-• S)k Het legye» van draadversperringen aan het westelijk frqnt door Engelselie soldaten. Donderdag 1 Februari Minister Frank, de gouverneur-generaal van romp-Polen, heeft de inbeslagneming van alle olie voorraden in het gouvernement-generaal gelast. De verkoop van olie zal voortaan, evenals die van tabak, alcohol, zout en lucifers, een regeeringsmonopolie zijn. De olie zal tegen een bij de wet vastgestelden prijs worden opgekocht. Bovendien zijn alle petroleuin- produc.eerende en raffineerende organisaties onder de jurisdictie geplaatst van het douanerégime van het gouvernement-generaal. Van de Britsche duikboot „Starfish" zijn thans dertig overlevenden, van de duikbootUndine" 37 of 39 en van den hulpkruiser „Rawalpindi" 27 mannen in barakken bij het kasteel te Spangenberg geïnter neerd. Daar bevinden zich ook gevangen genomen Britsche en Fransche officieren. Daar niets bekend is omtrent de manschappen van de eveneens door de Duitschers tot zinken gebrachte duikboot „Seahorse" wordt verondersteld, dat zij allen omgekomen zijn. Gesteund door 130 bombardementsvliegtuigen, tientallen tanks en rookgordijnen zijn de Russen hedenochtend een verschrikkelijken aanval op Sum ma, in het midden van de Mannerheim-linie, begon nen. Dit is een verwoede poging om door te breken. Hedenavond duurden de gevechten nog steeds voort. Verschillende ploegen buitengewoon dienstplich tigen voor de lichtingen 1938 en 1939 zullen in April, Mei en Juni op moeten komen. Daarentegen heeft de minister van defensie beslist, dat de thans in werkelijken dienst verblijvende dienstplichtigen, die voor de mobilisatie hun domicilie hadden in een der thans oorlogvoerende landen wanneer zij den wensch hiertoe te kennen geven eerlang in het genot van groot verlof gesteld kunnen worden. Zij kunnen dus terugreizen naar hun vroegere woon plaats buitenslands. Vrijdag 2 Februari De Sovjet-Russische bevelhebber, generaal Stern, die gistermorgen tot een buitengewoon feilen aanval is overgegaan op Summa, in 't centrum van de Fin- sche Mannerheimlinie, heeft tot laat in den nacht zijn massaoffensief voortgezet zonder succes te behalen. De Finnen hebben in allerijl versterkingen naar de bedreigde punten gedirigeerd, doch zij ondervonden groote moeilijkheden bij het concentreeren van hun geschutvuur, omdat de Russische pantserafdeelingen achtereen rookgordijn oprukten. Van Russische zijde werd het vuren geen oogenblik gestaakt, om den Finnen te verhinderen versche afdeelingen in de eerste linie te brengen. Op sommige punten werd de positie van de Finnen inderdaad hachelijk. Doch ten slotte, konden zij ook over deze nieuwe tactiek van de Russen triomfeeren, zoodat ook deze aanval als mislukt beschouwd moet worden. Het gedeelte van de landengte, waarop de Rus sische aanval gericht is, is het kwetsbaarste punt van de Mannerheimlinie, in het oostelijke deel zijn de ver sterkte stellingen der linie, zelfs nu de meren toege- vroren zijn, gedekt door een lange, „gracht", gevormd door de meren Vuoski en Suvanto. Alle door de Rus sen over het ijs dezer meren ondernomen aanvallen zijn gestuit op de Finselie automatische wapens, maar in den sector van Summa strekt zich een vlakte zonder meren uit. REDE VA1\ DIN FINSCHEN MINISTER-PRESIDENT Het Finsche parlement, welks herfstzitting giste ren was gesloten, is vandaag door president Kallio heropend met een rede, waarin hij o.m. zeide: Ilet is thans niet mogelijk, hervormingen tot stand te brengen, die nieuwe uitgaven vereischen. Wanneer het huis in brand staat, moeten alle krachten worden ingespannen om den brand te blusschen. Zij, die niet aan het front zijn, maar in het achterland, moeten niet alleen hun dagelijksch werk doen, maar ook gezamen lijk voorzien in de behoeften van hen, die aan het front staan. Zich tot de parlementsleden richtend, zei Kallio: „Beseft goed, wat op het oogenblik van u ver langd wordt. Wij voeren den grootsten strijd van ons leven. Het gaat er om of wij in de toekomst een vrij volk of een volk van slaven zullen zijn. De staatscourant bevat een algemeene bekend making van den opperbevelhebber van land- en zee macht, waarbij wordt vastgesteld een verordening voor het watergebied van Helle voetsluis. Volgens deze verordening