0*r£ ve*B*o«eN LUX TOILET ZEEP 1 0N& IVAS H UM-r ALLES - "Si c 20<L PES TUBE tegen „VERMOEIDE HUID" 23 Voor Charlotte was het een feest. Met Lucie Herringa Lucie Bakels, zooals het jonge vrouwtje tegenwoordig heette trok ze er op uit om inkoopen te doen. Lucie woonde met haar luitenant op wien ze geweldig trotsch was in de Javastraat. Ze was nu vijf maan den getrouwd, wooncke precies zoo lang in de residentie en meende, de stad door en door te kennen. Ze wist precies, waar Charlotte het best gordijnenstof en tafellinnen kon koopen. Ze wist ook, waar je echte Engelsehe theeserviezen en fijn glaswerk kon krijgen. Ten minste ze meende het te weten. Maar dén zaak stond vast en hoefde niet betwijfeld te wordenze wist heel zeker, waar je een praclitkeuze kon doen uit een keur- eollectie echte Parijsche hoedjes. Kei zerin Eugenie had het voorbeeld ge geven met een soort hoofddeksel, dat men algemeen „schuitje" noemde. De mannen lachten zich blauw om zoo'n malle creatie, maar dat hinderde niet; ze moesten er maar aan wennen en bo vendien: de mannen hadden toch geen verstand van mode. Charlotte's verlovingsdroom ging nu in vervulling. Ondanks de hartelijkheid van lxaar schoonvader, had ze zich op de Heusekom steeds als gast gevoeld. Nu was het anders. Ze richtte zelf haar wo ning in, ze rangschikte zelf de meubelen, ze gaf zelf opdracht voor keuken en kelder. Het personeel was niet groot: een dienstbode, een huisknecht die Johan heette en ten slotte Mina Rut gers, die de hoogst denkbare trede van huishoudelijk personeel had beklommen aan den Bezuidenhoutscheweg werd ze bevorderd tot huishoudster. Door Lucie Bakels kreeg Charlotte contact met andere deftige families. De oude relaties van baron van Heusden kwamen nu ook goed van pas; er ver liep nauwelijks een week, of Charlotte was minstens vier avonden geïnviteerd. Hier een diner bij den garnizoenscom mandant, daar een bal bij den minister van marine dat buitenkansje had ze aan Lucie Bakels te danken -of een soiree bij den Fransehen gezant. Eer het seizoen ten einde liep, was baronesse van Heusden de algemeen bewonderde en gevierde schoonheid der Haagsche société. Haar schoonvader had andere zorgen. Willem van Heusden behoorde tot het slag vechters, dat nooit kamp geeft. Ze strijden tot den laatsten druppel bloed tot hun laatsten ademtocht. Eerst wan neer ze volkomen uitgeput zijn, vallen ze neer. Maar dan ook zoo onverwacht, dat ieder zich verbaast. Fier en trotsch, zonder pardon of hulp te vragen, gaan ze ten onder. Reeds enkele jaren te voren had hij het gevaar voelen aankomen. De ge ruchten, dat de slavernij op Suriname afgeschaft zou worden, werden met den dag sterker. En de daling van aandeelen in West-Indische cultures hield gelijken tred'met. het sterker worden dezer ge ruchten. Toen in Mei 1 Ktï.'l het onherroe pelijke gebeurde en de slavernij in West-Indië werd afgeschaft, stonden de aandeelen der Coezewine Culture Maatschappij onder de helft der waarde. Willem van Heusden liet niemand merken dat finaneieele zorgen hem klemden en kwelden. Door bemiddeling van zijn bankier stuurde hij nog iedere maand een ruime toelage naar Parijs, waar zijn zoon studeerde; de bankier en de heele geldwereld moesten den indruk krijgen, dat de Van H.usdensclie financiën safe waren. En om dien uiter- lijken glans nog sterker, dieper vernis te geven, had hij bij den bankier honderd duizend gulden in contanten opgeno men de bruidsschat voor zijn zoon en schoondochter. Zoo werd de noodzake lijke schijn gered. De huisknecht serveerde hem nog iederen avond een flesch goeden wijn, maar geen sterveling wist, dat die wijn een bitteren smaak voor hem had. Tot diep in den nacht zat hij te rekenen; tot zijn oögen van moeheid