mfr ft De Amerikaaansche toestellen, die door Engeland aangekocht zijn, worden, geheel met sneeuw bedekt, onder moeilijke omstandigheden gelost. Dat de goederenwagons worden beschermd, is dringend noodig. immers de eerste wagons oj( Oekraï- nisch gebied werden leeggeplunderd, o.a. 8 wagons met eieren, 17 wagons met, voor consumptie geschikte olie, 3 wagons met boter, 22 wagons met appelen en 11 wagons met vleescli. Een tweede moeilijkheid vormt het gebrek aan goederenwagons. De Roemeensche staatsspoorwegen bezitten 4000 wagons, welke voor het grootste deel in Duitschland staan. De Duitschere zullen nu dezer dagen een deel van deze goederenwagons weer naar Roemenië terugzenden, opdat het verkeer op de lijn Czernowitz-Krakau over tien dagen weer kan be ginnen. Zes Duitschers. verdacht van vijandelijke hande lingen zijn door een Biïtsch oorlogsschip van het Portugeesche stoomschip Nyassa gehaald. Het oorlogsschip bad de Nyassa tijdens het weekeinde aan de kust ter hoogte van Kaapstad aangehouden. De Duitschers zijn vanmorgen onder militaire be waking in Kaapstad aan land gebracht. Woensdag 7 Februari De Commissie van Tien van den Volkenhond heeft vanmorgen in het Vredespaleis haar eerste vergadering gehouden. Zij heeft in een zitting, die slechts tien minuten duurde, met algemeene stem men besloten, dr. H. 'olijn te verzoeken, het presi dium der commissie op zich te nemen. Dit verzoek werd terstond aan den oudpremier overgebracht, die er in toestemde. Hedenmiddag om drie uur komt de commissie opnieuw bijeen, ten einde met haar eigenlijken arbeid te beginnen De .1 apansche premier Yonai heeft verklaard, dat hij bereid is toe te stemmen in de opneming van leden der Chineesche Tsjoengking-regeering en zelfs van maarschalk Tsjang Kai-sjek in de nieuwe Chineesche regeering, wanneer zulks gepaard gaat met de ontbinding van het nationalistische bewind te Tsjoengking. De premier verklaarde, dat ook bij de concessies aan China de geest van de „nieuwe orde" een rol dient te spelen. Hij voegde hieraan toe, dat wanneer derde mogendheden opzettelijk den Japanschen vooruitgang in China belemmeren, de Japansohe regeering een vastberaden houding zal aannemen. In de gouwen Danzig, Westpruisen en in de Wartlie-gouw zullen, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, niet alleen Duitschers uit het Oostzee gebied en uit Wolhynië gelegenheid krijgen zich te vestigen, doch ook boeren uit zuidwest-Duitschland. In de dichtbevolkte streken van Wurttemberg en Baden zullen kleine bedrijven worden samengesmol ten, waardoor ongeveer honderdduizend boerenge zinnen voor de landverhuizing naar het nieuwe ge bied in oostelijk Duitschland vrijkomen. Gelijk de Duitschers uit de Oostzeegebieden en uit Wolhynië krijgen ook de landverhuizers uit het zuid westen van het land zooveel akkerland toegewezen, dat zij hun bedrijf op grootere schaal kunnen uit oefenen dan hun tot dusver in de overbevolkte ge bieden van Wurttemberg en Baden mogelijk was. In de omgeving van Roermond zijn dezer dagen door de rijksrecherche twee personen aangehouden, een Nederlander en iemand van vreemde nationali teit, die verdacht worden van ernstige spionnage ten gunste eener vreemde mogendheid. 