POLO CMC 17 Aflossing van de frontlinie. Een afdeeling soldaten, die juist de eerste linies heeft verlaten, trekt door een Franseh dorp. A. Gordon, heeft vandaag een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin, dat 20 minuten heeft geduurd. Vandaag is tevens de tekst van het antwoord van den paus op de Kerstboodschap van Roosevelt gepu bliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: De gedenkwaardige boodschap, die gij mij hebt doen toekomen aan den vooravond van Kerstmis, heeft op de smarten, op de beklemmende zorgen en op het verdriet der in den maalstroom van den oorlog meegesleepte volken een straal van hoop, troost en vertrouwen doen vallen, die u de spontane erkente lijkheid van alle weidenkenden heeft ingebracht. Een karakteristieke trek van deze boodschap heeft zeer bijzonder onze aandacht getrokken, te weten het nauwe geestelijke contact er van met de gedachten, gevoelens, verwachtingen en verlangens der massa's, dat wil zeggen met die lagen van de bevolking, waar op het meest, en in tot dusver ongekende mate, de last van smarten en opofferingen der huidige zoo ver ontrustende en stormachtige ure weegt. Het gebaar is anderzijds een voorbeeldige daad van hartelijke broederschap en solidariteit tus- schen de Nieuwe en de Oude Wereld in de ver dediging tegen den ijswind der agressieve en des- structieve atheïstische en anti-christelijke ten denties, die dreigen de bronnen te doen opdrogen, waaruit de beschaving is voortgekomen en ge groeid. dat uw regeering er voor zal zorgen, dat onze verbintenis geen leege uitdruk king blijft van aca demische formeele sympathie. Churchill besprak de houding der neu tralen De neutralen daar entegen zijn ter zee en te land slacht offers van Hitier. Kijkt naar de klei ne, oude, histori sche staten in het noorden. Of kijkt naar de beangste volken van den Balkan, of het Donaubekken,waar de vastbesloten Turken achter hen staan. Ieder van hen vraagt zich af, wie het volgende slachtoffer zal zijn. Een Duitsche majoor maakt een noodlanding in België met plannen voor een inval in een land, welks neutraliteit Duitschland nog onlangs gezworen had te zullen eerbiedigen. In Roemenië vreest men voor een verdeeling tusschen Moskou en Berlijn. De Zwitsers bewapenen en bezetten hun bergpassen. De Nederlanders, wier diensten aan de Europeesche vrijheid men zich nog zal herinneren, als Hitier zal zijn verdwenen, staan langs hun dijken, zooals zij ook vroeger tegen de tirannen post gevat hebben. Geheel Scandinavië heeft zorgen over de nationaal-socialietische en bolsjewistische bedreigingen. Doch Finland toont schitterend wat vrij' mannen kunnen doen. Zij hebben de onmacht van het roode leger en de roode luchtmacht bewezen, vele illusies over Sovjet Rusland zijn vernietigd. Wij kunnen niet zeggen, wat het lot van Finland zal zijn. Wij kunnen ons echter niets droe vigere voorstellen dan dat dit prachtige noordsche ras tot slavernij gebracht zou worden door het brute geweld en de overmacht. Winston Churchill, de Brit- sche minister van Marine. VANDAAG WEER VERLOVEN TOEGESTAAN IX BELGIË Aan vrijwel alle troepen in België zijn vandaag weer extra-verloven toegestaan. Op het ministerie van defensie worden thans maatregelen overwogen soldaten te mobiliseeren, die in het economisch leven een belangrijke rol spelen. Dit alles wijst er op, dat de gedeeltelijke ontspanning blijft voortduren. Door sommigen wordt er nochtans op gewezen, dat reser visten uit de faze E, de laatste faze om de mobilisatie algemeen te maken, worden opgeroepen. Men wijst in ons land op een merkwaardige be richtgeving over Nederland in de Duitsche pers. In groote koppen wordt gewag gemaakt van „Nachtelijke vluchten van den vijand over Hollands grenzen", terwijl nadere berichten of artikelen hierover ont breken. Men vraagt zich in ons land af, wat dit te beteekenen heeft, in aanmerking nemend, dat over de torpedeering van de „Arendskerk" of de „Slie- drecht" en over het verschijnen van Duitsche vlieg tuigen