15 of bewerkt hij op een wetenschappelijke manier haar moreelen en physieken ondergang. Terwijl de kleine nog vrije volken bevend toezien ontstaat aldus een wereld van heeren en slaven, naar 't beeld van Dnitschland zelf. Te zelfder tijd immers als Duitsehland volken van verschillend ras en taaleigen onder zijn tirannie vertrapt, vertrapt het zichzelf onder zijn eigen dienstbaarheid en zijn eigen overheerschingswaanzin. De Duitsche boeren en arbeiders zijn de slaven van den nazi-tiran ge worden, maar de arbeiders en boeren van Bohemen en Polen zijn op hun beurt de slaven van die slaven geworden. Hoe zou de wereld niet beven bij die eerste verwezenlijking van een waanzinnigen droomt Dinsdag 30 Januari Op ongeveer hetzelfde tijdstip als gisteren hebben Duitsche vliegtuigen een massalen aanval opgezet tegen Britsche en Fransche koopvaardijschepen, die op de Noordzee voeren. De strijd tusschen vliegtuigen en schepen was vaak zeer hevig en aan beide zijden vielen slachtoffers. Ondanks het krachtige afweer- vuur van de schepen slaagde men er niet in de vij andelijke vliegtuigen op de vlucht te jagen en telkens weer kwamen zij opzetten om bommen te laten vallen en de schepelingen met machinegeweervuur te be stoken. REPE VAN HITLER Ter herdenking van den zevenden verjaardag van de machtsaanvaarding door de nationaal-socialis- tische partij hield Adolf Hitler een lange rede, waarin hij de geallieerde staatslieden heftig aanviel. Als Chamberlain thans zijn vrome oorlogsdoeleinden ont vouwt, kan ik slechts antwoor den,dat al uw staatslieden steeds voor God en religie gestreden hebben en nooit voor materieele doeleinden. Weshalve de Engel- schen zoo rijk door God ge zegend zijn; veertig millioen vierkante kilometer is in dien tijd hun deel geworden. De geheele Engelsche geschie denis is een aaneengesloten rij van onderwerpingen, mishande lingen, om van materieele dingen om goud of diamant te zwijgen. Als ik Chamberlain thans met zijn Bijbel zie rondgaan, denk ik aan den duivel, die zich aan een zieltje klampt. Dan vind ik Churchill ten minste beter. Hij is thans oprecht. Hij zegt openlijk, dat het doel de vernietiging van Duitsehland en zoo mogelijk de uitroeiing van het Duitsche volk is. Ook Fransche generaals drukken zich thans in dien geest uit. Zoo is het ons liever. Het ontbonden Duitsehland van 1648 zweeft hen voor den geest. Tachtig millioen Duitschers leven nog steeds in Midden-Europa. Het allerliefst zouden de Engel- schen dit blok weer in de oude kleine staatjes op lossen. Het zou hun liever zijn als er weer twee- of driehonderd dynastieën en vlaggen waren, dan kunnen die Duitschers rustig als volk van dichters en denkers verder leven. Dat is het probleem dat actueel is. H ier zijn groote naties, die haar aandeel in de wereld opeischen én die te midden der andere plaats willen nemen. Zij stellen haar eischen. Er zijn nu eenmaal bezittende en nietbezittende volken en de bezittende willen, dat het steeds zoo zal blijven, evenals in de gewone maatschappij. Het gaat niet aan, dat 46 millioen Engelschen 40 millioen km.2 blokkeeren. Frankrijk met zijn niet zeer vruchtbaren volksbodem heeft 80 mensehen per vierkanten km. en beschikt over 9 millioen km.2 Duitsehland met zijn 80 millioen over nog geen 600.000 km.2. Dat is het probleem, dat opgelost moet worden en zal worden. NEDERLANPSCHE VRIJWILLIGERS HAAR FINLAND Naar thans bekend wordt, zijn den laatsten tijd verschillende jongelui uit Rotterdam en vermoedelijk De Britsche premier Ne ville Chamberlain. Adolf Hitler, de Fiihrer van het Duitsche Kijk. ook uit andere plaatsen in Nederland op weg gegaan naar Finland om zich als vrijwilliger in de Finsche legei-s te scharen. De jongelui zijn blijkbaar in alle stilte vertrokken, misschien ook uit vrees, dat zij bij bekendmaking van hun plannen moeilijkheden zouden ondervinden. Op het oogenblik zijn de Finnen en niet de Russen in den aanval. De mee- doogenlooze bombardementen, die de Sovjet-Russische vliegtuigen op de Finsche steden ondernamen en de her haalde, doch mislukte aanvallen van de Sovjet-infanterie ten noordoosten van het Dadogameer hebben een re actie uitgelokt, met het gevolg, dat de Finsche luchtmacht tot represailles op Russisch gebied is overgegaan en dat het Finsche leger tusschen Suomus- salmi en het Dadogameer in den sector van Kuhino een verwoeden aanval heeft geopend, dié tot, doel heeft, de Russen nog verder terug te drijven naar de grens. Volgens de Britsche ministeries van Luchtvaart en Marine heeft een Duitsche duikboot een konvooi aangevallen en 'n Britsch stoomschip, de „Vaclite", van -k 3000 ton tot zinken gebracht. De onder zeeër werd echter