gastol «B BLANK. prachtig blank! #eneeëmttiöelcn #eneeëtot^en Het gebod zijns yaders.... Zoo'n handig, ovaal doosje Pastol van 10 cent is een beste schoonheids- èn ge zondheidskuurvoor Uw gebit. Blank, prachtig blank worden de tanden en t leelijke gevaarlijke tandsteen wordt grondig, vlug en veilig ver wijderd In tuben van 15+ 25 en 40 et. Boldoots NEDERLANDSCH FABRIKAAT Annonce.s lielreftemle worden in dit l>lad slechts opgenomen, indien zij voorat voorzien zijn van liet stempel „Geen bezwaar tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Genees middelen en Geneeswijzen, waarvan liet iSecretariaat is gevestigd jSegbroeklaan 33, s-Gravenliage. Vervolg van blz. 23 „Sannie, met tweehonderdentwintig ontelbare jaren van de slavernij hadden mille heb ik de zaak weer op pooten. geprofiteerd. Binnen twee jaar levert het kapitaal De emigratie van Oost-Indisch werk- vijftien procent. Wil je mij helpen!" volk naar de west werd een mislukking. Het gaat niet, Willem." Voor velen beteekende het een groot „Mijnheer Pierson," Van Hensden nadeel, voor een kleiner aantal men ging kaarsrecht zitten, „mijnheer Pier- scheu beteekende het armoede, voor son, als ik u een onderpand van minstens enkelen zelfs een catastrophe, de dubbele waarde geef, wilt u me dan Voor Van Heusden beteekende bet, de helpen!" ondergang. „Wat? Wat zeg je?" „Mijnheer Pierson, voor die tweehon- Hij hield het zoo lang mogelijk ver- derdentwintigduizend gulden bied ik u zwegen voor zijn schoondochter. Char- de; Heusekom als onderpand." lotte, zijn oogappel, mocht geen verdriet „Willem, je bent gek!" riep Pierson hebben. En terwijl'n razende angst voor woedend. „Je staat aan den rand van de toekomst hem de keel dicht snoerde, den afgrond. Wil je nou ook nog het huis deed hij glimlachend het voorstel om verkoopen waarin je vader en groot- naar Den Haag te verhuizen. Daar vond vader geboren is? Het huis, waarin je het kind ten minste wat afleiding. En in moeder je ter wereld heeft gebracht? Je Den Haag zat hij dichter bij Amsterdam bent gek!" en Rotterdam. Hij kon zich vrijer „Mijnheer Pierson," Willem van bewegenhij kon dagelijks contact heb- Heusden bleef ijskoud, „wilt u mij het ben met mensehen die hem van dienst geld leenen of niet?" konden zijn. „Nee, nee en nog eens nee!" Uiterlijk was hij nog steeds de oude „Mijnheer Pierson, moet ik door mijn Willem van Heusden, de man, die ruim notaris een officieel verzoek laten dertig jaar geleden de residentie op richten tot den raad van beheer van stelten had gezet met z'n overmoedige Pierson's Bank!" streken. Onberispelijk gekleed, iederen Sannie Pierson zat stil. Hij sloot heel dag een versche bloem in het knoops- even de oogen,. ,,'t Is goed, Willem, gat, een glimlach op de lippen, z'n Stuur je notaris hier naar toe. We zullen wandelstok met gouden knop zwierig de zaak regelen. Jij krijgt het geld. onder den arm, maakte liij iederen Wanneer heb je het noodig!" middag z'n wandeling naar het Plein, „Zoo gauw mogelijk." bezocht de sociëteit, dronk een paar „In orde, Willem. Tweehonderden- bittertjes en praatte met heeren van twintig mille, zei je?" Pierson's stem gelijke standing over de politiek. Nie- klonk vermoeid. „En als onderpand mand kon hem iets aanzien, bied je de Heusekom?" Innerlijk was hij een wrak. Hij hield „De Heusekom zooals ze reilt en vast aan de oude wapenspreuk der zeilt." baronnen van Heusden: „Trou en Hou". „Afgesproken. De zaak komt in orde." Ja, hij wilde houwenhij wilde vechten „Bonjour, Sannie." tot den laatsten ademtocht. Hij wilde ,,G'middag, Willem." ook trouw blijven en al zijn verplichtin- Hij vertelde niets aan Charlotte en gen nakomen. Doch het