PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 22 Januari tat 28 Januari 194Q Maandag 22 Januari De rijksrecherche heeft den Duitschen journalist H. May, die sinds eenige maanden te ben Haag werkzaam was voor den Westduitschen Pressedienst te Essen, onder verdenking van spionnage aange houden. Ook een Nederlander, die met hem in relatie stond, is gearresteerd. Ter kennis wordt gebracht, dat met ingang van een nader te bepalen datum, welke binnen zeer afzienbaren tijd zal zijn, de verleende verblijfsver gunningen aan visumplichtige vreemdelingen niet meer het recht zullen geven voor doorlating naar Nederland. Van dien datum af zullen dus ook de hier te lande gevestigde vreemdelingen, onderdanen van een voor Nederland visumplichtige mogendheid, die tijdelijk naar het buitenland vertrekken, voor terugkeer naar Nederland een visum behoeven. Hedenmiddag heeft zich op groote hoogte een vliegtuig van Duitsche nationaliteit van oost naar west over ons land bewogen en is het laatst tus- schen Rotterdam en Den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft het onder vuur genomen, terwijl Nederlandsche vliegtuigpatrouilles zijn op gestegen. Een niet ontplofte granaat, afkomstig van ons afweergeschut, viel te Katwijk op een huis, sloeg door het dak en door alle verdiepingen heen en boorde zich diep in den grond. Niemand werd ge kwetst. Men doet een onderzoek, waarom deze granaat, een 7 cm. T. L.-projectiel, niet tot ont ploffing gekomen is. In de neutrale pers uit men allerwegen zijn ver ontwaardiging over de rede van Churchill van Zaterdag, ook in Nederland werden eenige onvrien delijke woorden aan het adres van den Engelschen minister van marine gericht, die. naar men algemeen vond, „buiten zijn boekje" was gegaan. Het Japansche s.s. „Asama Maru" van de Yusen Kuis hal ij n is in den Stillen Oceaan door een Brit schen kruiser aangehouden, die tweeëntwintig Duit- schers van boord gehaald en naar een in de nabijheid liggend Britsch koopvaardijschip overgebracht heeft. Vermoedelijk zal de Japansche regeering tegen deze aanhouding protesteeren. De mijnversperringen aan de oostkust van Engeland zullen, naar de Britten aankondigen, uitgebreid worden tot het grootste mijnenveld, dat ooit werd gelegd. Deze versperring langs de geheele kust, zoo wordt verder gezegd, heeft ten doel, de scheepvaart op de Noordzee tegen verdere verliezen te beschermen. Zij zal zich van Moray-Firth in Schotland 640 km. naar het zuiden tot aan de monding van de Theems uitstrekken, en een breedte van 48 km. hebben. Derhalve zal dit mijnenveld nog grooter zijn dan de vloten van Engeland en de Vereenigde Staten in 1918 in het noorden strooiden. In goedingelichte kringen meent men te weten, dat in plaats van de driehonderd wagons petroleum, die dagelijks door Roemenië naar Duitschland zou den worden uitgevoerd, slechts ongeveer honderd worden geleverd, daar het Duitsche rijk niet meer tankwagens ter beschikking kan stellen. Duitschland zou, ten einde in het tekort aan spoorwagens te voorzien, deze in België willen huren. LEGER BERICHTE NI: NIETS BIJZONDERS Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde hedenmorgen mede: Geen bijzondere gebeurtenissen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde hedenavond mede: Geen bijzondere gebeurtenissen. