SXHIBIWIOM vul LB m$T Het Amerikaansche publiek liep storm. Toen Bill echter de re kening zag van dit ban ket, krabde hij zich verschrikt op 't hoofd. Mouic.o, '11 diner voor hon derd personen en eischte, dat dit in alle opzichten 't beste moest zijn wat dit etablissement kon aanbie den. En inderdaad: het leek er veel op, dat een prins of een regeerend vorst dezen maaltijd had aangeboden, want niet alleen waren de spijzen kostelijk en de wij nen voortreffelijk, maar iedere gast had achter zijn stoel een lakei staan, die hem moest bedienen. Toen Bill echter de reke ning vroeg van dit banket, krabde hij zich verschrikt op zijn hoofd, hoewel hij toch gewoonlijk niet voor een kleintje vervaard was. Het bedrag stond gelijk met een kapitaal, van welks rente een gezin tamelijk ruim zou kunnen leveu. Voor het eerst van zijn leven bevond hij zich in verlegenheid. In zijn nood zocht hij Ned Burthine op en bracht hem op de hoogte van zijn moeilijkheden. De schrij ver begon te lachen en gaf hem meteen het benoo- digde geld. Maar Bill was in geldzaken van een pijnlijke nauwgezetheid en hij wist, dat, als hij er maar in toestemde in het stuk van Ned Burthine op te treden, hiermee het succes ervan verzekerd zou zijn. Hij nam dus een kloek besluit, want hij achtte zich verplicht zijn schuld te betalen en dit kon hij niet anders doen dan door zijn vriend aan te bieden, eenigen tijd gratis op te treden. Hij had wel eenige spijt van zijn onbezonnenheid, want juist in dezen tijd had men hem in het twintig ste district candidaat gesteld voor het Huis van Afgevaardigden. Maar er zat niet anders opin de eerste plaats wilde hij in geldelijk opzicht vrij staan en daar het beroep van tooneel- speler naar zijn mee rling niet te vereeni gen viel met het ambt van afgevaardigde, trok hij zich voor de verkiezingen, waarbij hij zeker gekozen zou zijn, terug. Zoodra hij echter vernam, dat in het westen een opstand van de Sioux was uit gebroken, stelde hij zich ter beschikking van de regeering en werd in 1876 tot com mandant van een re giment benoemd onder generaal Mills. Generaal Custer was (1°?r Gele Hand Op enorme aanplakbiljetten gedood, die na zijn ver- werd hei opireden van Buf- zoening met de blan- foto BUI aangekondigd: ken de oorlogs bijl had opge graven. Want de regeering had de beloften van den generaal niet in gelost en de roodhuiden be schouwden dit als woordbreuk. Hoezeer het hem ook speet, kolonel Cody voelde zich ge noodzaakt tegen zijn ouden ka meraad op te trekken en toen hij hem aan het hoofd van zijn troep in de prai rie aantrof, sprak hij hem aan: „Wij zijn al tijd vrienden ge weest. Wil je dat nu niet meer zijn?" „Onder de blanken heb ik geen vrienden meer," ant woordde de In diaan. „Zij heb ben mij bedro gen." „Als het dan niet anders kan, stel ik je voor een tweegevecht te houden om noodeloos bloed - vergieten te voorkomen. Win ik, dan ge ven jullie je over, word ik gedood, dan leg gen mijn solda ten de wapens neer." Het opperhoofd ging op dit voorstel in en na een zwaren strijd wist Buffalo Bill de overwinning te behalen. Terwijl zijn soldaten een oorverdoovend gejuich aanhieven, ontnam hij den aanvoerder der roodhuiden zijn adelaarsveeren en zwaaide den hoofd tooi van zijn tegenstander heen en weer. Zooals van te voren afgesproken was, gaven de Indianen zich op dat teeken over. De opstand was nu volledig gedempt en Buffalo Bill begaf zich weer naar New York om de rol, die hij voorheen steeds in het leven zelf gespeeld had, op het tooneel voort te zetten. Doch hij had reeds eenigen tijd met het plan rond- geloopen om zich zelfstandig te maken en niet verder ...ontnam hij den aanvoerder der van zijn roodhuiden zijn adelaarsveeren en zwaaide den hoofdtooi tegenstander heen en weer. in tooneelspelen op te treden, maar een soort eircus te beginnen. Het viel hem niet moeilijk hiervoor verschillende medewerkers te vinden, want hij genoot het vertrouwen van bijna alle Indianenstammen en daarom waren de bekwaamste krijgslieden gaarne bereid tegen het hooge honorarium, dat hij hun bood, hun kunsten in het publiek te vertoonen. Machtige impresario's waren zoo geestdriftig, dat zij hem groote sommen ter beschikking stelden om deze „Wild West Show" te organiseeren. En kolonel Cody vatte de zaak grootscheepsch op: hij enga geerde heele Indianendorpen, met mannen, vrouwen en kinderen, tenten, paarden en bewapening, en zoo had hij weldra honderden figuranten aan zijn troep verbonden. Op enorme aanplakbiljetten werd het optreden van den beroemden Buffalo Bill aan gekondigd. Hij had van het begin af meteen succes. Het Amerikaansche publiek liep storm om een deel van zjjn geschiedenis op deze wijze te zien herleven en zoowel in Boston als Chicago, in New York als Philadelphia bleef de show maandenlang loopen zonder dat de toeloop van bezoekers noemenswaar dig verminderde. In een uitgestrekte arena, die omringd was door tenten, waarin zich de zitplaatsen voor de toeschou wers bevonden, hoorde men tijdens de voorstelling het geknal van de zweepen, de karabijn- en revolverscho ten, 't krijgs geschreeuw der Indianen, het getrappel der paarden, zoódat hooren en zien iemand verging, maar de levendig heid der tafe- ....een soort circus te beginnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 29