m M Onbewoonbare Paleis van Versailles Versailles in den winter. Hiernaast in cirkel: Het standbeeld van den Zonnekoning bij den ingang van het paleis. 5 Een paleis? Een kostelijke woning van louter weelde en comfort? 2 Neen, in een kleine huiskamer met een brommend potkacheltje was het gezelliger en beter wonen dan in het paleis, dat wereld- beroemd is om zijn pracht en rijkdom, dat bekend staal als een 2 der glorieuze monumenten van Frankrijk. Tienduizenden bezoeken jaarlijks de kolossale residentie van Lodewijk XIV, den Zonnekoning, 2 en iedereen komt onder den indruk van overweldigende pracht en 2 weelde, maar geen koning heeft ooit een ongezelliger en onpractischer woning gehad. Het was er koud en smerig. De schoorsteenen waren 2 200 wijd, dat regen en sneeuw het vuur in de haarden doofden. 2 's Zomers was het er onhoudbaar benauwd en 's winters was het er onhoudbaar koud. Zoo was het wereldberoemde paleis van 2 Versailles, ten tijde van den Zonnekoning. doch hovelingen, ministers, gasten op de schitterende festijnen en allen, die in het paleis moesten verblijven, zullen weinig waar deering voor alle weelde en pracht gevoeld hebben. Zij ondervonden immers iederen dag de bezwaren en ongemakken van het schitte rende paleis, dat in één woord onbewoonbaar was, zoo ongezellig a m oning Lodewijk XIII legde den grondslag voor het Mf koningsslot, toen hij in 1624 te Versailles een jachthuis 1/ Het bouwen: Lodewijk XIV, Lodewijk XV en Napoleon breidden het uit en maakte het tot het luxueuze en over- V dadige paleis, dat dea naam van Versailles bekead he aft gemaakt over de geheele wereld. Inderdaad, de residentie der Fransche koningen is imposant en grcctsch, overweldigend door afmetingen, luxe en rijke inrichting. Beroemd zijn de fon teinen van Versatile' tr waren echter zuil e enorme hoeveelheden water voor noodig, dat men ze alleen liet spuiten als de koning er lang* Liep 1 lil' .ft Grand Trianon, dat Jbodewijk TCIV in de nabijheid van het Versailles-paleis liet bouwenom er uit te rusten van de vermoeienissen der staatszaken. en onhuiselijk als men zich niet kan voorstellen. Ten eerste was Versailles als woonplaats niet bepaald ideaal. De stad was niet veel meer dan een aanhang sel van het paleis, een verzameling van nauwe straten, winkeltjes, kazer nes en stallen. Menige handelsman kon de hooge winkelhuur niet betalen, en wat zou hij dan anders doen, dan van wat kisten en planken een kraampje maken of zijn koopwaar eenvoudig op straat leggen T Natuurlijk, de mest uit de vele stallen en alle mogelijke hnisvuilwerden eenvoudig op straat gedepo neerd, maar alia, veeg het een paar meters verder en het eenigszins schoone plekje voor den openlucht winkel is er! Men praatte in die dagen niet druk over hygiëne en een Keuringsdienst van Waren kende men niet. Wie wel de huur van een huis konden betalen, dat waren de eigenaars van café's, woeker - banken en speelclubs, die evenals alle mogelijke

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4