PANORAMA OORLOGSKRONIEK Weeh van 15 Januari tot 21 Januari 1949 14 Maandag 15 Januari In verband met de door België en Nederland ge nomen veiligheidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuwsbureau het volgende: Naar overeenstemmend uit welingelichte kringen in Amsterdam en Brussel vernomen wordt, hebben de Engelsche en de Pransche regeering in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Neder- landsche en Belgische regeering aanleiding moesten geven tot de door haar uitgevoerde maatregelen. Men heeft den indruk, dat aan Pransche zijde ten gevolge van den druk uit bepaalde kringen een ster kere neiging tot een levendiger oorlogsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de onmogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden, zou men derhalve thans Duitschland in België en Nederland willen provoceeren. Naar aanleiding van het bovenstaande kan krach tens informatie te bevoegder plaatse worden mede gedeeld, dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld door de Engelsche en Fransche regeerin gen hier niets bekend is. Overigens, zoo wordt opgemerkt, pleegt de Neder- landsche regeering haar inzicht in de internationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan herkomst en betrouwbaarheid door haarzelve ge controleerd kimnen worden. Overigens is de spanning in België en Nederland (voor zoover er in dit laatste land hiervan gesproken kon worden, want de maatregelen der regeering maakten weinig indruk) reeds weer afgenomen. Wel is de verplaatsing van een deel der bevolking van de voormalige kantons Eupen, Malmédy en St. Vith in België voortgezet. Ook het ziekenhuis te Verviers en het tehuis voor ouden van dagen al daar is ontruimd. Automatisch vloeit voort uit de toepassing der phase D, dat het leger onder de directe leiding komt van den koning en het hoofdkwartier, dat in even tueel bedreigde gebieden het deel der bevolking, dat voor de verdediging hinderlijk zou kunnen zijn of dat geëvacueerd wenscht te worden, wordt wegge voerd. Grondstoffen en voorraden van sommige fabrieken in het grensgebied werden eveneens weg gevoerd. De Sovjet-Russische vliegers hebben vandaag de gedeeltelijk geëvacueerde stad Viborg gebombar deerd. Het aantal slachtoffers was zeer groot, terwijl ook aanzienlijke schade is aangericht. ARENPSKERK" GETORPEDEERD Het betrekkelijk nieuwe Nederlandsche motor schip „Arendskerk" is in ae golf van Biskaje door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. De Britsche regeering heeft in antwoord op liet protest der Amerikaansche staten in zake operaties der Britsche marine binnen de 300 mijl van de Amerikaansche kust verklaard, dat aanvaarding van zulk een voorstel niet alleen het prijsgeven van be staande rechten van oorlogvoerenden zou beteekenen, doch tevens Duitschen oorlogsschepen en bevoor radingsvaartuigen een uitgestrekte „vrijplaats" zou bieden, van waaruit zij te voorschijn zouden kunnen komen, met het doel schepen der geallieerden en van neutrale staten aan te vallen. In Japan is een nieuw kabinet gevormd. Duitsche vliegers hebben weer Engelsche vaartuigen op de Noordzee gebombardeerd en Zweden heeft in Rus land geprotesteerd tegen het bombardeeren van Zweedsch grondgebied. Men heeft in de Vereenigde Staten hooge verwachtingen van een nieuw wapen, de parachutegranaat, waar door vliegtuigen op bijna 8 km. boven den grond in een net van stalen kabels gevangen kunnen worden. De granaat, die door een Amerikaan is uitgevonden, wiens naam niet genoemd wordt, zou al naar Frankrijk gezon den zijn. Zes maanden heeft men er in de V.S. reeds proeven mee genomen, en de resultaten zijn zoo goed, dat, naar gezegd wordt, ballonversperringen tegen vliegtuigen er slechts speelgoed bij zijn. Is het projectiel, dat een bij zonder langen mantel heeft, na het afschieten op zijn hoogste punt ge komen, dan valt de neus van den mantel af en komen er honderden meters stalen band te voorschijn, die als een parachute aan elkaar zijn gebonden. De projectielen vormen aldus een netwerk, waardoor geen enkel vliegtuig kan heenbreken. De granaten kunnen een hoogte van 8000 meter bereiken. De truc van dit nieuwe geheimzinnige wapen zit in het winden van den sta len