ROMANTISCHE FIGUREN UIT HET LEVEN VAN BUFFALO BILL 28 ten slotte daagde het opperhoofd van de Sioux, de Groote Stier, Buffallo Bill uit.... Inderdaad slaagde Buffalo Bill in deze bijzander moeilijke opdracht. aar er een op- stand van Sioux - Indianen was uit gebroken moest Bill liet fort weldra weer verlaten om met zijn Paw- nies op verkenning uit te •raan. Deze laatsten had den steeds op voet van oor log met de Sioux verkeerd en bovendien waren zij nu reeds jaren lang in dienst van de Vereenigde Staten, zoodat men hen geheel kon vertrouwen. Er ontspon zich een verwoede strijd, waarin de tegenstanders elkaar in moed en behendigheid niets toegaven, maar ten slotte daagde het opperhoofd van de Sioux, de Groote Stier, Buffalo Bill uit en toen de laatste de overwinning had behaald, viel het de Amerikaansche troepen niet moeilijk de op standelingen te onderwerpen. Zonder van te voren geraadpleegd te zijn, werd Buffalo Bill ter belooning van zijn diensten door generaal Flory tot vrederechter be noemd. Ieder an der zou buiten gewoon vereerd zijn geweest met deze onderschei ding, maar Bill kwam in het ge heel niet onder den indruk en begon vol- ijver aan zijn nieuwe taak, die hem heel wat hoofdbrekens bezorgde, aangezien zijn opleiding hem nu niet bepaald tot deze functie had voorbereid. Vooral de huwelijken, die hij had te sluiten want dat behoorde in deze afgelegen streken ook tot de bezigheden van 'n vrederechter stelden hem aan vankelijk voor moeilijkheden. Maar hij sloeg zich er goed doorheen, hoewel de toespraken, die hij tot de jonge paren hield, op zijn minst genomen vreemd genoemd mochten worden. Gewoonlijk kwamen de jonggetrouwden echter zeer onder den indruk van de niet zeer deftige, maar buitengewoon openhartige woorden, die Buffalo Bill tot hen sprak en zoo kregen zijn huwelijkstoe spraken zelfs een zekere vermaardheid. In dezen tijd vatte generaal Sheridan het plan op om door middel van groote feesten vriend en vijand, overwinnaars en overwonnenen, blanken en rood huiden met elkaar te verzoenen. En hij droeg Bill op het nieuwe opper hoofd van de Sioux, de Gele Hand, uit te 1100- digen om met zijn mannen de leesten te komen bijwonen. Inder- Midden ap de prairie ■werd de koets van den groot hertog omsingeld en iloor een woeste horde rood huiden beschoten. daad slaagde Buffalo-Bill in deze bijzonder moeilijke opdracht en weken achter elkaar vertoonde men dagelijks dressuurproeven, inheemsclie dansen en meesterstukjes van rijkunst, die het publiek in geestdrift brachten. Nauwelijks waren deze vroolijke dagen voorbij, of men vernam, dat groothertog Alexis van Rusland, die een bezoek aan de Vereenigde Staten bracht, den wensch te kennen had gegeven om een jacht op buffels mee te maken. De regeering was van meening, dat alleen Buffalo Bill den hoogen gast in de ge heimen van deze gevaarlijke sport in kon wijden en commandant Cody bezorgde den vorst een benauwd halfuurtje, toen hij zijn oude beproefde methode ging toepassen en eiken ouden stier zoo dicht bij liet komen, dat een misstap van een paard een zekeren dood voor den ruiter beteekende. Toch was Alexis heel tevreden en hij aarzelde ook niet aan zijn voldoening uitdrukking te geven. „Hoogheid," zei Buffalo Bill, „ik zal u nog wat anders laten zien. Ik zal u nu in een diligence laten rijden, maar dan op de manier, zooals dat hier in de Far-West gebruikelijk is." Nadat hij dit gezegd had begaf hij zich naar het opperhoofd der Sioux, de Gele Hand, en sprak met hem af, dat deze laatste met zijn Indianen een schijnaanval zou doen op de dili gence. Midden op de prairie werd de koets van den groot-hertog, die Buffalo Bill per soonlijk bestuurde, omsingeld door een woeste horde, maar de roodhuiden schoten hun pijlen zoo behen dig af, dat zij weliswaar steeds in de nabijheid van den vorst terecht kwamen, maar hem niet raakten. Toen het rijtuig ten slotte veilig en wel in Saint Louis was aangekomen, drukte de hertog Bill hartelijk de hand. „Commandant," zei hij, „voor geen geld zou ik nog eens zoö'n avontuur willen beleven, maar ik had het ook voor geen geld willen missen." Omdat hij er in geslaagd was een verzoening tusschen de blanken en de roodhuiden tot stand, te brengen en daarna den groot-hertog Alexis in alle opzichten tevreden had gesteld, werd Buffalo Bill korten tijd daarop bevorderd tot kolonel. Uiteraard was hij heel blij met deze bevordering en om zijn promotie te vieren besloot hij met zijn vrouw een reis naar New York te maken. Hij kon niet vermoeden welke merkwaardige gevolgen dit bezoek aan de voornaamste stad der Vereenigde Staten zou hebben. Nauwelijks was hij in New York aangekomen, of iedereen haastte zich hem uitnoo- digingen voor allerlei feesten te sturen, want zelfs de rijkste en deftigste lieden reken den het zich een eer den beroemden held van het wilde westen te mogen ontvangen. Zoo kwam het, dat kolonel Cody weldra kennis maakte met de notabelen van de stad en het duurde niet lang of hij had zich door zijn rondborstig en vrijmoedig optreden heel wat vrienden gemaakt. Tot die vrienden behoorde ook de schrijver Ned Burthine, wiens tooneelspelen destijds veel succes oogstten en die zich nu tot taak gesteld had een groot stuk te schrijven, dat het leven van Buffalo Bill en diens avonturen tot onderwerp zou hebben. En de auteur stelde zich voor om hemzelf de hoofd rol te laten spelen. Zoodra hij van dit plan hoorde, barstte Bill in lachen uit: „Ik kan net zoo min tooneelspelen als de ezel, die mij en generaal Custer droeg, kon zingen." En hiermee was naar zijn meening deze kwestie van de baan. Wekenlang was hij nu al de gast van verschillende families in New York geweest en hij was er de man niet naar zich al die gastvrijheid maar te laten aan leunen, zonder iets terug te doen. Daarom bestelde hij in het duurste restaurant van New York, Del Gewoonlijk kwamen de jonggetrouw den echter zeer onder den indruk van Bill's openhartige woorden. ....besloot hij met zijn vrouw een reis naar New York te maken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 28