B LONDONA RUNETTA VECHTENDE VISSCHE5 Een nationale sport in S ia m Mijn man is heiaas niet thuis! 18 VOOR ÖIONO HAAR Sommige vrouwen denken aan alles! Ik zal hem echter mede- deelen, wat U gezegd heeft: Dr. Schieffer's Stofwisseling- zout bij verstopping, overtollig vet, rheumatiek, onzuivere huid,aambeien metsuccesge- bruikt door U en Uw vrienden. Ook voor grondige darm en bloedzuivering geen beter middel dan: Dr. Schieffer's Stofwisselingzout Per flacon fl.1.05 Dubbel-flaconfl.1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Op het bal verschenen dames in de kostbaarste avondtoiletten. Rita was heel eenvoudig gekleed en toch was zij aantrekkelijker dan de anderen. Geen wonder! Niemand had zulk zacht glanzend haar als Rita, dat zij geregeld verzorgde met Brunetta, het moderne haarwasmiddel. Blondona en Brunetta zijn geheel alkali-vrij. Blondona, dat Kamilloflor bevat, geeft donker gewor den blond haar een mooie, lichte tint en Brunetta verleent door het preparaat Hequil donker haar een diepe glans. A Is een rijke, Siameesche sportman een vissehengevecht gaat bijwo nen, bestaat er voor zijn echtgenoot* voldoende aanleiding om zicli bij voor baat ongerust te maken. De vrouw van een Amerikaansehen boksenthou- siast brengt menigen avond iri een zaamheid door, omdat haar man zich in zijn vrijen tijd meestal in of nabij den ring bevindtmaar in Siam loopt de vrouw van een visschengevecht- liefhebber zelfs kans haar echtge noot straatarm te zien terugkeeren Niet alleen worden bij het wedden for tuinen verloren en gewonnen, maar de Siameezen zien er in hun verblind enthousiasme zelfs niet tegen op hun huis met meubilair als inzet te wagen. En de oorzaak van dit alles is de on gebreidelde strijdlust van een kleinen visch met de afmetingen van een stekel baarsje, die in de wetenschappelijke wereld bekend staat als ..Betta Splen- dens". Het diertje is nauwelijks vier centimeter lang, doch zoodra het tot een schermutseling komt, blijkt de kleine vechtersbaas „geladen met dyna miet". Deze Siameesche vissehen worden óók buiten Achter-Indië geteeld, doch niet om hun vechtlust te exploiteeren, doch hoofdzakelijk om hun prachtige kleuren, blauw, groen en rood, of om de regenboogcombinaties van deze tin ten. Eigenaardig is echter, dat. wan neer de visch - het gaat om de man netjessoort zich alleen en in rust bevindt, de kleuren meestal dof zijn. Zoodra hij echter wordt geprikkeld door de onwelkome aanwezigheid van een soortgenoot begint hij te schitteren mei een metaalachtigen glans. Hun bewegingen zijn doorgaans blik semsnel. Zoodra de tegenstanders elkaar in het oog krijgen, steken ze hun vinnen op en schieten op elkaar af. De rijke Siameezen. die zich hoofdzakelijk voor dezen strijd interesseeren en zelfs de vissehen ophitsen, zitten vlak hij een grooten, glazen bak. om geen onderdeel van het gevecht te missen. Ingespannen volgen ze iedere beweging van de ge vinde tegenstanders. Sommige details in den strijd eischer, het oog van den „vakman" om ze te kunnen waarnemen. Maar de strijders in hun kleine „arena" toonen, ondanks hun woestheid en snelheid, het grillige temperament van iederen circusartist. Het water moet bijvoorbeeld een be paalde tempera tuur hebben, anders steken ze geen vin uit. Onlangs wilden de leden van een Amerikaansch visch- college, „de Haak, Lijn en Dobber club", de inwijding van een nieuw clubgebouw opluisteren met een origi neel Betta-Splendens-vischduel. Maar de vissehen kwamen niet los. Dit was echter geen gevolg van lafheid. Men stelde vast, dat de temperatuur niet hoog genoeg was; de club kon dus niet eerder van het gevecht genieten dan nadat er binnen de muren van het ge bouw een