kort daarop door een F.ngelseh vliegtuig vernietigd. Een Nederlandsch stoomschip, de „Rian", was getuige van een aanval door een Duitsch vliegtuig op een ongewapend Engelsch schip, dat door middel van bommen tot zinken word gebracht. Men is in Engelsche kringen van meening, dat de treilere dikwijls in plaats van met kogels uit machine geweren door scherpe pijltjes of pun tige brandbominetjes worden bestookt- Deze laatste zouden gaten in het hou ten dek der schepen moeten branden. Woensdag 31 Januari In het Algemeen Politieblad is op genomen een verzoek van den brigade commandant der Koninklijke Mare chaussee te Moerdijk tot opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den burger, die betrokken is bij het inci dent, dat zich in den laten avond van 27 Januari j.l. heeft afgespeeld op den Rijksweg van Breda naar Moerdijk. Reeds geruimen tijd wist menigeen te vertellen, dat in het centrum van het land sommige lieden 's nachts lichtsignalen gaven, wellicht bedoeld om bestuurders van vreemde vlieg tuigen behulpzaam te zijn bij het oriënteeren. Eenig licht in deze zaak brengt een gisteren ver schenen buitengewoon politieblad, waarin de com missaris van politie te Zeist verzoekt te worden be kend gemaakt met den bestuurder van den auto. ge kenmerkt H13138- Deze wordt er van verdacht op 27 Januari 1940, omstreeks 6.30 uur 's namiddags, in Woudenberg, in de omgeving van het kruispunt bij Quatre-Bras, lichtseinen vermoedelijk ten dienste van de oriën teering van vreemde vliegtuigbestuurders te hebben gegeven. Bij aantreffen wordt verzocht den betreffenden auto te onderzoeken of daarin materiaal aanwezig is om lichtseinen te kunnen geven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat num mer met letter H13138 is afgegeven aan Ferdinandus Orelianus Martinus Fontanai, geb. 23 Dec. 1878 te Antwerpen, destijds wonende Aleidisstraat 81 b te Rotterdam. Deze persoon, die van Belgische nationaliteit is, is echter niet meer woonachtig te Rotterdam, doch blijkt op 29 Juni 1921 daar te zijn afgeschreven voor vertrek naar Esschen (B.). GEEiM OVEREENSTEMMING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN De conferentie te Charbin, waar delegaties van de Sovjet-Unie en Buiten-Mongolië te eener zijde en van Japan en Mandsjoekwo te anderer zijde onder handeld hebben, is heden uiteengegaan zonder dat een-overeenstemming bereikt is. Minister-president Chamberlain heeft vanmiddag in de Britsche hoofdstad het woord gevoerd aan het noenmaal van een comité ter behartiging van de belangen der nationale defensie. H ij zei o.a. Natuurlijk betwisten wij geen oogenblik het recht der neutralen te beslissen of zij in het conflict betrokken zuilen wor den, of wanneer zij verkiezen er buiten te blijven, op welke wijze zij de neutrali teit zullen gebruiken, welke zij hebben verkozen. Doch wij mogen hun vragen en wij vragen, of zij klein en zwak zijn of groot en machtig, er rekening mede te willen houden, dat hoewel wij bij de uitoefening van ons onbetwist recht van oorlogvoerenden zoudenkunnen optreden op een wijze, weke hun ongemakken of zelfs verliezen bezorgt, wij in geen geval ooit neutrale schepen hebben tot zinken gebracht en nimmer bewust een enkel neutraal leven in gevaar hebben gebracht. Aan den anderen kant bedreigt onze vijand het bestaan van staten, die te klem of te zwak of te dicht bij zijn om hem te trotseeren en hij gaat voort een bijna volledige onverschilligheid te betoonen niet alleen voor hun belangen, doch voor gewone gebrui ken van de menschheid. Voor ons schijnen deze over wegingen voor een groot deel ernstiger dan eenige tijdelijke verstoring van den handel. Te zelfder tijd erkennen wij ten volle, dat een verstoring van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zijn. In de eerste dagen van den oorlog kon men te Londen bijna niemand op straat ontmoeten die zijn gasmasker niet uit voorzorg had meegenomen. Maarde luchtaanvallen bleven uit en weldra begon de een zich op straat te vertoonen zonder zijn gasmasker en een ander liet het in zijn bus, zijn auto of zijn onder - grondsche liggen, omdat de mogelijkheid of waar schijnlijkheid van gasaanvallen al lieelemaal uit zijn gedachtengang was verdwenen. En nu meldt de Daily Telegraph dat het al zoover gekomen is dat de Londenaars niet minder dan twee honderd gasmaskers per dag in openbare vervoer middelen plegen te laten liggen, ofschoon het aantal van hen, die nog steeds hun masker meenomen, sterk verminderd is. Ook het Marokkaaiische leger is aan het westelijk front in ruime mate vertegenwoordigd. Een der manschappen tijdens een inspectie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15