Volgens den regeeringspersdienst zijn vanavond op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het noord oostelijk deel van ons land gevlogen. Zij zijn van den grond af beschoten. Daar enkele aanwijzingen de den vermoeden, dat het Britsche vliegtuigen waren, heeft men te Londen om opheldering gevraagd. De vreemde vliegtuigen zijn vanavond omstreeks half negen in Twente gehoord. Klaarblijkelijk betrof het wederom een vlucht voor het uitstrooien van pamfletten, want evenals bij vorige gelegenheden kwam een aantal dezer pamfletten op Nederlandsch grondgebied, o.a. in de omgeving van Enschede en Almelo terecht. De pamfletten vormen 'n krant van acht pagina's. De eerste pagina draagt tot titel: „Luftpost-Ausgabe no. 1, eerste jaargang van de „Wölkiger Beobachter". Vrijdag 19 Januari De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, is vanavond naar Timisoara ver trokken, in de omgeving waarvan hij een ontmoe ting zal hebben met zijn Joegoslavischen collega Markowitsj. Aan deze bespreking, die twee weken voor de bijeenkomst van de Balkanconferentie plaats vindt, wordt te Boekarest bijzondere aandacht geschonken, want zij houdt verband met het plan, binnen het kader van de Balkanconferentie, zij het dan ook niet officieel, bepaalde vraagstukken op te lossen be treffende het Hongaarsch-Roemeensche probleem, dat door de besprekingen van Ciano en Csaky te Venetië in een nieuw stadium is getreden. Voorts houdt de ontmoeting tusschen Gafencu en Marko witsj verband met het Roemeensch-Bulgaarsche vraagstuk, dat eveneens om een oplossing vraagt. REDE VAN GOEBBELS Minister Goebbels richtte zich hedenavond te Posen tot vijfduizend Duitschers, die uit de Oostzee gebieden naar Duitscbland zijn teruggekeerd. Hij zei o.a.De huidige oorlog is in werkelijkheid een strijd tusschen de over-verouderde plutocratie en het nieuwe nationaal-socialistische Duitschland. Die onvruchtbare plutocratie was tot het besef gekomen, dat zij tegen een staat van tachtig miUioen menschen in het hart van Europa op den duur niet stand kon houden. Niet het Engelsehe volk en ook niet het Fransche volk zijn de rijkste volken der aarde. Over hen heer- schen een paar honderd plutocraten, die ongetwijfeld In de Duitsche vliegtuig fabrieken wordt met evenveel energie aan den aanbouw van nieuwe toestellen gear beid ah in de Fransche en Engelsehe. Een Hikje in de montage-hall der Biicker- fabrieken te Eangsdorj bij Berlijn. Minister van de propaganda, dr. Josef Goebbels, hield 'n rede in Posen. KERK" GETORPEDEERD WERD. Van Duitsche zijde geeft men vier redenen op, waarom de „Arendskerk" getorpedeerd werd: Ten eerste had de „Arendskerk", zooals de Duitsche onderzeebootcom mandant constateerde, contrabande aan boord, hetwelk op zichzelf reeds een voldoende reden tot torpedeering was. Ten tweede ondernam de „Arends kerk" een poging tot ontvluchten, toen het schip werd aangehouden, ten einde het aan een controle te onderwerpen. Ten derde heeft de „Arendskerk", in strijd met de genoemde regelen, radio signalen uitgezonden, waardoor de veilig heid van den Duitschen onderzeeër in gevaar werd gebracht. De gezant der Vereenigde Staten bij het Nederland- sche hof, de heer George de rijkste menschen der wereld zijn. Zij hielden het grootste deel der aarde onder hun controle. Zij plun derden alle volken, die zij onder hun heerschappij konden brengen, zonder te letten op het welzijn der natie. Het spreekt vanzelf, dat zij ter camouflage van dit alles moraalspreuken in den mond namen. Op het oogenblik houdt men zich te Londen en Parijs bezig