UMf ALLES Cen product uit het zonnige Zuiden! c20ct PER TUBE 27 bed van rose watten, waarover een laken van liet allerfijnste zijdepapier gespreid was. Net als een kind van schatrijke ouders. En Wilhelmina Rutgers be dacht bevend van trots, dat in heel Gelderland, misschien zelfs niet in Den Haag of Amsterdam, één dienstmeisje zoo'n shawl had. Misschien de heel rijke dames; de baronessen en gravinnen! Misschien! En dan stond het nog te bezien of ze er zoo'n doos bij hadden met al die Fransehe woorden er op. Wellicht één vrouw' in Nederland had zoo'n shawl met roomkleurige doos koningin Sophia in Den Haag. Maar daarvoor was het ook de koningin. Kon men het bed van rose watten een schoonheid noemen, was de doos met de Fransehe woorden een droom en de kostbare omslagdoek een verrukking: Wilhelmina Rutgers stelde toch veel en veel meer prijs op een heel klein voor werp aan haar door hard werken rood en barstig geworden hand. Een gouden ringetje met een minimaal diamantje. Maar: het was zuivere diamant! En: „Dat is je verlovingsring," had Hendrik gezegd toen hij haar het kleinood aan den vinger schoof. De schelm was slim te werk gegaan. Om bepaalde redenen kon hij zich niet laten zien in het huis, waar Mina tegen woordig den kost verdiende (en in vrije uren werkte aan haar uitzet, maar dat mocht Hendrik niet weten). Dus was hij naar Mina's zuster in Doetinchem gegaan. En of men Mina niet onder een of ander voorwendsel naar Doetinchem kon laten komen. Het voorwendsel werd bedacht, het plan uitgevoerd en Mina kwam. (De zuster was zoo kiesch om even in de keuken naar de aardappelen te gaan kijken). Mina, resoluut als een echte Geldersche en niet makkelijk te over rompelen, keek eerst vreeselijk nijdig. Beter gezegd: ze keek heelemaal niet naar den man uit Frankrijk, die haar met zijn stilzwijgen bedrogen had. Voor haar was hij lucht,. Basta! Hendrik begon te spreken en gaf van zekere dingen uitleg. Mina antwoordde met verwijten en dit was een stap in de goede richting, want aldus was „het coutact gevonden", zooals het in de militaire strategie heet. Hendrik Car- seboom. die geen verstand van militaire strategie maar wel van vrouwenharten had, haalde een blinkend voorwerp uit zijn vestzak eri stak het met de woorden ..Dat is je verlovingsring" aan den vinger van een roode, barstige hand. Mina barstte uit in snikken, hetgeen voor Hendrik als het ware een uitnoo- diging was om over te gaan tot den stormaanval: de roomkleurige doos werd geopend, de kostbare Oasimir shawl kwam aan het daglicht. Daarop volgde het reeds vroeger ver melde oogenblik van teederste minne, waarover, ondanks de nieuwsgierig heid van den lezer, niets geschreven kan worden. Hendrik Carseboom's Hollaudsche vacantie duurde bijna een week. Voor Mina waren het dagen van geluk, maar niet van ongestoord geluk. Hendrik, officieel gepromoveerd tot „verloofde", wachtte haar 's avonds op in de buurt van haar tegenwoordige betrekking en dan spraken ze lang en breed over de toekomst. Trouwen? NatuurlijkEn liefst zoo gauw incgslijk! Maar Hendrik Oarseboom zag nog vele gevaren, die overwonnen, en dreigende klippen, die omzeild moesten worden. Mina begreep daar niet veel van. Ze stelde echter het volste vertrouwen in Hendrik. Was hij niet huisknecht bij den particulieren secretaris van den onder-keizer van Parijs? En ofschoon genoemde particuliere secretaris vol gens Mina niet vee! deugde, moest de huisknecht wel doorkneed zijn in de hooge politiek. Doch Hendrik zei: „Mina, het is beter, nog een heel klein poosje te wachten; misschien komt alles weer in orde!" Als Hendrik dat zei. dan wilde ze er wel mee aceoord gaan. Maar makkelijk was het