MIDDELBURGS GARNIZOEN De S.D.O.A. 11 11 Klaarmaken voor kamer- en kleedinginspectie. 6.30reveille, wassehen, wolletjes opmaken op de slaapzalen der S.D.O.A. Wel weinig hebben de Middelburgsche vroede vaderen van 1601 gedacht, dat eens een vierhonderd levenslustige jongelui het iederen Middelburger bekende gebouw aan de Korte Noordstraat bevolken zouden zij lieten het stichten als oudemannenhuis! En als zoodanig heeft het dan ook bijna twee eeuwen lang dienst gedaan. En vermoedelijk pas in 1814 werd het bestemd voor de huisvesting van een deel van het Middelburgsche infanterie-garnizoen. Maar uiteraard pasten bij die nieuwe bestemming zoomin het extérienr als het inwen dige van het voormalige oudemannenhuis en de gevelsteen bewaart dan ook de herinnering aan een grondige verbouwing, waarbij het gebouw inwendig geheel gewijzigd werd en boven dien van een nieuwen gevel voorzien. Dat was in 1849. En rondom het jaar 1900 werd achter het bestaande nog een Hier zetelt de staj van ile S.D.O.A. zekert men u, dat dit een der mooiste militaire onderwijs-inrichtingen in den lande geworden is en het oude gebouw werd uitsluitend voor de kazerneering bestemd. En dus opnieuw gewijzigd en nog met een vleugel aan de Koningstraat uitge breid. Op 1 Januari 1939 kwam de reorganisatie van de S.D.O.A. tot stand, die tot nu toe gehandhaafd is en er als volgt uitziet: Het commando over de school wordt gevoerd door een hoofdofficier van de militaire administratie. Onder direct bevel van den commandant staat de korpsadministrateur en het personeel van den staf, waartoe tevens het onderwijzend personeel hehoort. De school bestaat verder uit twee compagnieën, ieder ongeveer tweehonderd leerlingen sterk. Elke compagnie wordt gecommandeerd door een kapitein van de militaire administratie, terwijl hierbij tevens twee luitenants der infanterie zijn ingedeeld, in 't bijzonder belast met de militaire vorming der leerlingen. Het administratief beheer van elke compagnie berust bij den sergeant-majoor-administrateur en den sergeant-fourier, terwijl voor den practischen dienst per compagnie vier onderofficieren instructeur zijn ingedeeld. De opleiding, waarop in een volgend artikel uit voerig wordt teruggekomen, is tweeledig. Uiteraard bestaat de hoofdschotel uit administratief onderwijs, maar zeer zeker wordt ook aan de practisclie militaire opleiding voldoende zorg besteed. De eerste maand van de opleiding, welke thans zeven maanden duurt, wordt in haar geheel aan de militaire vorming besteed. De volgende zes maanden wordt één (tegenwoordig nieuw gebouw opgericht, door een binnenplaats van het oude ge scheiden, om elders in de stad gelegerde onderdeelen van het garnizoen te herbergen. Geen Middelburger, die zich niet herinnert, welk een ontstel tenis het in 1933 teweeg bracht, dat zijn regiment, toenmaals het 14de infanterie, werd overge bracht naar Bergen op Zoom, en hoe hemel en aarde bewogen werden om voor Middelburg toch een garnizoen te behouden. En daar kwam de oplossing: de School voor Dienstplichtige Onderoffi cieren Administrateur werd pp 1 April naar Middelburg ver plaatst en in de oqde kazerne ondergebracht, met enthousiasme door de burgerij begroet. Opnieuw moest het oude ge bouw gewijzigd worden om aan zijn nieuwe doel te beantwoorden. Maar zoo snel groeide na dien tijd het aantal leerlingen (van honderd vijf tig per cursus in 1933 tot ca. vierhonderd in den huidi- gen tijd) dat in 1939 in de on middellijke nabijheid van het oude een nieuw gebouw werd in gebruik genomen, waarin de eigenlijke onderwijsgelegenheid werd onder gebracht, - en met trots ver- Bezoek van den dokter op de kwartierziekenzaal. Bij het S.D.O.A. strijkje in de nieuwgebouwde eantine.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 24