DE DUIKBOOT 20 Hoe zij opereert en bestreden wordt Engeland en Frankrijk trachten door een uiterst scherpe blokkade Duitscliland tot overgave te dwingen. Hier tegenover stelt Duitschland zijn meest beproefde wapen op zee, de duikboot, in een vermetele poging om dit cordon te verbreken en den Britschen handel ter zee onmogelijk te maken. Hoe men ook moge oordeelen ovei het gebruik van de gevreesde U-boot, toch kan men be wondering hebben voor den moed harer bemanning, welke, soms duizenden kilometers van haar basis verwijderd, den vjjand onverwacht gevoelige slagen weet toe te brengen. Talrijke duikbooten varen evenwel uit 0111 nimmer terug te keeren. Wanneer men de Britsch-Fransclie cijfers mag gelooven, zouden reeds twintig a dertig Duitsche «luik- booten door torpedojagers en vliegtuigen tot zinkeu gebracht zijn. Honderden Duitsche zeelieden vonden aldns een verschrikkelijken dood in een stalen graf op den bodem van den oceaan. Hiernaast ziet men 'n doorsneeteekening van een onderzeeër. De grootste Duitsche 1 -booten heb ben een waterverplaatsing van 700 a 800 ton en kunnen genoeg brandstof met zich meevoeren om veertien dagen of nog langer nabij de Engelseke kusten te blijven opereeren. Deze typen beschikken van voren over vier en van achteren over twee lanceerbuizenze kunnen 12 a 15 torpedo's aan boord nemen en zijn op dek gewapend met een 4.1 duims kanon; aan de oppervlakte bereiken ze een snelheid van 19 knoopen en ouder water van ongeveer 8 knoopen. De bemanning bestaat uit veertig officieren en manschappen. AANVAL I)e vier teekeningen rechts laten zien, hoe een onder zeeboot haar prooi besluipt. Wanneer ze op een bepaalde plek heeft post gevat, drijft ze gewoonlijk 's nachts aan de oppervlakte en laadt dan haar batterijen. Overdag vaart ze op peiiscoopdiepte langzaam heen en weer, terwijl <le com mandant door middel van den periscoop nauwkeurig acht slaat op wat er op zee gebeurt. Zoodra een vijandelijk schip door den periscoop wordt gesignahjerd (eerste teekening). treft de onderzeeboot de noodige toebereidselen om tot den aanval over te gaan. De kapitein berekent den koers en de snelheid om ten opzichte van zijn prooi in een zoo gunstig mogelijke positie te komen verkeereu, duikt vervolgens onder tot op ongeveer 100 voet, en nadert blindelings den niets vermoedenden vijand. Nadat hij het vastgestelde aantal minuten gevaren heeft, brengt hij de onderzeeboot wederom op periscoopdiepte, steekt behoedzaam den periscoop op om zich van de juistheid zijner berekeningen te vergewissen, en vuurt de torpedo af. daarbij in aanmerking nemend de voorwaartsche beweging van zijn drijvend doelwit. Wanneer zijn tegenstander gewapend is, duikt hij snel onder om zelf niet te worden aangevallenanders blijft hij nog even toe zien of de torpedo de gewenschte uitwerking wel gehad heeft en vuurt zoo noodig een tweede schot af. BESTRIJDING Deze prenten geven een beeld van de methodes, welke in den huidigen oorlog worden toegepast om het duik bootengevaar te bestrijden. De eerste teekening laat u de werking zien van het konvooisysteem. Een groep koop vaardijschepen wordt door twee of meer oorlogsschepen gewoonlijk torpedojagers, kruisers of speciale konvooi- of escorteschepen naar de veilige haven geleid. Vlieg tuigen verkennen de omgeving en vliegen om het konvooi heen, onderwijl scherp lettend op vijandelijke onderzee booten. Het afweergeschut op de oorlogsschepen blijft voort durend bemand om een onverhoedsehen aanval uit de lucht te kunnen afslaan. Op de tweede teekening is een tweetal typen van een stationnaire miin afgebeeld deze liggen verankerd aan een zwaar blok, waaruit de mijnkabel op schiet, welke het lielsche toestel op de gewenschte hoogte hrengt. Een heel hekend type is de mijn met de voelhorens: wanneer de onderzeeboot met een dezer voelhorens in aan raking komt, ontploft de mijn. De andere is een antenne mijn zeexplod«>ert als de onderzeeboot den bovensten of benedensten kat>el raakt. De dieptebom is eenvoudig een stalen cylinder, geladen met TNT (trinitrotoluol, een gé- weJdige explosiestof), en kan op iedere gewenschte diepte tot ontploffing worden gebracht. Het is een geducht, anti duikboot wapen, dat voornamelijk door oorlogsschepen wordt gebezigd. MACHINEKAMER ACHTERSTE TORPEDOKAMER: Twee lanceerbuizen, slaapplaatsen der bemanning

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20