I ff f-1 (ft Mannerheim- linie 115.000 man hebben staan, geen duimbreed geweken. In militair opzicht hebben de Finnen het oude jaar besloten niet een 'aanzienlijke over winning hun groot ste in dezen oorlog te Kiantajarvi in het Suomussalini-gebied (de wespentaille), waarbij een geheele Russische divisie van ongeveer 15.000 man in de pan is gehakt. In het hooge noorden mareheeren de Finnen op in de richting van Petsamo. Russische gezant uit Rome vertrok véór hij nog zijn geloofsbrieven had gepresenteerd. Het 10.700 ton metende Duitsche motorschip „St. Louis" is door de Britsche blokkade geslipt en behouden te Hamburg aangekomen, daarentegen werd het Duitsche stoomschip Bahia Blanca (8558) door een Britschen kruiser buitgemaakt. De „Taco- ma", het Duitsche vrachtschip, dat bij den ondergang van het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf Spee" een deel van de bemanning aan boord nam. is door de regeering van Uruguay als marine- hulpvaartuig beschouwd en na verloop van een ter mijn van 24 uur, tijdens welke den kapitein de gelegen heid gegeven werd, de haven te verlaten, geïnterneerd. Vanavond heeft koning George van Engeland in een Privy Council een proclamatie onderteekend op grond waarvan bijna 2 millioen man, nl. allen die heden 19 jaar, doch nog geen 28 jaar waren, dienst plichtig worden. Het Britsche leger zal zoodoende in den loop van het jaar een sterkte bereiken van 2V2 millioen man. Maantla <y FRANCO BETUIGT SYMPATHIE MET VREDESPOGINGEN VAfti PAUS .-tl-, afe; ■MïMh 1 Januari Een slagschip van de „Oneen Elizabeth"-klasse werd op b9 December getorpedeerd door een Duitsche duikboot. Volgens de EngeUehe admiraliteit was de schade ge ring en kon het vaartuig op eigen kracht de haven bereiken. Hierboven een schip van dit type ril. de ,.Warspite". ACCOORP JAPAN-RUSEANP Tusschen den Japanschen ambassadeur Togo en den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof zijn overeenkomsten tot stand gekomen in zake het visscherijgescliil en de betaling van den laatsten termijn van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg, terwijl een principieel aecoord bereikt werd i.z. de grensregeling in het Verre Oosten. De visscherij-conventie van het voorjaar van 1939 wordt voorloopig verlengd, ten einde te vermijden dat er een verdragslooze toestand voor de Japansche visscherij in de Sovjet-Russische territoriale wateren ontstaat. Tegelijkertijd worden de onderhandelingen voor een accoord op langen termijn voortgezet, en wordt in 't vooruitzicht gesteld, dat zulk een aecoord nog voor het einde van 1940 tot stand zal komen. Men beschouwt beide overeenkomsten als een concessie aan Japan, waartoe Rusland zou zijn over gegaan om zich in het oosten te dekken ten einde in het westen vrijer te kunnen opereeren. regeering is teruggeroepen, met de omstandigheid, dat In den ochtend van Nieuwjaar zijn twee Duitsche bommenwer pers boven de Shet- land-eilanden versche nen en hebben daar bommen geworpen. Zij Werden, volgens het Britsche ministerie van Luchtvaart,door zwaar luchtafweervuur en door jagers verdreven. Aan deMannerheim- linie wordt het groote offensief der Russen voortgezet met ver woede aanvallen en hevig artillerievuur. Men meent te we ten, dat de Italiaan- sche gezant te Moskou door de Italiaansche wellicht in verband korten tijd geleden de EN ITAEIAANSCHEN KONING Op talrijke punten van het 100 km. lange front op de Karelische landengte houdt de zware druk der Russische troepen aan. Onafgebroken vallen de granaten op het achterland neer. Gelijktijdig coneen- treeren de bevelhebbers van het roode leger steeds meer soldaten voor het voorgenomen offensief, speciaal langs den grooten weg, die van Leningrad naar Viborg loopt. Zondag SI Decemher Sedert den vroegen morgen van Oudejaarsdag wordt de strijd in Finland met verdubbelde kracht gevoerd. Wat, verwacht werd, is geschied: onder opperbevel van den nieuwen commandant der Rus sische strijdkrachten aan de Finsehe grenzen, generaal Stern, hebben de Sovjet-troepen in de Kare lische landengte een aanvang gemaakt met een offensief, waaraan circa tweehonderdduizend man deelnemen. Tot Zondagavond zijn de Finnen, die aan de Een van de gevaarlijk ste baantjes aan het westelijk front is het eten halen, omdat de keuken tamelijk ver soms zelfs eenige kilo meters van de voor posten verwijderd is. Duitsche soldaten op weg met hun maaltijd. Op Nieuwjaarsdag kwam de 8tLouis" na zeven maanden te zijn weg geweest inde haven van Hamburg aan. De „St. Louis" bij den aanvang van zijn avontuurlijke reis in New York. In een rede, die Franco op Nieuwjaarsdag hield, zei hij o.a. het volgende: Het is voor niemand een geheim, dat manoeuvres op den Balkan gaande zijn om ook daar landen, die den vrede wenschen te behouden, in den oorlog te betrekken. Wat ook het resultaat van den strijd zal zijn, het zal een catastrofe zijn. Wanneer eenmaal de dijken van de discipline gebroken zijn en men zal oogsten wat gedurende zoo vele jaren van demagogie is gezaaid, dan zullen vele volken het lijden kennen, dat Spanje heeft doorgemaakt. Ons volk heeft drie jaar gestreden om de volken van Europa te redden, en het vereenigt thans zijn stem met die van 't hoofd der Kerk en met die van het imperiale Italië, alsmede van zoovele andere mogendheden, die een einde willen maken aan het conflict, dat aan het Aziatisch barbarisme de poort naar het westen opent. Dinsdag 2 Januari Boven de Noordzee, in de nabijheid van de Duit sche kust, is een gevecht geleverd tusschen drie Britsche en twaalf Duitsche vliegtuigen. Volgens de Duitsche lezing zijn alle drie Engelsche machines neergehaald, zonder eenig verlies aan Duitsche zijde, volgens de Britsche lezing is één Duitsch vliegtuig zeker en zijn twee waarschijnlijk vernield, terwijl de eigen verliezen worden opgegeven als 1 verloren, 1 vermist, het derde vliegtuig is teruggekeerd. Op de Karelische landengte is de strijd ten gevolge van den hevigen sneeuwval en de felle koude vrijwel tot stilstand gekomen. Zelfs de artillerie, die gister ochtend vroeg nog buitengewoon intens vuurde, zwijgt. Slechts licht geschut komt af en toe in actie. Het zicht is door de sneeuw vrijwel nihil. Ook in het hooge noorden blijven om dezelfde reden krijgsoperaties achterwege. Een groot deel van den dag was dit eveneens aan het Salla-front het geval, maar laat in den avond kwam uit Helsinki het bericht, dat een groote slag te Salla. bij Finlands oostgrens, woedt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15