met het oplossen van politieke raad seltjes. De prijsvraag, die in de bladen van de wes- tersche plutocratieën steeds weer met veel ijver en met steeds grootere fantasie wordt uitgedacht is deze „Wat zal Hitier doen!" Zoo zeide men te Londen en Parijs, dat Hitier, omdat hij geen uitweg meer wist, via de neutrale staten of via het Vaticaan of via Rome of Washing ton de vredesmogelijkheden polste. Een paar dagen later echter werd weer gezegd, dat Hitier definitief tot een offensief had besloten en dat eiken dag en elk uur zijn verpletterende slag verwacht kan worden. Doch er bestaat vaor cfe Duitsche regeering gee nerlei aanleiding op deze hysterische alarm- berichten in te gaan. Het Duitsche volk ziet hierin slechts de angstneurose van de wereld- parasieten. Het is ook niet de taak var. de Duitsche regeering op elk alarmbericht, waarmede Londen of Parijs de wereld zenuwachtiger tracht te maken, te reageeren. WAAROM DE „AREMPS- 20 Januari Ten vierde heeft men zelfs van Nederlandsche zijde toegegeven, dat het schip als reisdoel had een Zuid-Afrikaansche haven, dat wil zeggen een haven van een der oorlogvoerende mogenheden. Vooral de beschuldiging, dat het schip pogingen tot ontvluchting zou hebben gedaan en radioseinen zou hebben uitgegeven, heeft in ons land groote verbazing gewekt. Men wacht echter nog de voor den consul- generaal door den gezag voerder afgelegde scheeps- verklaring af. De regeering van Uruguay heeft een nota aan de Duitsche regeering gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat het wrak van de „Graf Spee" niet langer in de monding van de Rio Plata kan blijven liggen, daar het veel last voor de scheepvaart oplevert. In- dienDuitschlandgeenmaat - regelen neemt om, voor zes tien dagen zijn verloopen, het wrak te verwijderen, zal de regeering van Uru guay daarvoor zelf zorgen. Dr. Walter Meerhoff, een dokter van Duitsche afkomst, die na den zeeslag tus schen de „Admiraal Graf Spee" en Britsche oorlogs schepen verklaard had, dat veertien gewonde matro zen van de „Graf Spee" verschijnselen van gasvergif tiging vertoonden, is door de regeering van Uruguay uit zijn functie in een rijkskliniek ontslagen. Het be sluit is onderteekend door den president van Uru guay en den minister van Gezondheid. Een officieele Urugeesche commissie van onderzoek, samengesteld uit negen doktoren, heeft kort geleden geconcludeerd, dat er geen sporen van gas waren te constateeren. De strijd bij Salla is nog steeds onbeslist, want bij Kemijarvi, op dertig km. ten westen van Salla, zijn vandaag weer hardnekkige gevechten geleverd, die den geheelen dag aanhielden. Wel is waar is de Sovjet- Russische aanval bij Kemijarvi (ongeveer in het mid den van Finland) mislukt en zijn de Russen, die deze plaats ernstig bedreigden, bij de tegenaanvallen der Finnen over een afstand van tal van kilometers terug gedreven, doch van een beslissing in den strijd kan men nog niet spreken. Het origineele manuscript van de eerste Zweedsche film, waarin Greta Garbo, toen zij nog heel jong en onbekend was, optrad, zal publiek geveild wor den ten bate van Finland. Het Japansche minis terie van oorlog heeft in 120.000 exemplaren een geschrift verspreid, dat den titel draagt„De legers van Japan en van de buitenlandsche mo gendheden". Wat de Sovjet-Unie be treft, wordtin het pam flet gezegd, dat dit land zijn traditioneele politiek van expansie naar het oosten voortzet en een uitdagende houding aan neemt, door troepen in de grensdistricten te con- ceiitreeren. Zaterdag

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16