TWEE HUISMIDDELTJES GENEESMIDDELEN EN GENEESWIJZEN DIE GEMAKKELIJK ZELF TE BEREIDEN ZIJN De receptiezaal ten huize van den prefect was tjokvolheel de uitgaande wereld van Parijs was vertegenwoor digd: dames van de hooge aristocratie, officieren in scharlaken uniform, groot,- industrieelen en magistraten in rok en witte das. Alexander van Heusden maakte zijn opwachting bij de vrouw- des huizes en wilde ook voor baron Haussmann een buiging maken, toen deze met uitgestoken hand op hem toe kwam. Beste Van Heusden." riep hij glim lachend, „u moet me helpen." „Ik, baron?" „Ja! Wat 'n geluk, dat u gekomen bent! Zou ik u heel vriendelijk mogen verzoeken, even mee te gaan naar mijn werkkamer?" Alexander volgde hem. „Van Heusden," zei Haussmann, toen de deur van de werkkamer achter hen was dicht gedrukt, „ik weet, dat u aan de Parijsohe universiteit internatio naal recht studeert. „Studeerde," wilde Alexander ver beteren, doch bedacht zich. „Bovendien weet ik. dat u een stuk of wat talen spreekt „Slechts vijf," merkte Alexander be scheiden op. „Mijn moedertaal, Pranseh. Duitseh, Engelsch en Italiaansch. En dan nog een beetje Latijn, dat we op school leerden „Ik bewonder u," glimlachte Hauss mann. „Engelseh, dat is me op het oogenblik voldoende. Ik heb mijn parti culieren secretaris moeten ontslaan 0111 redenen. h'm. .h'm. daarover zullen we. liever niet praten. Vandaag ontving ik uit Egypte een brief, een zeer vertrouwelijk schrijven, in het Engelsch. Ofschoon ik den inhoud ka.11 vermoeden, zou ik toch ook graag de bijzonderheden kennen. Ik kan moeilijk de hulp inroepen van een gewonen tolk, want, zooals gezegdde zaak is zeer vertrouwelijk. Mijnheer van Heusden, ik ken u als een discreet man, dus. „Met genoegen, baron. Waar is de brief?" Alexander vertaalde het bericht; een kort rapport betreffende de staats rechtelijke positie van het geprojecteerde Suez-kanaal. Hij deed nog meer: hij wees op een fout in de beschouwing en stelde daar tegen over zijn eigen juri disch oordeel. Baron Haussmann luisterde. Zijn houding bleef onveranderd. Slechts de conventioneele glimlach verdween van zijn lippen. Hij was nu niet meer de vriendelijke gastheer: hij was nog slechts zakenman, die koel en zakelijk rede neerde. Hij stelde enkele vragen, die even koel en precies beantwoord werden. Toen Alexander van Heusden dien avond huiswaarts keerde, was hij par ticulier secretaris van baron Hauss mann. Sindsdien was zijn positie geleidelijk, zonder schokken, verbeterd. Zijn juri dische kennis en het feit, dat hij vijf talen sprak, kwamen nu uitmuntend van pas. Als buitenlander had hij nooit officieel ambtenaar van den prefect van de Seine kunnen worden: als secretaris van baron Haussmann echter speelde hij een particuliere rol. Maar juist deze par ticuliere rol, gespeeld op den achter grond, verschafte een invloed die hem aanvankelijk verbaasde en verontrustte, doch weldra zijn zelfbewustzijn deed stijgen. In zijn tegenwoordige functie wist hij niet slechts het particulier ver trouwen te winnen van baron Hauss mann. doch ook dat van den prefect van ile Seine, van den „onder-keizer van Parijs". Hij en niémand anders was vol komen op de hoogte van de dagelijksehe conferenties tusschen Haussmann en keizer Napoleon; conferenties, waarbij de keizer meestal de rol van aandach- tigen toehoorder speelde en Haussmann het woord voerde. Beter dan de minis ters, die vandaag kwamen en morgen vertrokken, was Alexander van Heusden ingelicht omtrent de keizerlijke plannen. Baron Haussmann had geen enkele reden om z'n keus te betreuren: de par ticuliere secretaris werkte stipt, correct, betrouwbaar en. zwijgend. Er was een kamerlid, dat met „mon sieur" van Heusden een gesprek aan knoopte over de politiek, waarbij voor namelijk het kamerlid sprak en Van Heusden beleefd luisterde. Na een uur voorzichtig polsen, stelde het kamerlid eindelijk de vraag; de belangrijke vraag, die reeds dagenlang parlement en pers in spanning hield. En Alexander van Heusden, die volkomen op de hoogte was, antwoordde met een bevroren glimlachje: „Spijt me ontzettend, mon sieur: daarover kan ik u niet inlichten." Een fabrikant uit Lvon, die iets naders wilde weten omtrent een gepro jecteerde arbeidswet, probeerde het op een andere manier: hij haalde, schijn baar achteloos, zijn chequeboekje te voorschijn. Alexander van Heusden zag het chequeboekje niet; hij bleef pal naar