KLEEREN MAKEN DEN MAN 38 Ofschoon er niets boven innerlijke beschaving gaat, waaraan de uiterlijke beschaving dient te beantwoorden, is het kleedingvraagst.uk ook voor den man van groot belang. Vandaar dat we ons heden zullen bezighouden met het beantwoor den van de meest voorkomende vragen op dat punt, die geregeld op onze redactietafel verschijnen. En dan blijkt, dat het welhaast altijd de vrouwen zijn, die zich tot ons wenden, omdat zij er prijs op stellen dat haar echtgenoot, verloofde, in een enkel geval ook vader of broeder, correct gekleed door het leven gaan. Correct, maar nooit fatterig en vooral ook nooit overdreven nóch wat betreft schouder-ver- breeding, nóch wat betreft de wijdte van de panta loon of het getailleerd-zijn van een jasje. En bij die vragen om inlichtingen inzake het kleedingvraagstuk is het vooral het tenue van den bruidegom, dat sterk op den voorgrond treedt. De correcte bruidegom Zwart jacquet met gestreepte grijze broek, desgewenscht. een grijs vest, grijs plastron of, indien men het liever wil, een grijze das, zwarte sokken met een grijs werkje en zwarte, schoenen, liefst van mooi kalfsleer. Ook de handschoenen zijn grijs, terwijl in den borst zak een witte zakdoek gedragen wordt. Een cylinderhoed van middelmatige hoogte be kroont het geheel. Bij het witte overhelnd wordt een stijve boord met omgeslagen punten gedragen, terwijl een parelspeld het goed doet op de grijze das. Om van deze feestelijkheid af te stappen en in het gewone dagelijksche leven terecht te komen, kunnen we opmerken, dat er op het oogenblik in hoofdzaak zacht gekleurde overhemden gedragen worden van een weef sel fil fil dat veel op shantung lijkt en dat over het algemeen hoogstens een fijn haarstreepje vertoont. Bij die overhemden mag men tegenwoordig gerust den slappen boord, die erbij behoort, dragen. Bij een donkerblauw pak ziet men veel overhemden van een onuitgesproken blauw en een donker blauwe lange das, die zoowel een discrete streep als een bescheiden motiefje kan ver- toonen. Bij grijze costuuins haalt men het wat saaie lichtgrijze over hemd graag op met een das van een warm bor deaux-rood. terwijl er bij het bruine pak graag een beige overhemd met een bruine das gedragen wordt De sokken worden in over eenstemming met het cos- tuum gekozen. De zijden pochettes maken meer en meer plaats voor gewone zakdoeken van fijn linnen of madapolam. Het kiezen colbertje met grijze pantalon in dat geval de aange wezen dracht is. Bij dat semi-officieele zwarte col bertcostuum wordt dan een wit overhemd met een grijze das gedragen. Bij begrafenissen wordt deze das door een zwarte vervangen. Zoo'n zwart colbert doet ook dienst bij semi-officieele gelegenheden als de opening van een tentoonstelling, het brengen van een ietwat plechtstatig bezoek. Toch zal het gekleedere jacquet het altijd heter doen. Bij begrafenissen dragen de direct betrokkenen het liefst een jacquet, waarbij dan een zwarte das, zwarte hand schoenen en een liooge hoed met een rouwband passen. De breedte van den band is afhankelijk van den graad van bloedverwantschapdaaromtrent kan men alle gewenschte inlichtingen in elk goed heeren-modemagazijn krijgen. Bij de smoking, die hoe langer hoe meer verdrongen wordt door den inderdaad veel gekleederen rok, wordt tegenwoordig een wit overhemd met slappe borst gedragen, terwijl er zeer practische exem plaren in den handel gebracht worden, waarbij zoowel de boord als de manchetten vast aan het hemd zitten en bij het strijken ook zonder stijfsel toch voldoende stijf worden. Bij de smoking wordt een zwart dasje gedragen, terwijl een heer hij zijn rokcostuum een wit dasje draagt en ook een vest van wit piqué. Zoowel bij smoking als bij rok worden zwarte lakschoenen gedra gen en zwartzijden sokken. Hoewel we ons zeer wel bewust zijn, dat dit artikel verre van volledig is, mee- nen we hiermede toch een oplossing gegeven te hebben voor de meest voorkomende problemen op 't, gebied van heeren- kleeding. Schijnbaar on belangrijke details, die echter niet verwaarloosd mogen worden, als men naar den eisch gekleed wil gaan, en waaraan we wel nau welijks behoeven toe tejvoegen, dat de hee- renkleeding steeds in vlekkeloozen staat moet verkeeren en keurig netjes opge perst moet zijn. van een hoed voor dagelijkse!) gebruik wint de Eden-hoed het nog steeds zou over liet algemeen met wat meer zorg kunnen geschieden. Zwart of donkerblauw doen het nu eenmaal niet bij een bruine jas, terwijl een bruine hoed afschu welijk staat bij een grijs pak. De zoo lang gedragen handschoenen van na turel-zeemleer hebben af gedaan en zijn verdrongen doorsportieve exemplaren van pigskin en voorgekleed door grijs of bruin suède. Wat het trouwoostuum betreft, dieue voor dege nen, die het officieele jacquet 0111 een of andere reden niet wenschen aan te schaffen, dat het zwarte

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 38