waarnemers te Helsinki zijn echter van oordeel, dat in den noordelijken sector van dit front het offen sief ten slotte tot staan gekomen is. De Finsehe troe pen, die de herhaalde Russische aanvallen afgeslagen hebben, zijn thans bezig het operatieterrein te zuive ren en hun posities nog meer te versterken, opdat een herhaling van het offensief onmogelijk wordt. De Finsehe woordvoerder te Honden heeft ver klaard. dat Finland Britsche en Fransche vrijwilligers welkom zal heeten. Hij voegde er aan toe, dat Finland zich bewust is, dat het op den langen duur, indien het nog de kans wil behouden dat het den strijd overleeft, zoowel van buitenlandsche troepen als van buiten - landsch oorlogsmateriaal afhankelijk zal zijn. Als vergelding voor hetgeen met de „Asama Maru" gebeurd is zijn manschappen van een Japansche kanonneerboot aan boord van het Britsche stoom schip „Wing Sang" van de „Mattheson Cv." gegaan, dat voor Foetsjau lag. Daar de toestand van ontspanning ongewijzigd is blijven voortduren, heeft de Belgische militaire over heid besloten tot demobilisatie van een aantal sol daten van de hulptroepen, o.a. van den gezondheids-, van den transport- en van den bewakingsdienst van het territoriaal leger. Het betreft hoofdzakelijk soldaten, die bij de jong ste uitbreiding van de mobilisatie werden opgeroepen. Een groot, deel er van behoort tot de lichtingen 1921 en 1922. De gemobiliseerden zullen echter op hun wapens na met hun geheele uitrusting huiswaarts keeren. Op die manier kunnen zij zich binnen den kortst mogelijken tijd weer bij hun corps voegen. De soldaten, die deel uitmaken van het Canadee- sehe expeditiecorps en thans in Engeland verblijf houden, zullen deelnemen aan de algemeene verkie zingen van Canada. Per clipper zullen de stembussen over den Oceaan worden gebracht en na de verkie zingen gaan de volle, maar nu verzegeld, ook weer door de lucht naar Canada terug. Verwacht wordt, aldus United Press, dat bij de Verkiezingen dezelfde procedure gevolgd zal worden als in den oorlog van 1914, toen de partijen propagan da mochten maken met verkiezingslectnur. maar geen redevoeringen houden. Voor den Deutschland- sender heeft vandaag een bevoegde autoriteit een uiteenzetting gegeven over het verbod van het luis teren naar buitenlandsche radiozenders, in het bij zonder ook van het ver der vertellen van het ge hoorde. Hij legde er o.a. den nadruk op, dat dit ver bod in zijn volle streng heid ook geldt voor' bui tenlanders. Zij zullen, zelfs als blijkt, dat zij alleen naar den zender van hun eigen land hebben geluisterd, even zwaar worden bestraft als de Duitscheovertreders reeds gestraft zijn en voortaan ookgestraft zullen worden. Koning George van Enge land bracht een bezoekaan de Canadeesehe troepen, welke momenteel te Alder- abot gelegerd zijn. Men ziet den vtrrxl hierboven in ge sprek mei een x oblaat. Zatcrtlag 27 Januttri Ook in Engeland heeft in de afgeloopen weken een abnormaal felle koude ge- heerseht, maar er werd geen enkel telegram door gelaten, dat daarover ging. Zelfs de Engelsche bladen mochten er met geen woord over reppen, want de mi litaire autoriteiten hebben reeds bij het begin van den oorlog alle publicaties over het weer verboden, omdat de Duitsche lucht macht deze zou kunnen benutten voor haar aanval len op Engeland. Churchill hield opnieuw een rede, waarin hij o.a. zei: De eerste aanvallen van de duikbooten zijn te niet gedaan. Zij hebben zware ver liezen geleden en minstens de helft van de duikbooten, waarmede Duitschland den oorlog begonnen is, is vernield. Hun aanbouw van nieuwe schepen is veel minder dan wij verwacht, hadden. Wij hebben den duikbooten be lets dat zij van haar kanonnen ge bruik maken, zij moesten zich be perken tot torpedo's en van tor pedo's dreven wij haar naar het leggen van mijnen. Het mijnge- vaar is ernstig, doch ook dat zul len wij bezweren. Niemand moet ontmoedigd zijn als hij dagelijks van verliezen aan schepen leest. Van de 7500 schepen, die ge- konvoieerd werden, zijn slechts 15 gezonken, of 1 op de 500. De ex port en import stijgen weer. De schepen, die wij