DEN HELPER 'S NACHTS IN DONKER Luchtaanval o/> Engeland. Een unieke foto van Duitsche Meeeerschmitts, in formatie over de Noordzee vliegend. De burgemeester heeft besloten, dat de openbare verlichting in de gemeente om twaalf uur 's nachts geheel gedoofd wordt en dat het verboden is daarna nog uitstralend licht in huizen of gebouwen te heb ben. Bezoekers van café's of andere lokalen van ge zellig verkeer dienen deze uiterlijk kwart vóór twaalf verlaten te hebben. Het is aan auto- of motorrijders van twaalf uur 's nachts af tot 's morgens zeven uur verboden te rijden anders dan met afgeschermde lichten en met grootere snelheid dan dertig kilometer per uur: ook wielrijders mogen tusschen genoemde tijdstippen alleen met afgeschermd licht rijden. Woensdag 17 Januari De bemanning van de getorpedeerde „Arends- kerk" is te Lissabon aangekomen. De „Poeloe Bras", van de Stoomvaart Maatr schappij Nederland, heeft haar overgenomen van de Italiaansche „Fedora" en was op weg naar de Portugeesclie hoofdstad. De kapitein van de Arendskerk verklaarde, dat de kapitein der duikboot het schip tot zinken had gebracht, omdat naar diens meening de lading als contrabande beschouwd moest worden, daar zij be stemd was voor Zuid-Afrika. Hij beschouwde de lading als contrabande niet wegens den aard van de goederen, maar alleen omdat zij bestemd was voor een vijandelijk land. Deze opvatting van den duikbootkapitein is beslist in strijd met de Duitsche contrabande bepalingen, die bepaalde groepen van goederen, welke bestemd zijn voor een vijandelijk land, als „neembaar goed" aanwijzen. mee houden dat het meer dan eens tegenover crises en momenten van spanning kan komen te staan. De taak van de regeering is, het noodige te doen, om op alle mogelijke eventualiteiten voorbereid te zijn." De spanning schijnt thans geheel te zijn verdwenen en Brussel is teruggekeerd tot het normale leven. Voorzorgsmaatregelen worden echter nog steeds ge nomen. De thuisverloven voor het Britsche leger in Frank rijk, die Zondag jl. tijdelijk werden geschorst, worden vanavond weer toegekend. Aan de Duitsche zijde van de Nederlandsch- Duitsche grens zijn de Duitsche militairen bezig de grens hermetisch af te sluiten met een draadversper ring, die zich langs de geheele lengte van de grens uitstrekt. De grenslijn wordt daarbij precies gevolgd; op sommige plaatsen zijn draden aangebracht, die onder electrischen stroom gezet kunnen worden. In ons land zijn bij het in staat van beleg ver klaarde gebied enkele deelen gevoegd in de buurt van Callantsoog, den Nieuwen Waterweg en Rozenburg. Men vestigt er de aandacht op, dat aan deze uitbrei ding geen bijzondere beteekenis gehecht dient te worden. In Finland zelf is de toestand niet geheel over zichtelijk, op den noordelijken oever van het Ladoga- meer schijnen de Russen weer een nederlaag te hebben geleden, terwijl bij Salla nog hevig wordt gevochten. De Finnen hebben echter te weinig reserve-krachten en bovendien slechts 150 vliegtuigen. Officieele Duitsche berichten over de opening van zeventig Duitsche scholen in en om Warschau, twintig in Krakau en het gelijknamige district wijzen er op. dat de opvatting der Duitsche regeering ge wijzigd is in den zin, dat het door Duitschland ver overde deel van Polen wellicht een protectoraat zal vormen in plaats van een semi-onafhankelijke staat, verbonden met het Duitsche rijk. DE SPANNING IN BELGIË VER- ^"AALS MIJNONTPLOFFING DWENEN, BRITSCHE VERLOVEN WEER VERLEEND Tijdens een bijeenkomst van de leden der rechter zijde van den Belgischen senaat, heeft de eerste minister. Pierlot, verklaard„België moet er rekening IN HUISDUINEN Opnieuw is vlak bij het dorp Huisduinen een mijn tot ontploffing gekomen, waardoor zoowel aan het badhotel en de villa's op den dijk als aan tallooze andere villa's en woningen groote schade is toege bracht. Het badhotel is onbewoonbaar geworden. De ontplofte mijn was van Nederlandsche afkomst en was door den storm naar de kust gedreven. In den dijk werd een gat van acht meter geslagen. Er waren geen slachtoffers te betreuren. De vroegere minister van buitenlandsche zaken in Zweden, Sandler, hield in het Zweedsche parlement een opzienbarende rede, waarin hij aan drong op militaire interventie ten behoeve van Fin land. Sandler is juist van een groote reis door Fin land teruggekeerd en sprak vol bitterheid over de schipbreuk der Scandinavische samenwerking. Donderdag 18 Januari Ook in Londen vond een geweldige ontploffing plaats, doch hier in een kruitfabriek. Men deelt van officieele zijde mede: Het ministerie van Bevoor rading betreurt ten zeerste, dat zich vanmorgen in één harer fabrieken, gelegen in het noorden van Londen, een explosie heeft voorgedaan. Vijf menschen werden gedood en een aantal arbeiders gekwetst, de meesten van hen werden echter slechts licht ge wond. Er wordt een onderzoek ingesteld naar liet ongeval. Hoewel officieel niets over de oorzaak gezegd is, vermoedt men, dat hier sprake is van sabotage. MILITAIREN OP DRK GEÏSOLEERD Ongeveer vijftig militairen, die met de laatste boot of over het ijs of den dijk op Urk zijn gekomen, hebben aanzegging gekregen, zich zoo spoedig moge lijk bij hun garnizoenen te melden, aangezien hun verloftijd reeds lang verstreken is. Vanmorgen is een detachement militaire politie, bestaande uit acht man, met een vliegtuig op lTrk aangekomen om het transport te begeleiden. De sneeuw ligt echter meters hoog op den dijk van Urk naar Lemmer en er is geen doorkomen aan. Het is dan ook de vraag of men voorloopig den tocht zal kunnen aanvaarden. Na het Nederlandsche schip de „Arendskerk" zijn opnieuw twee neutrale schepen getorpedeerd, n.l. het. Noorsche s.s. „Fagerheim" in de golf van Biscave en het s.s. „Enid" van dezelfde nationaliteit aan de noordoostkust van Engeland. Twee Britsche schepen liepen op mijnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15