niet. Zoomin voor Wilhelmina Rutgers als voor Hendrik Carseboom. Hendrik keerde terug naai' Parijs en rapporteerde met een' stalen gezicht „Jonker, opoe is gelukkig een beetje beter." Sindsdien ontving hij regelma tig iedere maand een brief van „opoe". Dat bleef zoo tot Paschen van het vol gend jaar. Toen liet „opoe" geruimen tijd niets van zich hooren en Hendrik werd onrustig. Eerst tegen Juni kwam er weer een brief van „opoe" Mina, doch het adres van de afzendster was veranderd. Mina was verhuisd naar een andere stad en had het tegenwoordig erg druk. De zomer van 1865 had reeds plaats gemaakt voor den herfst eer de volgende brief van Mina kwam. Er stond niet veel nieuws inslechts een korte aanwij zing, die Hendrik Carseboom de wenk brauwen deed fronsen. De. brief, die omstreeks Kerstmis kwam, was al veel ernstiger. En toen, in het voorjaar van 1866, kwam er weer een brief, maar nu zoo vreeselijk van inhoud, zoo ontzettend en ongeloofelijk, dat Hendrik het niet meer durfde verzwijgen. Bijna veertien dagen was hij radeloos. Wat te doen? Wat moest hij toch in 'shemelsnaam doen? De jonker had hem eens ep voor altijd verbodenDe jonker was wis en zeker een beste kerel, maar hij zou hem even wis en zeker bij den kraag vatten en op straat smijten wanneer tegen het strenge verbod ge zondigd werd. En juist toen Hendrik Carseboom tot dit fatale inzicht ge komen was, werd er gebeld. Hendrik liep naar de deur en opende aan de olijfgroene livrei in de vestibule herkende hij een collega-huisknecht. „Alstublieft, monsieur," sprak de collega deftig. (Want sinds er op de wereld huisknechten zijn, werden ze door geen vorsten of diplomaten over troffen in hoffelijke manieren en defti- gen toon.) Hendrik opende liet aange boden schrijven en las: „Carseboom. Dp mijn schrijftafel in de werkkamer ligt een map met belang rijke aanteekeningen, die ik dadelijk noodig heb. Breng ze hier. Geef ze niet mee aan den huisknecht van baron Haussmann, maar breng ze persoonlijk. Ik ben op de prefectuur van de Seine, op bureau bij baron Haussman. Van Heusden." „Merci, monsieur," zei Hendrik te gen zijn collega. „De zaak is in orde." Wordt vervolgd PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der perio dieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 's-Gravenhage in Beeld, Ons Land, OnsZuiden of Ons Zeeland f 1.62% per kwartaal of f 0.12y2 per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureaus: HAARLVM, NassauDan 51. Telefoon Int. 13866. Giro nr 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262, Telefoon Interc. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Stationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Telefoon Interc. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142, Telefoon Interc. 13473, Giro nr. H9597. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27, Telef. Interc.'4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstr. 20, Telef. Int. 5851. Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstr. 5, Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Maak er een gewoonte van 'n glas CINZANO voor tafel te drinken. U hebt een opwek king noodig in deze donkere dagen Maar let er op, dat het de echte CINZANO VERMOUTH- TORINO is. De zon van het Zuiden schijnt in Uw glas, telkens wanneer U het heer lijk aroma geniet van Italië's meest beroemden Vermouth! Koude en wille Vermouth Fl. .50 per flesch VERMOUTH TORINO :DAT SMAAKT NAAR MEER Als er eens iets wordt gebroken (En zoo iets gebeurt héél véél) Dan is FORTICOL het lichtpunt, Want de stukken zijn nog héél! BIJ DEN KANTOORBOEKHANDEL EN HUISVLIJTZAKEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 27