Ya 30 reelen en de kleurigheid der oostuums lieten niet na grooten indruk te maken. Nadat hij in Noord- en Zuid-Amerika opgetreden was, begaf kolonel Cody zich op 31 Mei 1886 met de „State of Nebraska" naar Europa. Zijn troep was zoo groot, dat het schip geen andere lading meer mee hoefde te nemen, toen al zijn materiaal en zijn mede werkers aan boord waren gebracht. EeTst ging hij naar Engeland en de reputatie van de „show" was al zoo groot, dat de koninklijke familie den wensch te kennen gaf deze te bezoeken. De Indiaansche opperhoofden van zijn gezelschap kwamen hun eerbied aan de hooge gasten betuigen en na afloop van de voorstelling bezochten Hunne Majesteiten de tent van kolonel Cody, waar zij met onverholen verbazing den vedertooi van de Gele Hand bekeken. Inderdaad, de zeden en gewoonten in de Amerikaansche Par West waren wel heel verschillend van die in het oude Europa! Enorm succes had Buffalo Bill in Frankrijk, waar hij in 1889 voorstellingen hield. De president van de republiek, Sadi Carnot, woonde de première bij en er was een speciale omnibusdienst ingericht, om de verbinding te onderhouden tusschen de stad en het terrein, waar de tenten van kolonel Cody waren opgeslagen. Het hoogtepunt van het schouwspel vormde een aanval van Indianen op een diligenoe. Doch Bill had in het verloop hiervan het een en ander gewijzigd. In plaats dat de reizigers als verlamd van schrik in den wagen bleven zitten en zich zonder weerstand te bieden lieten uitplunderen, vochten zij vol heldenmoed tegen de hen be'agende roodhuiden en de grappige incidenten waren niet vergeten, want op het laatst kwam een oude, energieke dame uit de koets te voorschijn en joeg alle Indianen op de vlucht met haar paraplu. Zoo trok Buffalo Bill van het eene land naar het andere. Duitschland, Oostenrijk, België, Spanje, Italië, er kwam geen eind aan en overal werd hij met open armen ontvan gen. In het laatste land mocht hij zelfs zijn tenten in het oude Colosseum opslaan. De discipline in zijn troep was buitengewoon streng. Hij aarzelde geen oogenblik zijn medewerkers te straf fen als zjj in hun plicht tekort hadden geschoten. Hij had in zijn kamp zelfs een gevangenis, waar hij degenen in opsloot, die zich aan een ernstig vergrijp hadden schuldig gemaakt. Nu bevond zich in zijn troep juist een Indiaan, die zich maar niet aan kon passen, welhcht ook, omdat hij W// ....kwam een oude, energieke dame te voorschijn, die met haar paraplu alle Indianen op de vlucht joeg. nog eenigen haat koesterde tegen zijn overwinnaar. Want hij behoorde tot den stam der Sioux, die steeds opnieuw weer door Buffalo Bill verslagen waren en wellicht meende hij zijn kameraden te moeten wre ken, toen hij ver klaarde, dat hy den kolonel zou dood schieten als hij daartoe de kans schoon zag. De kolonel was toen al tamelijk oud, diep in de vijftig, maar toen hij vernam, dat één van de leden van zijn troep het op zijn leven voorzien had, liet hij hem bjj zich komen. „Heb jij gezegd, dat je me dood zou schieten, als je de kans schoon zag1" vroeg hij hem streng. En toen de ander van verlegenheid begon te stotteren, voegde hij er bij „Ik dacht, dat de Sioux nooit een woord ontkenden van hetgeen ze een maal gezegd had den." Hierop bekende de Indiaan, dat hij zich inderdaad in dien zin had uit- ....begaf kolonel Codyziehop31 Mei 1886 met de „State of Nebraska" naar Europa. dat een Sioux zich altijd hield aan een gelofte, die hij eenmaal had afgelegd? Ben je een lafaard ge worden?" De roodhuid liet de revolver beschaamd in het zand vallen. „Ik ben geen lafaard," zei hij. „Maar u bent een te dapper man, dan dat ik u zou kunnen dooden." Van dien tijd af was hij één van de vurigste aan hangers en ijverigste beschermers van zijn chef. Door dergelijk optreden wist Buffalo Bill de sympathie van zijn Indianen te winnen en te be houden. Maar hij was zelf erg op hen gesteld. Aan het einde van zijn leven vertelde hij dikwijls, dat zijn liefde voor zijn oude tegenstanders hem geholpen had het leed te dragen, dat hem beschoren was. Want dit werd hem in de laatste jaren niet bespaard. Hij verloor achtereenvol gens vier van zijn vijf zusters en ook zijn vrouw, die hem altijd tot steun geweest was, ontviel hem. Behalve hij zijn roodhuidige vrienden vond hij nog slechts troost bij zijn dochter Arta, die met een jong Amerikaansch officier getrouwd was. In 1905 moest Buffalo Bill zijn onderneming ontbinden, want in de vijfentwintig jaar, gedurende welke hij de wereld met zijn troep had afgereisd, was er veel veranderd en ten slotte was het hem onmogelijk medewerkers te vinden van de generatie, die tijdens den oorlog tusschen noord en zuid of den Indianenopstand geleefd had. Al zijn vroegere vrienden en vijanden waren oud geworden of ge storven en zoo was hij dus gedwongen rust te nemen, hoezeer hem dit ook tegenstond. Op zestigjarigen leeftijd had hij echter een groot vermogen bij elkaar, hij had een naam verworven, dien iedereen kende en jong en oud beschouwde hem als den klassieken held van het vilde westen. Toen hij dan ook in 1917 stierf kon men van hem zeggen, dat de voorspelling van de oude Indiaansche uitgekomen was, al had hjj het dan niet tot president van de Vereenigde Staten gebracht. EINDE De president van de republiek, Sadi Carnot, woonde de première bij... „Goed," zei Cody. „We zullen je aan je woord houden." Hij trok zijn eigen revolver en hield die den man voor. „Schiet," beval hÜ- De man nam het wapen wel aan, doch begon over al zijn leden te beven. „Nu?" vroeg de kolonel. „Ik dacht, Schiet," beval hij. De man nam het wapen wel aan, doch begon over al zijn leden te beven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 30