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidde: Niets te melden. t Het Fransche legerbericht van hedenavond luidde Niets te melden. Uit goede bron wordt vernomen, dat de zeshonderd inwoners van het district Eupen. die vorige week naar het westen waren geëvacueerd, weer naar hun woonplaatsen zullen terugkeeren. NIEUW RUSSISCH OFFENSIEF Het roode leger heeft vandaag opnieuw een krach tig offensief ontketend in verschillende sectoren van het Finsche front, zonder eenig succes te boeken: overal werden de Russen teruggeslagen. De krach tigste aanval geschiedde langs de linie, die loopt van den noordelijken oever van het Ladogameer tot aan de Sovjet-Russische grens ten noorden van Ilo- manski. Het offensief was hier zoo hevig, dat men te Helsinki van den felsten aanval sinds het begin der vijandelijkheden spreekt. Het offensief had tot doel, een wijde omsingelende beweging om het noor den van het Ladogameer te maken en de Manner- heimlinie dan in de flank te bestoken. Tegelijkertijd werd de Mannerheim-linie zelf krachtig bestookt, vooral het laatste gedeelte daarvan, dat ligt op het punt, waar de Taipale in het Ladogameer stroomt. Binnen een afstand van 50 km. namelijk, tussehen den noordelijken oever van het meer tot aan Aittajoli, werden vier afzonderlijke aanvallen ondernomen. De oud-president der V. 8., Hoover, die thans voorzitter is van het comité tot hulpverleening aan Finland, heeft medegedeeld, dat binnenkort wederom een bedrag van 400.000 dollar aan Finland geschon ken zal worden. In totaal zal Finland dan reeds 1.000.000 dollar uit de V. S. ontvangen hebben. Dinstlag 23 Januari Erkend moet worden, dat de solidariteit der wereld voor de Finsche zaak tot dusver nog weinig practische resultaten heeft opgeleverd, schrijft de bijzondere correspondent van de Messagero te Helsinki. Het is duidelijk, dat leeningen en ambu lances Finland niet in staat zullen stellen, het tegen den formidabelen overweldiger uit te houden. Wij loopen nu naar het einde van de tweede oorlogs maand in Finland, maar zelfs de meer rechtstreeks betrokken landen als Zweden en Noorwegen zijn er niet toe gekomen positieve pogingen te doen. Weliswaar verschaffen Zweden en Noorwegen aan Finland levensmiddelen en ander mate riaal, verstrekken zij 't financieelen steun en hebben zij eenige duizenden vrijwilli gers naar Finland laten vertrekken, maar dat alles is niet voldoende. De Finsche leiders zijn van meening, dat vooral de Scandinavische landen, indien men het Finsche volk wil redden, zonder tijd te verliezen zich veel grootere inspanningen moeten getroosten. De Russische overval op Finland betreft rechtstreeks ook ge heel Scandinavië, want de ambities van Moskou blijven niet tot Finland beperkt. De tweede dag van 't nieuwe groote Russische offensief, waarvan 't hoofd doel is door een omsingelende beweging uit het gebied ten N.O. van het Lado gameer achter de Mannerheim-linie te komen, heeft geen succes voor -'t roode leger opgeleverd. De aanvallen sloegen te pletter tegeu den Finschen defensie - muur. PAPEREWSKI PRESIDENT VAN PQOL- SCHEN NATION ALEN RAAD Heden is in Parijs plechtig de Pool- sche Nationale Raad geïnstalleerd, die zich als parlement in ballingschap be schouwt, zooals de Poolsche regeering te Angers als regeering in ballingschap is. Met de instelling van dit parlement wil de regeering haar democratische op vattingen tot uiting doen komen. Het merkwaardige echter is, dat de eerste democratische daad niet democratisch kon zijn: de leden van den Nationalen Raad zijn immers door de regeering be noemd, aangezien uiteraard geen ver kiezing kon plaatsvinden. Paderewski en Sikorski oefenden scherpe kritiek uit op de voormalige Poolsche regee ring. De laatste zei o.a. Het feit dat de natie gespeend was van haar recht tot medewerking met de re geering en van haar verantwoordelijk heid voor 't bestaan van de natie, deed Een caricatuur van den beroemden pianist Ignace Jan Pade rewski, die voorzitter werd van den Poolschen Nationalen Raad in Frankrijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14