de deur kijken. De fabrikant be greep, stak het boekje bij zich en ging heen. Ook werd de particuliere secretaris van baron Haussmann menigmaal geïn viteerd op een diner of bal. De gast vrouw was allercharmantst en vroeg met een betooverend glimlachje: „Niet waar, monsieur van Heusden, baron Haussmann was toch vanmorgen op de Tnileriën?" En het fluisterend ant woord op deze vraag luidde: „Madame Ia comtesse. uw oogen zijn adorabel.. u danst verrukkelijk." En de goed dansende, gravin met de aanbiddelijke oogen was te verstandig om verder te vragen Alexander van Heusden werd de elegante „grijze eminente" van den onder-keizer van Parijs. Met September kwam de crisis van de Compagnie Ilniverselle du Canal Maritime de Suez. Baron Haussmann. die het grootste deel van zijn vermogen in aandeelen van liet Suez-kanaal had belegd, stuurde den particulieren secre taris naar Londen om voorzichtig in lichtingen in te winnen. Hij wist: de jonge Van Heusden is discreet en be trouwbaar. De crisis kwam: Hauss mann redde niet alleen zijn vermogen, doch maakte zelfs nog winst. Alexander van Heusden werd in twee dagen een rijk man. doch behan delde het goud gelijk hij zich had voor genomen: als een slaaf. Hij dronk zelfs niet een extra glas wijn. Één was er, die wél onmiddellijk pleizier van dat goud had: Hendrik Carseboom. Terwijl de meester balans opmaakte van financiën en leven, zat de huis knecht, in een stil kamertje op de boven ste verdieping van het huis aan de Quai des Célèstines en herlas voor de zoo- veelste maal een brief. De letters leken eer neergesmakt door de handen van een polderkerel dan geschreven met de fijne punt van een pen. De grammatica liet alles te wenschen over en de stijl was miserabel. Doch de inhoud was kort en bondig en sprak tot het hart, „Beminde Hendrik, „hiermede neem ik de pen op om u te laten weten als dat hier alles gezond is en hopen wij ook van u spoedig het zelfde te vernemen want liet is al lang geleden dat ik van u taal of teeken heb ontvangen en ik ben hard hang dat u mij al lang vergeten hebt en als dat zoo Vervolg op bladz. 26 Een beproefd receptje iegen rbeumatiek en spierpijnen. Om vlug van Uw spierpijnen, stijfheid, spit of lendenpijn verlost te zijn is er geen beter middel dan deze zelf te maken rheumatiek-olie. U haalt daar voor bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn of, indien niet ver krijgbaar, 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheumagic-Olie (geconcen treerd). Een 15 grams fleschje Rheu magic-Olie (geconcentreerd) kost slecht» 65 cent, dus met de terpentijn of brandspiritus bent u voor ongeveer drie kwartjes klaar. De twee bestand - deelen in een schoone flescli goed door elkaar schudden en Uw rheumatiek- olie is gereed. U hoeft de pijnlijke plaatsen slechts even met deze rheu matiek-olie te betten (niet wrijven of masseeren) en de pijn verdwijnt onmid dellijk. Haal vandaag nog de Rheu magic-Olie (geconcentreerd) en de terpentijn of brandspiritus in huis. Het zal U uitstekend voldoen. Een handig middeltje om verkoudheid en hoesi fe bestrijden. In de wintermaanden is het ook altijd prettig om een goede hoestsiroop bij de hand te hebben. Het receptje, dat wij hier laten volgen, is bovendien ge makkelijk door Uzelf klaar te maken. U kookt een kwart liter water en voegt daarbij een lepel suiker en den inhoud van een 30 grams-fleschje Yervus (dubbel geconcentreerd) dat U bij Uw apotheker of drogist tegen den vast- gestelden prijs van 75 cent kunt ver krijgen. Alles goed door elkaar roeren en U heeft een kwart liter uitstekende hoestsiroop. In gevallen van heesch- heid, angina, verkoudheid doet zij wonderen en door haar heerlijken smaak wordt zij zelfs door de lastigste kinderen graag ingenomen. SUIKER 11 un1. vandaar/ nog een SO yrams- flesehje Vermis dubbel geconcentreerd) in huis en schrijf deze receptjes over om :e niet te vergeten. DOSIS. Vermis hoestsiroop Voor volwassenen: een eetlepel. Kinderen v8-12 jeen dessertlepel Kinderen v. 3-8 jaar: een theelepel. Telkens voor de 3 maaltijden en voor het naar bed gaan. Annonces betreffende worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn "van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commis sie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waarvan het Secretariaat is gevestigd: SEGBROEKLAAN 33 - 's-GRAVENHAGE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 23