dicht vielen en hij zelfs droomend door reeksen angstaanjagende getallen werd vervolgd. Kort na het huwelijk van zijn zoon reisde hij naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam; hij deed wanhopige pogingen om geld te krijgen voor zijn nieuw project: emigratie van Oost- Indisch werkvolk naar de west. Het' werd een mislukking. Niemand wilde in zoo'n onderneming geld beleggen. „Maar, Van Heusden," zeiden zijn beste vrienden, „dat is gekkenwerk! Man, sluit niet. je oogen voor de werkelijkheid. En de werkelijk heid is dezeop den dag dat de koning de wet tot afschaffing van de slavernij bekrachtigde, werd voor West-Indië liet doodvonnis geteekeud. De cultures in de west hebben afgedaan. Daarmee moet je rekening houden. Wil je nog" eenige kans maken, steek dan de rest van je vermogen in Oost-Indische cultures." Willem van Heusden wilde niet luisteren. De Coezewine Culture Maat schappij was zijn levenswerk. Hij wilde en kon niet aan de vernietiging van zijn levenswerk gelooven. „De onderneming maakt een tijdelijke crisis door," hield hij zichzelf voor. „Ik ben nog jong en sterk genoeg om den boel weer op pooten te zetten. Ha, ha, dat zou wat moois wezen! Wat zouden ze me uitlachen, als ik bij de pakken neerzat! Maar ze zullen eens merken, dat Willem van Heusden nog wat mans is!" O ja, hij wist te imponeeren. Zijn ener gie scheen onuitputtelijk. Maar energie en overredingskracht alleen zijn niet voldoende 0111 de brandkasten der bankiers te openen. De heer Pierson in Amsterdam zei het hein vlak in zijn gezicht. „Willem, ga zitten en steek een sigaar op. Je spreekt op het oogenblik niet met bankier Pierson, maar met je ouwen vrind Sannie. Weet je nog, hoe we dertig jaar geleden in Leiden gejoeld hebbent Wimpie van Heusden en Sannie Pierson Willem, omdat ik je ouwe vrind ben en het oprecht met je meen, moet ik zeggen: onze bank kan voor dat project geen rooien cent geven. Heb je mij persoonlijk noodig, dan is het wat anders: ik sta dag en nacht voor je op de bres. Maar als bankier. voor zoo'n projectnee, man, dat gaat niet." „Sannie, begrijp me toch: ik ken den toestand beter dan jij. Met m'n eigen handen heb ik de Coezewinesche op pooten gezet; ik ben driemaal in de west geweest. Toegegevende plan tages liggen nu braak. Maar ik weet, wat de bodem Waard is. De inlanders uit de oost zijn aan het klimaat gewrend; krijg ik voldoende werkvolk, dan staan de plantages weer in fleur eer we een jaar verder zijn. Het geld is absoluut safe." „Willem, het gaat niet." „Dus je laat mij in den steek?" „Willem, liever beet ik mijn hand af dan jou in den steek te laten. Ik heb het alleen maar tegen de Coezewinesche. Geloof me, man: die maatschappij is dood." Willem van Heusden zat twee minuten stil. In die honderdentwintig seconden nam hij liet zwaarste besluit van zijn leven. Vervolg op bladz. 26 Eerder laat de kat de muis los, Of een terrier de kat, Dan één druppel FORTICOL lijm, Zelfs in een héét waterbad. BIJ DEN KANTOORBOEKHANDEL EN HUISVLIJTZAKEN Karei was zo vaak verhinderd en als hij kwam, ging hij vroeg weg. Annie zei, dat misschien mijn teint fde oorzaak waseen 'vermoeide huid'moet elke dag met LUX TOILET ZEEP m knorden gewassen. Jtml Vermoeide trekken, een lelijke, onaantrekkelijke huid, die niet bestand is tegen de vermoeienissen van het moderne, gejaagde leven zorg dat U hiervoor gespaard blijft! Een „vermoeide huid" moet dagelijks worden opgefrist met Lux Toilet Zeep, die speciaal wordt bereid om een onaantrekkelijke teint nieuwe schoonheid te geven Karei was gauw veranderd hij 1 wist niet, hoe gauw hij de huwelijksdatum zou vaststellennoemde mij zijn schattig bruidje.. LTZ 163-01A1

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 23