band. Dinsdag 16 Januari Naar aanleiding van Duitsche berichten, waarin verband werd gelegd tusschen een beweerd bezoek van den Nederlandschen gezant te Parijs aan Dala- dier en de door Nederland getroffen militaire maat regelen, heeft men te bevoegder plaatse medege deeld, dat onze gezant, jhr. Loudon, niet bij minister Daladier, doch bij president Lebrun een bezoek heeft afgelegd. Bij die gelegenheid is met uitsluiting van andere onderwerpen behandeld een gratieverzoek ten behoeve van een in Frankrijk wegens spionnage ver oordeelden Nederlander. DRIE ENGEL S C HE PUIKBQQTEN VERLOREN In een vermetelen raid heeft Engeland' drie duik- booten verloren. De Britsche admirali teit deelt dienaangaande het volgende mede Engelsche kustbatterijen het geschut is van zwaar kaliber en gemonteerd op draaibare platforms. Zij icorden gedikt door aarden wallen en alle onderdeelev zijn gecamoufleerd. lie Engelsehe minister president, Neville Cham berlainin caricatuur. „De onderzeeërs „Seahorse", „Undine" en „Star fish" zijn niet naar hun bases teruggekeerd en hebben evenmin bericht gezonden. Deze drie schepen waren bij een bijzonder gewaagde onder neming betrokken en de admiraliteit vreest, dat zij ais verloren moeten worden beschouwd. De Duitsche radio heeft medegedeeld, dat een deel van de bemanningen van de „Undine" en de „Star fish" is gered." Ook van officieele Duitsche zijde wordt van dit Britsche verlies melding gemaakt. Het opperbevel noemt echter slechts twee duikbooten, die in de Duitsche Bocht zijn vernietigd. Nu eiken dag opnieuw de roode bombardements vliegtuigen boven de Finsche steden verschijnen, is besloten tot evacuatie van bepaalde plaatsen over te gaan. De plaatselijke autoriteiten zijn name lijk niet meer in staat voor de veilig heid der burgers te zorgen, die dikwijls dag en nacht in de schuilplaatsen door brengen, waar zij onvoldoende tegen de koude beschermd zijn. Gisteravond vroor 't weer 30 graden, zoodat de nood der bevolking steeds grooter wordt. Tot de ontruimde plaatsen behooren Hangö, Eke-nas, Abo, Karis," Riihi- maki. Deze plaatsen zijn het zwaarst door de Russische bombardementen getroffen, doch ook te Vaasa is de aangerichte schade zeer groot. De Russen hebben het verder vooral voorzien op het eiland Koivisto, waar zware Finsche scheepskanonnen op gesteld zijn, die den rechtervleugel van de Mannerheimlinie doeltreffend be schermen. Het eiland is zeker door duizend vliegtuigbommen en duizend zware granaten getroffen. Uit den sector Salla-Kuolajaervi wordt de aan komst van aanzienlijke Russische versterkingen ge meld. De Russen zouden hun front vooruit hebben geschoven in de richting van Komijaervi. In een rede, die de Engelsche minister-president vandaag in het Lagerhuis hield, besprak hij de hulp aan Finland Er zijn maatregelen getroffen voor het verleenen van exportvergunningen voor artikelen, waaraan de Finsche regeering behoefte heeft. Het zou niet in het openbaar belang zijn, bijzonderheden mede te deelen omtrent het oorlogsmaterieel, dat hierbij betrokken is, maar ik verzeker het Huis, dat de hoeveelheid aanzienlijk is. De talrijke Lagerhuisleden, die reeds vroeg plaat sen gereserveerd hadden om de dramatische ontknoo ping van het geval Hore Belisha bij te wonen, zijn teleurgesteld. Geen van beide partijen, Chamberlain noch Hore Belisha zelf, hebben eenig nieuw licht op het ontslag van den laatste geworpen. Chamberlain sprak daarentegen wél ,,over de nieuwe bezorgdheid, die er heerscht betreffende de Duitsche plannen ten aanzien van België en Neder land" en verklaarde: „De voorzorgsmaatregelen, die in beide landen genomen zijn, waren geen maatrege len van paniek, doch logische en verstandige voor zorgsmaatregelen. Beide regeeringen hebben her haaldelijk verklaard, dat zij vastbesloten zijn, bun grondgebied tegen elke daadwerkelijke agressie te verdedigen. In weerwil van hun duidelijk in 't oog springend belang bij het behoud van den vrede, vinden zij zichzelf geplaatst tegenover formidabele concentra ties van de militaire macht. Wij kunnen de kalmte en de moedige houding van de Belgische en Nederland sche regeeringen en volken niet anders dan bewon deren."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14