KRUIEND IJS EN WASSEND WATER Meternhooye ijsbergen onttitaan ten gevolge van het kruit mie ij*. Sjrro k kelen h urqte Bemmelernstig door de ijsm assa bedreigd heeft bereikt. Als Waal en Rijn op drift komen, ais de krachten der natuur losbreken, als het ijs in onze groote rivieren in beweging geraakt, dan ziet het er voor de gebouwen langs den dijk en voor de schepen die door de ijsmassa's zijn ingesloten, somber uit. Dan biedt de natuur een even machtig als huiveringwekkend schouwspel. Dan kan men zien, hoe de grillig afgebroken schotsen, welke allerlei vormen aannemen, in wilde vaart op en over elkaar schuiven en met donderend geweld zich een weg breken, stroomafwaarts. Hooge muren als van donkergroen graniet stapelen zich op en breken weer dreunend onder den enormen druk van opnieuw aankruiende ijsmassa's. Honderden kijkers staren in spanning naar het natuurgebeuren, naar het losbarsten van die kolossale krachten, die schepen als notedoppen optillen en vermorzelen, die huizen als lucifersdoosjes zouden wegdrukken en tot den grond toe vernielen. Onze foto's, op deze bladzijden afgedrukt, geven een beeld van dit losbrekend natuurgeweld, dat ons doet denken aan de verhalen van moedige noordpoolvaarders en aan tafereelen uit het noord- of zuidpoolgebied. Van de Nijmegen V", voor Nijmegen gezonken, steken nog slechts de schoorsteen en de mast horen water vit. De steen voorraden nabij een steenfabriek langs <tc Waal worden door hetkruiende ijs bedreigd De toestond aan het Aerdlsche Veer, dat de polders der drie gemeenten Pannerden, Herwen en Aerdt en Lobith mei de rest van Nederland behoort te verbinden. De automobilist vindt zijn weg versperd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 10