buitgemaakt en die wij aangebouwd hebben, heb ben bijna de verliezen goedgemaakt, die wij geleden hebben. Het Russische offensief ten noordoosten van het Ladogameer heeft den Sovjet troepen, die de Finnen regelmatig blijven aanvallen, ook vandaaggeeuerlei voordeel opgeleverd: de Fin nen blijven standhouden en hebben den Russen nieuwe verliezen toegebracht. Alleen in dezen sector van het front moeten de Russen in de laatste dagen 100 tanks hebben verloren. Vandaag is een Sovjet - Russische duikboot in een Finseh mijnenveld terechtgekomen en na een explo sie gezonken. De Finsehe legerleiding heeft besloten, tegen 2 Februari weer een aantal manschappen onder de wapenen te roepen. Het betreft „de eerste categorie van de mannen, die in 1898 geboren zijn." Tot de op- geroepenen belmoren ook zij, die reeds een militaire Generaal Hugo (IsUrmann, een der aanvoerders van het dappere Finsehe leger, dat met ongel en den moed den strijd tegen Sovjet- Rusland weet vol ie houden. opleiding genoten. Er wordt oin redenen van militair belang niet medegedeeld, hoeveel soldaten er nu zijn opgeroepen. Evenmin is bekend hoeveel mannen er thans onder de wapenen zijn. Alhoewel reeds een groot deel van twintig lichtingen is opgekomen, ver klaart men, (lat Finlands beschikbare strijdkrachten nog geenszins zijn uitgeput. Blijkens een uit Helsinki ontvangen bericht bevinden zich op het, oogenblik 200 vliegers van verschillende nationaliteiten als vrijwilligers bij de Finsehe luchtmacht. Het Nederlandsche motortankschip „Mamura". groot 8245 ton,toebehoorende aan de maatschappij „La Corona", een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell, is hedenmiddag te ongeveer twee uur op anderhalf uur afstand van Duins met de ankerketting tegen een mijn gevaren. Er ontstond wel een hevige ontploffing, doch de schade was niet van dien aard, dat de „Mamura" zonk. De kapitein deelde mede, dat hij zou opstoomen naar Duins, waai de „Mamura" ongeveer halfvier wordt verwacht. Na een reis van 113 dagen is het Amerikaansehe stoomschip „City of Flint" in Baltimore terugge keerd. De mannen werden als helden begroet. Het schip werd naar men zich herinnert, vier maanden geleden door het Duitsche vestzakslagschip,.Deutsch- land" prijsgemaakt. Na vele omzwervingen kwam het in Noorwegen terecht, waar het ten slotte door de autoriteiten werd vrijgegeven. Naar aanleiding van de berich ten, volgens welke de radiozender van 't Vaticaan een uitzending zou lieblien gegeven over de ongunstige toestanden in het gouvernement - generaal Polen, vooral wat betreft de katholieke priesters, heeft, naar verluidt, Duitschland door zijn diploxnatieken vertegenwoordiger bij het Vaticaan, den heer von Ber gen, aldaar laten aanvragen of in derdaad deze zender zich in dien zin heeft uitgelaten. Men houdt het hier namelijk voor mogelijk, dat de uitzending is geschied door een Engelschen zender, die zich uitgaf als zender van het Vaticaan. Zontlag 28 Januari De dooi en de modder, die er een gevolg van is, vormen thans een belemmering voor de operaties aan het westelijk front. Zoowel 't Duit sche qpperbevel als het Fransche legercommuniqué spreekt van „niets bijzonders." Binnenkort zullen de Zweedsche vrijwilligers- troepen in Finland naar het front worden gezonden en voor 't eerst actief aan den strijd deelnemen. Tot nu toe hebben zij voornamelijk in het district Rovaniemi een korte opleiding gehad, om zich met liet Finsehe terrein vertrouwd te ma ken, voor lange skitochten te trainen en vooral ook om het allernoodigste Finsch te leeren, b.v. com mandowoorden, hetgeen voor een goede samenwer king met de Finsehe troepen onontbeerlijk is. Dieptebommen zien eruit ah olieraten, maar ze zijn geheel geruid met springstoffen. De kracht der explosie is zoo groot, dat het schip snel weg moet zien te komen. De dieptebom wordt door middel ran het apparaat links weggeslingerd. De sneeuwval zorgt voor afdoende camouflage, aan gezien de sneeuw op de netten blijft liggen. Het laden van een Fransch kanon van 15.5 cm. aan het westelijk front.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17