PANORAMA- OORLOGSKRONIEK s Week van 29 Januari tot 5 Februari 1940 Een Duitseh bombardernentsvliegtuig, goed gecamou fleerd, in volle vaart op weg naar een prooi. Maandag 29 Januari Ook de achtste dag van het Sovjet-Russische offen sief ten noordoosten van het Ladogameer heeft den Russen weinig succes opgeleverd: het gevecht, dat voor de Russen een beslissende slag had moeten zijn. is een nieuwe mislukking geworden van een krachtige poging om een bres te slaan in de Finsche verdedi gingslinie. Finsche vliegtuigen deden een aanval op Kroonstad. üe nieuwe week is op de Noordzee ingezet met groote oorlogsactiviteit. Hedenmiddag had men zeven schepen geteld, die door Duitsche vliegtuigen met bommen en mitrailleurvuur bestookt waren. De luchtmacht heeft, aldus het Duitsche nieuws bureau, bij haar verkenningsvluchten op de Noordzee vijandelijke konvooien van gewapende handelsvaar tuigen en patrouilleschepen aangevallen. Ondanks het krachtig vuren van de vijandelijke luchtdoel- artillerie en de jachtvliegtuigen werden zeven vijande lijke gewapende koopvaardijschepen en twéé pa trouilleschepen vernield. Ken vijandelijk jachtvlieg tuig werd bij Hartlepool neergeschoten. Alle eigen vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Drie neu trale schepen zijn door Duitsche duikbooten tot zin ken gebracht. Het 299 br. ton metende Nederlandsche s.s. ,,Nora" is vanochtend vroeg aan de zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip ernstige averij kreeg, slaagde men er in, het op het strand te zetten; de bemanning is in veiligheid aan boord van een reddingvaartuig. SPIQNNAGE IA NEDERLAND EN BELGIË Het onderzoek naar de spionnagezaak te Charleroi heeft aan het licht gebracht, dat de gearresteerde ir. Jean Béro in relatie stond met den S.S.-leider te Dusseldorp. Tegenover de Belgische autoriteiten had Bcro vroeger verklaard, dat hij naar Duitsehland ging om daar ten bate van België militaire inlichtin gen in te winnen. Vlak voor zijn arrestatie beroemde hij er zich op, dat de invoering van het mobilisatie stadium in België was toe te schrijven aan de door hem verstrekte inlichtingen. De Duitsche journalist H. May, die op 14 Januari was gearresteerd als verdacht betrokken te zijn bij een geval van spionnage en tegen wien ten slotte geen termen voor een gerechtelijke vervolging ter zake van overtreding van art. 190 lo. van het Wetboek van Strafrecht aanwezig werden gedacht, is heden over de grens geleid. Eerst vandaag wordt vernomen, dat zich Zaterdag avond een geheimzinnig voorval heeft afgespeeld, waarbij een militair waarschijnlijk op het spoor is ge komen van een nieuwe uniform-smokkelaffaire. De militair trachtte twee verdachte burgers aan te hou den, doch slaagde hier niet in. Later werden in de nabijheid van de plek, waar het gevecht had plaats gehad, militaire uitrustingstukken gevonden, die uit het kantonnement Moerdijk ontvreemd waren. De politie te Nijmegen heeft bovendien verleden week de hand weten te leggen op twee personen, die blijkbaar van plan waren een aantal bescheiden in handen van een vreemde mogendheid te spelen. ASAMA MARE EN DE GEVOLGEN Volgens een officieele Japangche niededeeling zouden van gistermiddag vier uur af- dg staaldraden, welke de Brits.che en Fransche concessie van Tien tsin omgeven, èlectrisch geladen wor den, om den vrijen doortocht te ver hinderen, en personen van anti-Japan- sche gezindheid te weren. Voorts zal de controle op den toevoer van levens middelen binnen de. beide concessies verscherpt worden. Men neemt aan. dat dit geschied is bij wijze van represaillemaatregel en als protest tegen de aanhouding van het Japansche stoomschip, de Asama Maru. waarbij 21 Duitschers door de Engelschen van boord gehaald wer den. De minister van buitenlandsche za ken, Arita, heeft een bespreking gehad met de andere ambtenaren van zijn departement, waarin men tot de con clusie gekomen zou zijn, dat de Brit- sclie regeering niet voldoende aandacht aan het incident heeft besteed, en dat dienten gevolge de betrekkingen tusschen Engeland en Japan zijn verscherpt. De Duitsche spoorwegen hebben naar Roemenië 120 locomotieven en 2000 wagons gezonden, om liet vervoer van Roemeensche petroleum 'naar Duitseh land te bespoedigen. Deze maatregel was noodzake lijk geworden, doordat de Roemeensche spoorwegen geen materieel meer aan Duitsehland konden leenen. REDE VAN PAEAPIER De. Fransche minister-president hield vandaag een radio-rede. waarin hij o.a. zei: Duitsehland streeft er naar in de wereld een abso lute overheersching te vestigen, welke geheel ver schillend is van die, waarvan tot dusver in de historie sprake was. Die overheersching be paalt er zich namelijk niet toe, het machtseven wicht te verplaatsen en de suprematie eener natie te verzekeren, maar beoogt een algeheele en systematische vernietiging der j overwonnenen. De overwinnaar Hitier sluit geen verdrag met de landen, die hij onderwerpt. Hij ver nietigt ze. Hij maakt hun politiek bestaan onmogelijk en tracht hun zelfs hun historie en cultuur te ontnemen. Hij wil ze alleen be schouwen als een onbewoond grond gebied, waarop hij alleen rechten heeft. De menschelijke wezens, die ze bevolken, zijn in zijn oogen niet meer dan een kudde. Hij gelast hun verdelging of hun overbrenging naar andere oor den. Hij dwingt hen plaats te maken voor overweldigers. Hij geeft zich zelfs niet de moeite een oorlogs schatting op te leggen, want hij maakt zich meester van al hun rijkdommen. Om een wending van het noodlot te voorkomen en bij voorbaat iederenopstand onmogelijk te maken, decimeert hij de elite m De Fransche premier h'douard Daladier.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14