PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Weefc van 5 Februari tot 11 Februari 194Q 14 Mtiantlag 5 Februari Vandaag is in de Fransclie hoofdstad de opperste oorlogsraad voor de vijfde maal bijeengekomen. Engeland werd vertegenwoordigd door den premier Chamberlain en de ministère Halifax, Churchill, Kingsiey Wood en Oliver Stanley. De raad is zoowel vanmorgen als hedenmiddag bijeengeweest. ONTSLAG GENERAAL REIJNPERS H.M. de Koningin heeft generaal Reijndere op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten door hem in verschillende gewichtige be trekkingen en in buitengewoon moeilijke omstandig heden bewezen. Tot zijn opvolger als opperbevel hebber van land- en zeemacht is benoemd luitenant- generaal H. G. Winkelman, die tevens bevorderd is tot generaal. Deze mutatie is gepaard gegaan met een andere benoeming in de hoogste bevelvoering van het leger. Bij koninklijk besluit is de generaai- majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den staf der cavalerie, eervol ontheven uit zijn functie van commandant der lichte divisie, tevens inspecteur der cavalerie en dér wielrijders. Hij is in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst naar den generalen staf. Om tien uur vanpchtend is bij het grenskantoor Maalbroek (gem. Maasniel) op vier km. afstand van Roermond een patrouille wielrijders, dertien man sterk, onder commando van een eersten luitenant, op Duitscli gebied gereden. De geheele patrouille is dooreen Duitschen beamb te aangehouden en voor- loopig naar Elmpt overge bracht. Men wacht thans af, welke maatregelen jegens de Nederlandse!»' patrouille zullen worden genomen, om haar op Nederlandsch gebied terug te brengen. De grenslijn verloopt ter plaatse zeer grillig. Men bericht uit Finland, dat, na 'n verwoeden strijd van enkele weken ten noord-oosten van het Ladoga-meer. de achttien de Russische divisie geheel vernietigd is. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze overwinning tot nu toe niet officieel door de Finsche regeering bevestigd is. Generaal Beijnders nam ontslag uil Generaal Winkelman, de opvolger van den militairen dienst. generaal Beijnders als opperbevelhebber van land- en zeemacht. Men meent te weten, dat de ministerraad heden een beslissing genomen heeft omtrent de versterking van de Indische vloot, en dat zij in principe besloten zou hebben drie slagkruisers van 27000 ton te laten bouwen. Een officieele mededeeling hieromtrent is echter nog niet verschenen. Dinsflag 6 Februari Het jongste legerbericht van het Finsche opper bevel geeft nog steeds geen opheldering omtrent den afloop van de gevechten, die nu reeds sedert midden der vorige maa nd teil noordoosten van het Ladoga - meer geleverd worden. Het bepaalt zich namelijk tot het volgende: ,,Ten noordoosten van het Ladogameer zijn de vijandelijke aanvallen, speciaal op de Pitka- ranta-eilanden, afgeslagen. Verscheidene honderden vijanden zijn gedood." Omtrent de wielrijderspatrouille, die Maandag morgen omstreeks 10 uur bij het grenskantoor Maal broek onder de gemeente Maasniel op 4 km. afstand van Roermond de Duitsche grens is overgereden, wordt medegedeeld, dat de geheele patrouille, bestaande uit dertien man, onder wie als comman dant een eerste luitenant, een sergeant, twee korpo raals en negen manschappen in den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur naar Nederlandsch grond gebied zijn teruggebracht Zij zijn naar hun kanton- nement aan de overzijde van de Maas teruggekeerd. Het heeft eenig opzien gebaard, dat zoowel de Duitsche gezant voor Finland als die voor Rusland in Berlijn vertoeven. Van Duitsche zijde wordt echter ten stelligste ontkend, dat men hieraan eenigerlei consequenties moet vastknoopen. Het verkeer op de spoorlijn Czemowitz-Lemberg- Krakau-Berlijn, welke via het door de Russen bezette Poolsehe gebied leidt, ligt sedert eenigen tijd stil. De oorzaak is gelegen in het feit, dat de Duitschere en de Russen het tot nog toe niet eens konden worden over de bescherming van deze treinen. De Duit schere hadden getracht de goederentreinen door S.A.- lieden te laten begeleiden, doch de Russen hebben daartegen bezwaar gemaakt. Thans zijn de twee landen in dit opzicht tot overeenstemming gekomen en wel in dien zin, dat de wagons tijdens den reisduur door Duitsche marechaussees zullen worden bewaakt. Het Nederlandeche consulaat werd bij één der talrijke Bussische luchtaanvallen ergens in Noord-West- Finland getroffen en verwoest.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 14