Wm&Hi Mei brood, kaas en wijn worden de gas ten door de Bulgaarsche boeren ontvangen. onderricht gegeven, daar broeide de tegenstand, daar alleen leefde het eigenlijke Bulgarije. In 1762 schreef de monnik Paissi van het klooster Chilendon op Athos (heden is Athos Grieksch territorium) de eerste Bul gaarsche geschiedenis, een werk dat een eeuw later zijn bedoeling ver wezenlijkte in den Bulgaarschen opstand tegen de Turken. Geholpen door den Russischen tsaar wonnen de Bulgaren. Op 19 Februari 1878 bracht de vrede van Santo Stefano de lang begeerde, vrijheid. Het Derde Bulgaarsche Rijk begon. Het huidige Bulgarije Bij m ïl- lioenen hangen de visschen op van de Zwarte 't strand Zee in de zon te drogen. Het vruchtbare land Als we door Bulgarije reizen, zien we zooveel bergen, gekartelde bergketens, ruige bergruggen, steile, naakte rotswanden in fantastische, angstaanjagende vormen zooals de grauwe rotspilaren van Belogradshic, eertijds 'n formidabele Turksche vesting dat we geneigd zijn. Bulgarije als uitsluitend bergland te beschouwen. We vergeten dat de bergen dalen hebben, dat de rivieren door vlakten stroomen, we vergeten de laaglanden ten zuiden van den Donau, de vruchtbare vallei van de Maritza, het groene land van Oost- Roeinelië, waar de bekende Zwarte-Zee-haven Burgas ligt. We vergeten dat het geheele noorden opbloeit in graangewassen, dat in midden-Bulgarije de roos, de druif, de moerbeiboom vechten om den voorrang en dat ten slotte de tabak het zuiden beheerscht. En we weten heelemaal niet, dat er in dit zonderlinge land. rijstvelden zijn F.erst na den wereldoorlog als we over den Balkan spreken, moeten we altijd met die tijdsbepaling beginnen, omdat voordien de Balkan alleen maar als „heksenketel" bekend of liever berucht was begon.het land met iets van systeem zijn bodem te ontginnen. Er was weinig of geen geld en heel veel noodig. Belastingen waren natuur lijk uit den booze, omdat maar een heel klein percen tage van de vijf en een half millioen inwoners in staat was. voldoende lewa's af te staan. Men stelde toen een verplichten arbeidsdienst in voor mannen boven de twintig en voor vrouwen boven de zestien jaar; dit betee- kende dat dc geheele bevolking, voor zoover ze die leeftijdsgrens bereikt had, gedurende een vastge- stelden tijd van 't jaar haar arbeids kracht ten dienst van den staat moest stellen. De Geallieerden bezagen dit systeem met leede oogen, ze meenden dat het op een soort algemeene mobili satie leek. Maar niettegenstaande hun Luchtfoto van Sofia - in het midden de prachtige kathedraal. In tegenstelling tot zijn buren: Roemenië, Joego-Slavië, Grieken land en Turkije, is Bulgarije 'n revi sionistisch land, d.i. een land dat wenscht dat de na-oorlogsche vre desverdragen herzien worden. Dit komt, omdat als men het zoo mag uitdrukken Bulgarije in den wereldoorlog op .het verkeerde paard gewed heeft en aan de zijde der Oentralen streed'. Toen dan ook de bovengenoemde buren'de Balkan-entente vormden, weigerde Bulgarije hieraan mee te doen, omdat het'juist van twee van die landen grondgebied terug wenschte de Dobroedsja van Roemenië en een uitgang naar de Egeïsche Zee van Griekenland. Bulgarije was beleedigd en toon de het, alhoewel het al geruimen tijd bezig is, betere betrekkingen ipet Joego-Slavië aan te kweeken en'men dus de hoop op een aan sluiting niet geheel mag opgeven. Al deze innerlijke en uiterlijke verwikkelingen zijn oorzaak, dat Bulgarije met groote moeilijkheden te kampen heeft in zijn streven naar opbouw en moderniseering, i Zijdernp#mtteelt in Bulgarije. De cocon* worden bij millioenen naar 't buitenland gezonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 5