w de geïmpro viseerdc legerplaatsen van zijn troepen zou teisteren en van de onmogelijkheid iets met den harden grond te beginnen. Wanneer de bodem flink bevroren is, stuit de infanterieschop als op rots. Terwijl de verdediger zich in te voren klaargemaakte stellingen heeft ingericht, weigert de bodem den aanvaller een schuilplaats. De deskundigen concludeeren dan ook, dat onze weermacht, gebruik makende van oude, beproefde middelen en van de mogelijkheden der moderne techniek, opgewassen is tegen de moeilijkheden van vorst. De winter zou een zeker zoo groote vijand voor den aanvaller blijken te zijn, hetgeen de ervaring in 1914191? en in Finland heeft ge leerd. In geheel Noord-Finland heeft een plotselinge stij ging van het kwik zelfs tot boven het nulpunt op sommige plaatsen de krijgsbedrijvigheid weer doen opleven. Het felst wordt op het oogenblik ge streden in den Salla-sector, waar volgens de laat ste berichten van hedenmorgen de gevechten een buitengewoon bloedig verloop hebben. Gisteren zijn in de straten van Moskou biljetten aangeplakt waarbij de dienstplichtigen van de lichtingen 1921 en 1922 worden opgeroepen zich aan te melden bij de recruteeringsbureaux. De inlijving zal later in het jaar geschieden. De lichting 1919 en de helft van de lichting 1918 zijn in den j.l. herfst in gelijfd. De studeerende dienstplichtigen van de lichting 1922, jongens van 18 jaar dus, behoeven zich alleen aan te melden, indien zij afgestudeerd zijn. De pauselijke nuntius te Madrid heeft aan den H. Stoel een memorandum gezonden, waarin gene raal Franco zijn medewerking aanbiedt voor elke actie, die tot doel heeft, den vrede te herstellen en een einde te maken aan hef gevaar van de com munistische expansie in Europa. Zaterdag 13 Januari VEILIG IIIIPSM A ATREGELEN IN BELGIË De persdienst van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: „Overeenkomstig vroeger door de regeering genomen besluiten zijn vandaag bepaalde veiligheidsmaatregelen genomen. Deze maatregelen belmoren slechts tot de uitvoering van het defensieplan, zooals dat sedert de eerRte dagen van de mobilisatie vastgesteld was. Vandaag hebben alle met verlof zijnde Belgische militairen opdracht gekregen onmiddellijk naar hun eenheden terug te keeren. Ook werden in België de tot dusver nog ongemo- biliseerde soldaten van enkele lichtingen onder de wapenen geroepen. Men wijst er echter op, dat als de toestand aanwijsbaar ernstiger was geworden, de maatregel uitgesteld zou zijn, waarbij met ingang van heden vaders van drie kinderen in België worden gedemobiliseerd. Verscheidene vreemde vliegtuigen hebben van middag boven de versterkte stellingen van Luik ge vlogen. Het luchtdoelgeschut kwam eiken keer in actie en de toestellen tr okken zich in oostelijke rich ting terug. Voorts wordt gemeld dat een Duitsch driemotorig vliegtuig boven het gebied van Verviers heeft ge vlogen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN OOSTENRIJK Voor den eersten keer in dezen oorlog zijn Britsche vliegers tot Oostenrijk doorgedrongen. Het ministerie van luchtvaart verspreidt het volgende communi qué In den afgeloopen nacht hebben Britsche toe stellen uitgebreide verkenningsvluchten boven Oost- Duitschland gemaakt. Ook Oostenrijk, Bohemen en N.W. Duitschland werden met succes uit de lucht verkend. Verder bevonden zich den afgeloopen nacht veiligheidspatrouilles boven Helgoland. Alle toestel len zijn veilig naar hun bases teruggekeerd. Genoemde vliegtuigen zouden boven Weenen en Braag pamfletten uitgeworpen hebben. Deze vluchten worden echter van Duitsclie zijde tegengesproken. IJSPATROUILLES HERNEMEN VERLOREN GEGANE PUNTEN IN HET VOORTERREIN. Het fluitsignaal heeft geklonken. Met den commandant aan