waarlijk tropisch klimaat heerschte. In de streek, waar de Betta-visch wordt gevangen, is het water warm genoeg om den strijdlust te kunnen prikkelen. Zoodra het water afkoelt, bekoelt ook de woede; zeer lage tem peraturen zijn natuurlijk fataal. De jonge vischjes begeven zich reeds vroeg op het oorlogspad. Zoodra ze in staat zijn een rugvin te schudden, treden ze in de „vinstappen" van hun in den strijd geharde vaders. Een goede Sia- meesche vechtvisch moet uiterst vlug zijn in het vin-werk, maar de woeste aanval vormt natuurlijk de hoofdzaak. Tijdens het gevecht is het gebruik van tanden toegestaan en wanneer een Siameesche vecht visch boos is, dan ontbloot hij zijn ge bit als 'n woedende leeuw. Soms zou men verwachten, dat hij gaat grom men. In Siam is een openhaar gevecht vöor den visch een kans, die hem slechts zelden in zijn leven wordt geboden. Hij. die verliest, wordt voor goed uitgesloten van alle verdere gevecli - ten en kan zich slechts nuttig maken door het opvoeden en oefenen van jonge vissehen tot toekomstige strijders. De onderlinge haat tusschen de Betta- visschen is niets anders dan een hevige jaloezie, die door dezen vechtlust tot uiting komt. De mannetjes vechten alleen tegen hun geslachtsgenooten en niet tegen de wijfjes, om de eenvoudige reden, dat de wijfjes zich niet verdedi gen. En in het bestrijden van een weer loos wezen zit geen aantrekkelijkheid. Het eigenlijke doel van den strijd, die bestaat uit de vernietiging van den mannelijken medeminnaar, wordt echter door toedoen der Siameesche organi satoren niet bereikt. De winnende visch in een georganiseerd duel verliest feite lijk altijd, want de verliezer krijgt auto matisch de vrouwelijke collega toege wezen, terwijl de krijgsman zich voor nieuwe gevechten moet gereedhouden. Natuurlijk ontneemt men den grootsten vechtjasseri niet, alle gelegenheid om zich voort te planten, want de Sia meesche vechtvisschen worden met zorg gekweekt en bezitten zelfs een stamboom, die terugwijst op de ver diensten van hun strijdlustige voor vaders. De mannetjes zijn zoo verblind in hun ouderlingen haat, dat ze moeten wor den gescheiden, zoodra men het ver schil tusschen hen en de wijfjes kan vaststellen. Maar zelfs vanuit de ver schillende bakken staren ze elkaar nog woedend aan; voedsel beteekent voor hen minder dan een „knokpartij" met een soortgenoot. Het is zelfs zoo sterk, dat ze al razend worden, als hun een spiegel wordt voor gehouden, want ze weten onmiddellijk of ze een mannetje voor zich hebben. Hoogstwaarschijnlijk koesteren ze een weinig waardeerende meening over hun eigen spiegelbeeld en maken ze onvriendelijke opmerkingen over het domme gezicht van den visch in den spiegel. Dat de buitensporige vechtlust van de Betta-visch tot overmatige gokkerij leidt tusschen de Siameezen staat vast. Menigeen heeft alles, wat hij bezat, bij dergelijke wedstrijden verloren. Maar den een z'n dood is den ander z'n brood, luidt het- spreekwoord en dit geldt ook hier. De koning van Siam is de eenige, die een vergunning tot het hou den van dergelijke gevechten kan af geven en de financieele baten, die Mer uit voor den vorst Voortvloeien, zijn aanzienlijk. Bij het leger wordt den heelen dag gerookt. Dat houdt den goe den geest erin. Dat voortdurende rooken prikkelt echter de slijmvliezen en daar kan een hardnekkige bronchitis uit voortkomen. Gelukkig zijn er nog vrouwen, die aan alles denken en bij elk pakketje een groote doos Wybertjes mee sturen. Wybert-tabletten zijn het beste middel tegen hoest, verkoudheid en prikkeling in de keel. Alleen i doozen a i origineele blauwe 25, 35 en 60 cent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 18