is het verboden, zoowel overdag (van zonsopgang tot, zonsondergang) als des nachts (van zonsondergang tot zonsopgang) zich met een vaartuig te begeven in, te varen op of zich te bevinden in dit watergebied. Soortgelijke bepalingen zijn uit gevaardigd omtrent watergebieden in de buurt van IJmuiden, het zee gat van Texel, het zeegat van Ter schelling en 't zeegat van Ameland. Dp aanvrage van belanghebbenden kan door de betrokken comman danten ontheffing worden verleend. BAEKANCONFERENT1E BEGONNEN De heden in de Joegoslavische hoofdstad bijeengekomen Balkan- conferentie heeft als eerste daad besloten, dat het Balkanpact blijft, voortbestaan. Zooals bekend, wordt het pact automatisch voor den tijd van zeven jaar verlengd, tenzij een van de leden een jaar voor het af- loopen van liet pact den wensch te kennen geef t zich terug te trek- Kyösti Kallio, ken. Daar geen enkele mededeeling in dit zin op 1 Februari was binnengekomen, heeft de conferentie goedgekeurd, dat het pact blijft voortbestaan. De conferentie is hedenmorgen ingezet met een bijeenkomst, die een half uur duurde en een informatief karakter droeg. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, had vandaag een lang durig onderhoud met den Italiaansclien am bassadeur Bastianini, waarbij, naar men aan neemt, door den laatste uiting gegeven werd aan de Italiaansche ontevredenheid omtrent de Britsche controlemaatregelen, speciaal wat de post betreft, die van de Italiaansche be zittingen in Afrika via het Suezkanaal naar liet moederland wordt gezonden. Zaterdag 3 Februari Gebruikmakende van de laaghangende wolken hebben Duitsclie vliegtuigen van morgen wreer aanvallen gedaan op Britsche schepen in de Noordzee. Daarbij is ook een Finscli schip, dat op weg was naar'n Engelselie haven, met bommen en mitrailleurvuur be- stookt. Drie bommenwerpers zijn echter bij deze aanvallen neergeschoten. Dit wordt ook van Duitsche zijde bevestigd. Terwijl echter de Engelselie berichten geen bijzonderheden omtrent de'Britsche verliezen vermelden, deelt het Deutsche Nachrichtenburo mede, dat 41 vaartuigen, waarbij een mijnenveger, en vier patrouillevaartuigen, tot zinken werden gebracht. REDE VAN PEN ENGEESCHEN MINISTER VAN OOREOG In een rede te Newcastle heeft Oliver Stanley, de Engelselie minister van oorlog, gezegd, dat Engeland maar één oorlogsdoel heeft, den oorlog te winnen, en maar één vredesdoel, een duurzamen vrede te ver krijgen. Stanley gaf toe, dat de vrede van Versailles een harde vrede is geweest, maar voegde.daaraan toe: Denkt u, dat een zegevierend Duitschland aan een overwonnen Engeland een verdrag van Versailles zou geven? Wanneer wij van onze rijksvloot en onzen handel met het Britsche imperium zouden zijn afgesneden, dan zouden wij niets anders meer zijn dan een klein overbevolkt eiland, welks her stel onmogelijk zou zijn en dat misschien niet meer zou kunnen voortbestaan. Hij zei verder o.a. Ivaat ons den Tsjechen vragen, wier land onder den voet is geloopen, wier studenten neergeschoten zijn, wier leiders in concentratiekampen vertoeven, wier werklieden het zwijgen is opgelegd, wier natuur lijke, beschaving met voeten getreden wordt; laat ons het den Polen vragen, die behandeld zijn, zooals sinds de middeleeuwen geen volk meer behandeld was, wier volk als vee te hoop is gedreven, stelsel matig is uitgehongerd en naar willekeur neergescho ten; laat ons het den millioenen vragen in Oostenrijk, die de aansluiting bij Duitschland beschouwden als een betreden van het beloofde land en ontdekten, dat het een land was, alleen overvloeiend van melk en honing voor de partijleiders, roovers in uniform; laat ons naar Duitschland gaan en het den Joden vragen, van wie duizenden ge werkt en gestreden hebben voor Duitschland, wier vaders voor Duitschland gesneuveld zijn en wier eenige fout hun ras was; laat ons het den katholie ken priester vragen en den protestantschen dominee, hun gemeenten, wier gods dienst zoo verderfelijk was, dat zij met knuppels moest worden uitgeroeidlaat ons Europa rondgaan en het vragen aan de kleine, neu trale landen, die elk oogen- president van de Finsche blik moeten vreezen voor republiek. een aanval.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16