scheen, dat ging met nieuwen moed aan het werk. niemand meer vertrouwen had in het Alles werd op haren en snaren gezethij beleid van den president-commissaris wierp zijn laatste geldreserves in den der reeds verwaterde Coezewine Culture strijd, vast overtuigd, dit keer te zullen Maatschappij. Wie maar iets van hem te winnen. vorderen had eischte geld. Hij betaalde, Een schip met een paar honderd glimlachend, met den dood in het hart. emigranten aan boord voer van Java Charlotte mocht vooral niets merken, naar Suriname om de braakliggende Verwachtte hij schuldeischers, dan plantages opnieuw in cultuur te bren- heette het: „Lotte, lief kind, ik heb ben. Doch de eerste poging liep uit op vanmiddag hier conferentie. Zou je een mislukking; de inlanders van Java niet een beetje wandelen of naar je en Sumatra konden zich in de west niet vriendin Lucie gaan?" En Charlotte, die acclimatiseerenze stierven in het verre de belangrijke conferenties niet wilde land of vluchtten de bossclien in. storen, ging gehoorzaam wandelen. Zelfs Een tweede en derde poging werd Johan, de huisknecht, werd onder een gewaagdal wat in Nederland gein teres- of ander voorwepdsel weggestuurd. En seerd was bij West-Indische cultures de daghit was te onnoozel om iets te sloeg angstig den wanhopigen strijd ga- begrijpen. Eén moest echter blijven de. De strijd werd hopeloos. om de bezoekers hoffelijk te ontvangen, Men zou bijna zeggen, dat het land, iemand, op wiens discretie hij vertrou- welks bewoners eeuwenlang menschont- wen kon, Mina Rutgers, de huishoud, eerend waren behandeld, wraak wilde ster, nemenonder den geesel der slavernij Mina bleef eu bet de bezoekers binnen, hadden de West-Indische negers meer De heeren waren weliswaar deftig in dan honderd jaar mpeten zwoegen voor hun manieren. Sommigen spraken zelfs een paar enkelingen, die in Nederland zeer luid. En Mina, die in den tuin bezig tonnen gouds opstapeldennu de sla- was, hoorde door het openstaande ven- vernij was afgeschaft, weigerde het ster menig bevreemdend woord, land langer vruchtbaar te zijn. (Het was in dien tijd dat Mina Rut- 1863, 1864, 1865 en 1866 waren voor gers naar Parijs een brief schreef, welks vele Nederlanders rampjaren. Oude inhoud de wenkbrauwen van Hendrik familiekapitalen, die onaantastbaar Carseboom deed fronsen), schenen, gingen in enkele maanden tijds Ze eischten geld, die bezoekers. Wil- verloren. Niet alleen de West-Indische lem van Heusden betaalde. Tot er niets cultures werden vernietigdin hun vaart meer om te betalen was. In drie en 'n half naar den afgrond sleepten ze veel jaar tijds, sinds Februari 1863, hadden bankiershuizen mee. de Surinaamsche plantages geen cent De slavernij op Suriname en Curasao opgeleverd en alleen maar kapitalen was een smaad en een ramp geweest verslonden. En Willem van Heusden, voor de menschheid; de fout kon die liever doodarm wilde wezen dan slechts uitgedelgd worden door een iemand iets schuldig blijven, pleegde zware boete.- de armoede der families, die fin ancieel zelfmoord Slecht weer? Hindert niets! De barometer staat op storm, de thermometer op 10. Het is slecht weer, maar de tribunes van het sportpark loopen vol, want Vandaag worden de kampioens wedstrijden gehouden.' In de pauze strekt iedereen zijn stijve, verkleumde beenen. Wie zal eerder kouvatten, de be- zweete elftallen of de duizenden toeschouwers, die hun kelen schor schreeuwen in den kouden wind. Géén van allen hoeven ze kou te vatten, als ze maar Wybertjes bij zich hebben! W ybert - tabletten beschermen tegen hoest en keelpijn. Alleen in origineele blauwe doozen a 25, 35 en 60 cent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 26