japanschen oorlog en ook in den wereldoorlog ge bruikt zijn en van wie men zegt, dat het de beste soldaten van Rusland zijn. Intusschen wordt gemeld en van Russische zijde zijdelings bevestigd, dat drie Finsche patrouilles, resp. van 150, 200 en 250 man in het hooge noorden de grens overschreden hebben en op drie plaatsen de ver binding tusschen Leningrad en Moermansk hebben verbroken door den spoorweg te vernielen. Men meent te weten, dat het herstel er van in een streek, waar de temperatuur op het oogenblik 30 graden onder nul is, buitengewoon vee! tijd zal vorderen. In Moermansk zou nu reeds gebrek aan levensmiddelen zijn. In de verschillende overzichten van een maand strijd wordt vastgesteld, dat de Russen slechts bij Petsamo en Salla eenige terreinwinst hebben kunnen boeken. Overigens beschouwt men te Helsinki het resultaat van den meedoogenloozen inval in Finland als een ernstig echec voor de Russische krijgskunst. Men schat in Finland, dat honderdduizend Russen buiten gevecht zijn gesteld. Er zijn 300 tanks veroverd en 250 vliegtuigen neergeschoten. BR1TSCH SLAGSCHIP GETORPEDEERD Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een Duitsche duikboot heeft ten westen van Schotland een Engelsch slagschip van de Queen Elizabeth"-klasse getorpedeerd. Te Londen is officieel medegedeeld, dat een Duitsche duikboot een Britsch slagschip met een torpedo heeft aangevallen. Er is eenige schade aan- Britsche vliegmachines, gewa pend met torpedo's welke onder aan het toestel bevestigd zijn, op een Engelsch vliegveld. gericht en drie. man zijn gedood. Tot de ,,Queen-Eliza- beth"-klasse behooren 5 schepen van 31.000 ton; ze zijn vrij oud (van 1913 en 1915) doch verschillende malen gemoderniseerd en voeren o.a. acht stukken geschut van 38 cm. REGEERING STEURT SERIN GEN AAN ZIEKEN Ten gevolge van de sterke vermindering van den uitvoer van seringen komt het herhaaldelijk voor, dat groote hoeveel heden seringen op de veiling geen afzet kunnen vinden. Om aan een deel van deze bloemen, die anders vernietigd zouden zijn, toch een passende bestemming te geven, heeft de minister van Economische Zaken ter gelegenheid van het Kerst feest seringen doen zenden aan verschillende zieken huizen, oudemannen- en vrouwenhuizen, armen- en verzorgingshuizen enz. inet de bedoeling, dat deze in het bijzonder aan de verpleegden, die te weinig of geen bezoek plegen te ontvangen, zouden worden geschonken. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat 'n tweede overeen komst met Duitschland is gesloten met betrekking tot het verdrag over liet Nederlandsch-Duitsch betalingsverkeer. In deze overeenkomst is overeengekomen, dat de bepalingen van liet Nederlandseh-Duitsche verdrag over het betalingsverkeer van 18 December 1937 van kracht blijven tot en met 31 December 1940. Zatertlag 3Q December Een mijnontploffing heeft vanmorgen even voor zeven van een deel van Huisduinen een ruïne ge maakt. Het projectiel lag op de steenen te stooTen recht tegenover het Badpaviljoen. Toen het tot explosie kwam, bleef vrijwel geen woning in het dorp onbeschadigd. Speciaal het Badhotel en het pavil joen, waarvan geen ruit heel is gebleven, alsmede de drie villa's naast het Badhotel, werden ernstig getrof fen. Van de villa's werden de daken gedeeltelijk weg geslagen. De badplaats maakt den indruk van een doip, dat door 'n aardbeving geteis terd is. Op vele punten ligt de straat vol puin en scherven van gebroken dakpannen. Daar de be woners zich binnenshuis bevonden, is gelukkig niemand ernstig gewond. DUIKBOOT- JAGERS BESTEED Het departement van defensie bestelde heden bjj l wee Nederlandsche fir ma's zes duikbootjagers, snelle vaartuigen van 395 ton, die bewapend zijn met machinegeweren van 40 mm. en dieptebommen. Lichte l-'insche tanks op weg naar het oostilijk front in Finland. Zooals hun naam zegt. dienen ze voor het opsporen en onschadelijk maken van duikboot-en. In een oproep aan de nationaal-socialistisclie partij ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Hitier o.a. gezegd: Het doel van den oorlog voor Duitschland is: Duitschland en geheel Europa moeten bevrijd worden van de voortdurende overweldiging en bedreiging, welke voortkomen uit het vroegere en huidige Engeland. Aan de oorlogshitsers en aan hen, die den oorlog verklaren, moeten thans defi nitief de wapens uit de hand worden geslagen. Duitschland strijdt voorden opbouw van een nieuw Europa. Want het is in tegenstelling met den heer Chamberlain overtuigd, dat het nieuwe Europa niet kan worden opgebouwd door de oud geworden krachten van een in verval geraakte wereld en niet door zoogenaamde staatslieden, die in hun eigen land niet in staat zijn, de meest eenvoudige vraag stukken op te lossen. Voor den opbouw van het nieuwe Europa komen slechts in aanmerking die volken en krachten, welke door hun houding en door hetgeen zij tot stand hebben gebracht kun nen worden beschouwd als jong en productief. Aan deze jonge naties en systemen hoort de toekomst, de Joodsch-kapitalistische wereld zal de twintigste eeuw niet overleven. De Poolsclie ex-president Moscicki is te Freiburg in Zwitserland aangekomen. De president was na zijn vlucht- uit Polen in Roemenië geïnterneerd, doch de gezondheid van den 72-jarigeu man was niet tegen het barre klimaat bestand. Vandaar, dat. men hem heeft toegestaan het land te verlaten. Rijksprotector Von Neurath heeft een oproep uit gevaardigd tot het Tsjechische volk, waarin hij zegt Het Tsjechische volk is dank zij het wijze besluit van zijn staatspresident om zich onder de bescherming van het Rijk te stellen, het lot van Polen bespaard gebleven. In rust en vrede kan het zijn werk verrich ten en alle voorwaarden zijn aanwezig om het in de toekomst een gelukkig bestaan in het Groot-Duitsche Rijk te verschaffen. Voorwaarde daarvoor is in elk geval, dat het zich zonder bijgedachten in deze machtige gemeenschap voegt. Van het Tsjechische volk moet verwacht worden dat het zich den ernst van den toestand duidelijk is en dat het in eigen belang positieven arbied moet prestoeren. Ik wensch, dat het nieuwe jaar het protectoraat Bohemen en Moravië een ongestoorde, gezonde ontwikkeling moge brengen. De enge lotsgemeensckap, waarin hel Tsjechische volk met Duitschland verbonden is, is de beste garantie voor zijn toekomst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14