13 begeven om daar inlichtingen op te doen en die aan de Sovjets over te seinen. Een plotselinge verscherping is ingetreden in de betrekkingen tussehen Frankrijk en de Sovjet-Unie ten gevolge van de eerst heden bekend geworden huiszoekingen, welke Maandag te Parijs gehouden zijn in het gebouw der Sovjethandelsvertegenwoordiging. in het Sovjet-reisbureau „Intourist" en in de wo ningen der employé's van de handelsvertegenwoordi ging. alsmede in de Sovjet-Russische school te Parijs. Donderdag 8 Februari De Scandinavische hulpactie voor Finland heeft weer verscheidene resultaten kunnen boeken. Van daag zijn namelijk twee afdeelingen brandweerlieden met moderne uitrusting uit Zweden naar Finland vertrokken. Voorts heeft een groep van predikanten te Stockholm besloten, voortaan iedere maand één dag inkomen in het Finsche fonds te storten. De Zweedsclie ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft verscheiden voorwerpen van zijn collectie be schikbaar gesteld voor een veiling, die a.s. Zaterdag ten bate van Finland gehouden zal worden. Tot deze voorwerpen behooren o.a. een decoratie, die liij in 1891 van Abdoel Aliad van Tamerlan heeft gekregen, voorts een decoratie, die de keizer van Korea hem schonk, vervolgens een Samoerai-zwaard uit de zeven tiende eeuw, dat hem door de universiteit van Kioto geschonken werd en daarenboven nog een mantel van keizer Sjien Loeng. Ten slotte bevat de aangeboden collectie nog bijzondere postzegels en het 999.999ste exemplaar van zijn boek „Een woord van waar schuwing" een boek, dat Hedin tijdens den wereldoorlog tegen de Russen geschreven heeft. In zijn overzicht van den oorlogs toestand prees de Engelsche minis ter-president den moed der Finnen. Hij zei o.a.: „Het Finsche volk zet zijn heldhaftigen strijd voort tegen den vijand, die zijn geweldige lucht vloot gebruikt voor een vergeefsehe poging om den geest der Finnen te ondermijnen, door het verbran den der huizen van arme menschen, liet vernietigen-(met krachtige ont- ploffingsmiddelen) van ziekenhuizen voor gewonden en de achtervolging van weerlooze burgers met mitrailleurs. Het succes, dat de Finsche legers tot dusver bereikt hebben, heeft de bewondering van de wereld afgedwongen. Wij verheugen ons er over, dat de hulp, die wij gegeven hebben, voor Finland die zich waarschijnlijk naar lost-Finland zullen werkelijk van waarde is. Meer hulp is thans onderweg. Een Duitsehe mijnenveger heeft een moeilijken tocht achter den rug. Het schip is mei ijs bedekt. Men verneemt, dat de Russische troepen er na hevige gevechten in ge slaagd zouden zijn in den Sum muser tor van de Man- nerlieim -linie een deuk te maken in de frontlijn, waar door zij tot op 30 km. van Viborg ge naderd zouden zijn. RUSSISCHE PARACHUTISTEN Officieel wordt nu eerst medegedeeld, dat de Russen op 2 Februari jl. de eerste parachutisten- patrouilles boven Finland hebben neergelaten, o.a. op de Karelische landengte. Dinsdag werd medegedeeld, dat ook in Noord- Finland parachutisten waren gedaald. Het experiment op de Karelische landengte is volkomen mislukt. Het was eenvoudig een zelfmoord in de lucht. Een deel der Sovjetparachutisten werd gevangen genomen, zoodra zij den be- sneeuwden grond bereikt hadden en de overigen werden reeds neergeschoten, toen zij nog aan hun valscherm in het luchtruim zweefden. Het moet voor de Finsche schutters gemakkelijk geweest zijn, de Sovjet-soldaten in de lucht te raken. Hun taak werd overigens verge makkelijkt door het feit, dat de Sovjets op de Karelische landengte slechts over weinig gunstige landingsplaatsen konden beschikken, die daarenboven nog door vele Finsche soldaten beschermd worden. De parachutisten beschikken over ski's, radio-installaties, automatische geweren, machinegeweren en spring stoffen en zijn als Finsche soldaten gekleed. De eene afdeeling heeft tot taak, de bruggen en electrische centrales te ver nielen, terwijl anderen zich onder de Finsche soldaten moeten mengen en er een defaitistische propaganda moeten voeren. Men neemt aan, dat er bij deze parachutisten ook vrouwen zijn, terwijl er ook spionnen moeten zijn, Caricaiuu) van maarschalk Tsjang ha: Sjek.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 15