boven ons land niet gerept werd. REDE VAX HALIFAX EX CHURCHILL Halifax en Churchill hielden vandaag ieder een rede, waarvan wij eenige passages citeeren. Halifax zei o.a. Het is niet in het openbaar belang mede te deelen, welke maatregelen de regeering genomen heeft om haar verplichting van hulpverleening aan Fin land na te komen. Maar gij kunt er op rekenen, Wat zou er gebeuren, indien alle neutralen, die ik genoemd heb, overeenkomstig het Volken bondspact hun plicht deden en met de Britsche en Fransche rijken optrokken tegen de agressie? Op het oogenblik buigen zij nederig voor de Duit sche dreigementen. Allen hopen, dat de storm voorbij zal gaan, als zij aan de beurt zijn. Doch de storm zal niet voorbijgaan. Hij zal zich naar het zuiden en naar liet noorden uitbreiden en niet spoedig ophouden, tenzij door ge meenschappelijke actie. Indien Engeland en Frankrijk een eerloozen vrede moeten sluiten, zal er niets overblijven van de kleinere Europeesche staten, met hun scheeovaart en hun bezittingen, zij zullen verdeeld worden door het nationaal-socialisme en bolsjewisme. BIJZONDERHEDEN OMTRENT HEINKEL- TOESTEL Het is, bij onderzoek van een in den herfst 1939 in Schotland neer geschoten Heinkel 3-K-bommen werper gebleken, dat vele Duitsche vliegtuigen tegenwoordig geen car burator meer bezittende brandstof wordt direct in de cylinders gespoten. Het uitscha kelen van den carburator levert groote voordeelen op. omdat hij vaak aanleiding geeft tot storingen, vooral bij bevriezen, waardoor dikwijls bij vluchten in Poolgebieden motordefecten onstaan. Tot nu toe zijn tachtigduizend volks-Duitschers uit Oost-Polen over de Duitsch-Russische grens gevoerd. Van hen zijn vijfendertigduizend naar -het oude Duitsche rijksgebied gebracht, waar zij in goed inge richte kampen hun overplaatsing naar de Duitsche Oostgouwen afwachten. Tijdens deze volksver huizing kwamen slechts vijfendertig sterfgeval len voor, terwijl zesenzestig kinderen ter wereld kwamen. Het fortuin van den industrieel Fritz Thyssen, dat onlangs door den Duitschen staat is gefisceerd, be droeg tweehonderdtwintig millioen mark. Men neemt aan, dat de Tlivssen-Werke een rijksconcern zullen worden. De minister-president van Noorwegen heeft heden in het Storting verklaard, dat Noorwegen niet voor nemens is zijn neutraliteit prijs te geven. De veront waardiging over den Russischen inval in Finland was algemeen, doch dit gevoel voor rechtvaardigheid behoefde geen inmenging te beteekenen. De premier besloot met den wensch, dat men er spoedig in zal slagen, een vrede te verkrijgen, die zoo gunstig mogelijk zou zijn. Geheel Zuid-Finland is vandaag hevig gebombar deerd. Het weer is voor de vliegeniers vrij gunstig, zoodat men verwacht, dat deze aanvallen ook de volgende dagen zullen voortduren. Zontlag 21 Januari De Finsche luchtmacht is na de Russische aanvallen op de Zuid- Finsche steden tot een tegenaanval overgegaan. Volgens de officieele Finsehe berichten zijn vandaag een aantal Sovjet-Russische luchtbases in Estland gebombardeerd. Boven dien zouden de Russische ver dedigingswerken van Kroonstad be stookt zijn. Naar het Finsche leger- bericht meedeelt zijn elf Russische bommenwerpers neergeschoten. De Britsche torpedojager „Gren- ville" is door een mijn of een torpedo in de Noordzee tot zinken gebracht. Honderdachttien officieren en man schappen zijn gered, van acht man is bekend dat ze gedood zijn, 73 worden vermist; men moet aannemen, dat ze zijn omgekomen. WEER PERIODIEK VERLOF IX NEDERLAND De regeering acht den toestand thans zoo aan genomen, dat daarin geen onverwachte veranderin gen ten ongunste ontstaan - dat met ingang van Woensdag 24 Januari (vertrek Dinsdag 23 Januari na den dienst) opnieuw periodieke verloven verleend kunnen worden. Deze datum kon niet vroeger worden gesteld om verkeerstechnische redenen. Een torpedo, op het oogenblik dat deze van de ..Wake ful". een Britsehen torpedojager wordt gelanceerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17