het hoofd gaat het in snellen gang over de gladde ijsvlakte. Binnen slechts enkele seconden is hel te bezetten object bereikt en omsingeld. Negen Russische vliegtuigen hebben hedenmiddag de Finsche hoofdstad met hun bommen bestookt en zeer groote schade aangericht. Evenals in De cember, toen o.a. de technische hoogeschool ver nield werd, zijn bij deze eerste raid in het nieuwe jaar talrijke huizen en gebouwen, waaronder een administratiegebouw der regeering, in vlammen opgegaan of ingestort. Het blijkt thans, dat de druk, dien de Russische troepen in Centraal Finland uitoefenen, weer toege nomen is. Bericht wordt, dat op den weg naar Ke- mijarvi hard wordt gevochten. Hevig wordt ook ge streden nabij Joetsijarvi, op zestig kilometer ten wes ten van Salla. Dit beteekent, dat de roode troepen zich thans op twintig kilometer afstand van Kemi- jarvi bevinden. In Finsche kringen had men geen vermoeden, dat de Russen reeds zoover in Finland waren opgerukt. Men verkeerde in de overtuiging dat alle troepen teruggejaagd waren. Dit feit bewijst wel, dat de situatie aan het Sal la-front weer ernstiger geworden is. De toestand is in Finland tamelijk verward en men hoort vertellen, dat de berichtgeving ten aanzien van Finland den laatsten tijd op zijn minst genomen zeer optimistisch is geweest. Zondag 14 Januari Van Belgische zijde wordt bericht: „De Belgische militaire autoriteiten hebben besloten, over te gaan tot de phase der versterking van het leger. Van morgen vroeg zijn de desbetreffende affiches aan de muren van de steden aangeplakt." In een telegram aan de gemeentelijke autori teiten wordt nader verklaard, dat het hier de „phase I)" betreft. Phase D beteekent het onder de wapenen roepen van een aantal reservisten binnen het kader van het progressieve mobilisatieplan van het leger. Een aantal militairen, die bij phase D waren inge deeld, werd reeds eerder opgeroepen. GEEN NIEUWE PERIODIEKE VERLOVEN IN NEDERLAND De regeeringspersdienst meldt: In verband met eenige mingunstige symptomen in de internationale situatie, heeft de regeering. ten einde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voor bereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat de verloven in het Britsche expeditie-leger in Frankrijk tijdelijk zijn ingetrokken. In het Duitsche legerbericht van vandaag wordt o.a. melding gemaakt van een Nederlandsch vlieg tuig, dat Zaterdag in den middag bij Nordhorn over de Duitsche grens zou zijn gevlogen en Duitsch souverein gebied geschonden zou hebben. Onze regeeringspersdienst gaf te kennen, dat bij een terzake onverwijld ingesteld onderzoek onom- 8tootelijk de onjuistheid van deze inededeeling ge bleken is. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de regeering der Sovjet-Unie door bemiddeling van haar gezanten te Oslo en Stockholm reeds op 5 Januari zoowel aan Noorwegen als Zweden een nota doen toekomen, waarin zij protesteert tegen de houding van die landen i.z. het Finsche conflict. De Noorsche regee ring heeft op 6 Januari en de Zweedsche op 10 Janua ri door liaar gezanten te Moskou op deze protest- nota's geantwoord. In deze antwoorden worden de Russische beschuldigingen van de hand ge wezen Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben bommen uitgeworpen op de zuidelijke omgeving van de stad Lulea. De bommen zijn in een onbewoonde streek terechtgekomen, waar zij negen diepe gaten hebben geslagen. De luchtaanvallen der Russen op Finsche steden zijn de laatste twee dagen ongewoon hevig geweest. Hangö en Tammissaari zijn vijfmaal gebombardeerd. De verbindingen met deze plaatsen zijn verbroken. Op één dorp zijn 100. op een ander 300 bommen ge worpen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17