be groote dag: met verlof I Bij de koks in de keuken. in het mobilisatietijdperk twee) middag per week besteed om de militaire kennis, in de eerste maand opgedaan, bij te houden en uit te breiden. Dit geschiedt hoofdzakelijk door schietoefeningen, marschoefeningen, exercitiën, oefeningen in het gebruik van de stafkaart, gasmaskeroefeningen en velddienstoefeningen. Verder wordt bijna dagelijks een uur van het lesrooster uitgetrokken voor licha melijke opvoeding. Uit het volgend artikel zal het den lezer duide- Ujk worden, dat gedurende den theoretischen cursus, die zes maanden duurt, waarvan dan nog de dagen voor verlof en examen moeten worden afgetrokken, een groote hoeveelheid leerstof door de leeraren behandeld en door de leerlingen verwerkt moet worden. Het is dan ook dringend noodzakelijk, dat met den toegemeten tijd wordt gewoekerd, wil de school aan het gestelde doel kunnen beantwoorden en dat zulks geschiedt, zal wel blijken uit het dage- lijksch programma, waarvan hier een summier overzicht volgt: 's Winters om 6.30, 's zomers om 6.00 uur reveille, opstaan, wolletjes opmaken, wasschen en ontbijten. De etenhalers worden dagelijks bij toerbeurt aange wezen door den sergeant van de week. Dezen halen brood, boter en wat er verder bijhoort in de keuken en brengen het naar de eetzalen. 7.45 dagelijksche kamer- en kleedinginspectie door de officieren en onderofficieren van de compagnie, waarna klassegewijze afmarsch naar het school gebouw. Vervolgens van 8.00 tot 12.00 onderricht, onderbro ken door een rust van 30 minuten. Tusschen 12.00 en 13.30 koffie drinken en daarna weer naar het school gebouw van 13.30 tot 16.30. Te 17.00 middageten en daarnavrij zou men vermoeden. Niets van dat alles.Ten slotte nog van 18.00 tot 20.00 uur verplichte, gecon troleerde studie in het schoolgebouw of an dere aangewezen stu diegelegenheden. Na 8 uur 's avonds pas is dus de dienst voor de leerlingen ge ëindigd en krijgen zij gelegenheid om zich vrij te bewegen en de stad in te gaan. Als gunst is hun dan even wol toegestaan, in af wijking van het nor male, tot. 11.00 te mogen uitblijven, al thans als de ouders of voogden schriftelijk verklaard hebben, hier tegen geen bezwaren te koesteren; zoo ja, dan wordt die uitgaanstijd beperkt tot 22.00. Vele leerlingen maken evenwel niet eens gebruik van de gelegenheid om uit te gaan, maar benutten nog een groot gedeelte van dezen tijd voor studie. Om 23.00 uur is het avondappèl; de sergeant van de week controleert of allen binnen zijn, en thans heeft het uur voor een welverdiende nachtrust geslagen, om den anderen morgen weer vroeg met frisschen moed aan de nieuwe dagtaak te beginnen. Vanzelfsprekend zijn er bij eiken cursus wel enkele leerlingen, die dit tempo niet volhouden en van de opleiding ontheven moeten worden en ook de blijvers moppe ren wel eens, wat evenwel niet wegneemt, dat ze later altijd met veel genoegen aan hun Middelburgsche periode terugdenken Dat dit uitsluitend een gevolg is van den goeden, prettigengeest, dieaandeS.D.O.A. heerscht, ware wel wat al te boud ge sproken. Op een avondwandeling door bolwerk of langs eenzaam landweggetje geve men zijn oogen maar eens goed den kost. En hieraan kunnen de Middelburgsche meisjes zien, wat een voorbeeldige huis vaders de S.D.O.A. aflevert. Aantreden op de binnenplaats.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 25